برچسب: ادبیات افغانستان

سفیر روشنگری

«سفیر روشنگری» روایتی از عشق رهبر انقلاب به مردم افغانستان/ شعرای افغانستانی از اشتراکات گفتند

ابوطالب مظفری در مراسم رونمایی از کتاب «سفیر روشنگری» یکی از ویژگی‌های سخنان رهبر انقلاب درباره ملت افغانستان را هزینه‌بر بودن آن دانست و گفت: امام و رهبری برای حمایت از افغانستان هزینه‌های بسیاری را متحمل شدند.

محمد سرور رجایی

شب تاریخی برنامه «خندوانه» +دانلود

آنچه ساعت ۲۳ پنج‌شنبه شب از تلویزیون ایران پخش شد، یک برنامه تلویزیونی ساده نبود؛ اتفاقی مهم در تاریخ روابط دو ملت ایران و افغانستان رخ داد. موج تغییر نگاه رسانه‌ها به مهاجرین ادامه دارد و داستان تازه شروع شده است. سرور رجایی، شاعر و نویسنده و روزنامه‌نگار افغانستانی میهمان اصلی برنامه بود.

جایزه بلخ

از برگزیده شدن کاظمی و احمد شاه مسعود تا نمایش مستند مأموریت خدا

نخستین جایزه ادبی کتاب بلخ عصر امروز ۲۵ اثر برگزیده خود را معرفی کرد، در این میان ۳ کتاب از محمدکاظم کاظمی شاعر مهاجر افغان برگزیده اعلام شد، هم چنین از خانواده شهید احمدرضا سعیدی ضمن پخش مستندی درباره او تجلیل شد.

قنبرعلی تابش

قنبرعلی تابش شاعر افغان از ایران می‌رود

تابش فکر می‌کند او در این سال‌ها در ایران چون مهمانی بوده که دیگر صاحبان خانه دوستش ندارند و دلشان نمی‌خواهد در خانه‌شان بماند و در این وضعیت آرزو می‌کند هر چه زودتربار سفرش را ببندد و بدون معطلی تا آخر ماه از این خانه برود.

علی‌محمد مودب

ما زبان و ادبیات را جدی نگرفته‌ایم/ از عدم حمایت اهل ادب افغانستان تا بلای زبان فینگلیش

همین دعواهای اخیر شاعران بر سر چه بود؟ بر سر نبود حمایت از شاعران،‌ اگر کل بودجه‌ای که برای زبان فارسی و ادبیات در این کشور هزینه می‌شود را در نظر بگیریم‌، با بودجه تیم فوتبال شموشک نوشهر هم برابری نمی‌کند.

محمد کاظم کاظمی

محمد کاظم کاظمی، پاسدار زبان و زندگی

هر بار از شهری عبور کردم و ویرانی‏ های کشورم را دیدم بی ‏اختیار یاد این شعر کاظمی می‏ افتادم: وای اگر قصه ما عبرت تاریخ شود/ خیمه قافله را دشنه ما میخ شود/ وای اگر بر در باطل بنشیند حق ما/ وای اگر پرده تزویر شود بیرق ما.

محمدکاظم کاظمی

شاید پلی برای رسیدن درست شد

برخی از دوستان هم وطن، خرده گرفته‌اند که نمی‌شود و نباید نمک خورد و نمکدان شکست! آنها به غلط می‌انگارند صاحب نمک سفره اویند. اما او گفته است که: «طلسم غربتم امشب شکسته خواهد شد/ و سفره‌ای که تهی بود، بسته خواهد شد»

محمود حبیبی

محمود حبیبی: برخورد با آقای تابش، غیرفرهنگی و غیرمحترمانه بود

ما با افغانستانی ها دین مشترک داریم، به نوعی لباسهایمان مشترک است، زبانمان یکی است و فرهنگمان و اعیادمان و سوگهایمان به یک نوع است. یعنی از هر نظر اگر شما بخواهی شبیه ترین سرزمین دنیا به ایران را پیدا کنی همین افغانستان است.

قنبرعلی تابش

زبان فارسی را درنیابیم، سرنوشتمان مثل هند و پاکستان می‌شود

باید در سایه تمدن اصیل منطقه‌ای و زبان فاخر فارسی که زبان منطق و فلسفه جهان اسلام شناخته شود و می‌توانیم از بحران کنونی خارج شویم؛ اگر نه ممکن است آنقدر دچار مشکل شویم که مثل بعضی‌ کشورها نسل های بعدی ما هم زبان فارسی را فراموش کنند، مثل هند و پاکستان.

ناصر فیض

ناصر فیض: مسئول اخراج قنبرعلی تابش باید مواخذه شود

پرونده شهروند افتخاری، پیگیری اخراج قنبرعلی تابش از ایران است. ناصر فیض گفت: من به نظرم باید این را پیگیری بکنند و آن مسئولی که باعث شده این اتفاق بیفتد را مواخذه بکنند و آن آدم رسماً از این آدم عذرخواهی کند به عنوان اینکه ما بد میزبانی کردیم.

سعید بیابانکی

بیابانکی: آقای تابش را برگردانند و بورسیه کنند

پرونده شهروند افتخاری، پیگیری اخراج قنبرعلی تابش از ایران است، در گفتگو با چهره های فرهنگی.سعید بیابانکی در این باره گفت: یک شاعر مساوی یک نفر نیست؛ وقتی که از کشور گرفته می شود و کوچ می کند مثل این است که آن یک میلیون نفر کوچ کرده اند.

نامه سرگشاده اهل قلم افغانستان به رئیس جمهوری

جمعی از نویسندگان و فرهنگیان افغانستان در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان خواستار تجدیدنظر درباره اخراج قنبرعلی تابش دانشجوی مهاجر افغان از دانشگاه علامه طباطبایی شدند.

اکبر نبوی

به عنوان یک ایرانی از استاد تابش عذر می‌خواهم!

هر اندازه که افغانستان به تابش‌ها و کاظمی‌ها می‌بالد، ایران نیز به این بزرگواران افتخار می‌کند. اینها همانقدر که خود را افغان می‌دانند، ایرانی نیز می‌دانند. چرا باید با رفتار و تصمیم‌های نابخردانه آنها را برنجانیم و اصحاب فرهنگ و ادب و هنر ایرانی را شرمنده کنیم؟

فعالیت‌هایم خدمت به زبان فارسی نبود؟

قنبرعلی تابش دانشجوی مهاجر افغان که علی‌رغم پرداخت هزینه شخصی برای تحصیل از دانشگاه علامه طباطبایی اخراج شده است،‌ در پاسخ به اطلاعیه سازمان امور دانشجویان نامه‌ای نوشته است.

علی معلم دامغانی

حمایت فرهنگستان هنر از پیشنهاد اعطای حق شهروندی به نخبگان افغان

رئیس فرهنگستان هنر از برگزاری نشستی تخصصی برای بررسی پیشنهاد اعطای حق شهروندی به نخبگان مهاجر افغان خبر داد و گفت: در این نشست با برخی اهالی ادب،‌ فرهنگ و علم و برخی مسئولان کشوری ابعاد مختلف این پیشنهاد را بررسی می‌کنیم.