برچسب: ادبیات انقلاب

محمدكاظم مزینانی

رمان خانوادگی ننوشتم چون هنوز حرف‌های زیادی درباره انقلاب بر زمین مانده

مزینانی نویسنده رمان‌های «شاه بی شین» و «آه با شین» گفت: می‌توانستم از مسائل خانوادگی رمان بنویسم، اتفاقا این برایم بسیار راحت‌تر بود، اما تصور می‌كنم حرف های ناگفته زیادی وجود دارد كه در مورد انقلاب اسلامی باید بیان شود.

سفر بمباران

مودب سرش را از پنجره بیرون برده!

مودب دلش گذشته‌هایش را می‌خواهد و پنجره را بر می‌دارد و روی دیوار دیگری می‌گذارد. آنجا که گاهی انسان‌هایی تنهاتر از خودش عبور می کنند. پشت دیوار جدید نماد و نشانه ها، خبر از دنیایی در حال ویرانی دارند.

عباس احمدی

از محصولات انقلاب، پرورش شاعر انقلابیست

عده ای شعر طنز را دست مایه ای برای تضعیف نظام قرار داده اند اما من و امثال من سعی می کنیم که با زبان طنز مشکلات را نه برای تخریب بلکه برای حمایت گوشزد کنیم. یکی از محصولات انقلاب، پرورش شاعر انقلابیست. شاعری که تفکر انقلابی دارد.

شهدای غواص

میثاق نامه گروه «خیزش بیداری ادبی» همزمان با تشییع شهدای غواص

جمعی از شعرای سراسر کشور که چندی پیش در راستای محقق کردن مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه شعر کار گروه «خیزش بیداری ادبی» را تشکیل داده بودند همزمان با تشییع پیکر پاک ۱۷۵ شهید غواص دوران دفاع مقدس میثاق‌نامه‌ای را نوشتند.

رضا اسماعیلی

در کرانه پرمهر آفتاب

تأثیر پذیری شاعران از شخصیت امام در خلق آثار ادبی، باعث به وجود آمدن گونه های جدیدی در ادبیات معاصر شد که شعر انقلاب (فجریه) و امامیه از جمله عمده ترین این گونه‌های ادبی است.«امامیه» به شعری گفته می شود که موضوع ومضمون اصلی آن «امام» است. در امامیه ها، شخصیت حضرت امام از زوایا و ابعاد گوناگون مورد بررسی قرار می گیرد.

قصیده علی‎رضا قزوه برای مرتضی سرهنگی

شعر قزوه غزل غزل های مردم

شاید بتوان شاعران و نویسندگان را به دو دسته تقسیم کرد: کسانی که سرگرم کنندگان انبوه مردم هستند و کسانی که سخن‎گویان آنانند. علی‎رضا قزوه نیز که موضوع پرداخت این پرونده است در مقام سخن‎گویان مردم می‎گنجد. قزوه شاعری است که همواره با مردم در ارتباط بوده و از آغاز به‎کار شعرش همواره سعی داشته سخن آنان را بشنود تا در هنرش از آن سود جوید.

بچه‌های ورود ممنوع

از سربازی گارد تا سربازی امام

یکی از افسران گارد که با من رابطه خوبی داشت، می‌گفت. شاه بعد از این قضیه، خیلی ترسید. قبل از آن، تصمیم داشت بماند. حتی به قیمت راه انداختن حمام خون. اما آن بچه‌ها با کار بزرگی که کردند، نظر شاه را دگرگون نمودند.

هنرجو

شاعر فقط با مرگش تیتر می‌شود

رسانه ملی بیاید سراغمان. فرهنگ و ادب همیشه ده قدم جلوتر از سیاستمدار است، ولی نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد. امروز شاعر فقط با مرگش تیتر می‌شود، ولی دزد و جنایتکار تیتر است.