برچسب: ادبیات داستانی

جمشدی

جمشیدی: ما برای خدا می‌نویسیم/ فاضل نظری: به احترام مصطفی جمشیدی بارها ایستاده‌ام

چهل‌وپنجمین «عصرانه ادبی» ویژه بزرگداشت مصطفی جمشیدی در خبرگزاری فارس برگزار شد. در این برنامه نویسندگان و شعرایی چون علیرضا قزوه، ناصر هاشم‌زاده، یوسف قوجق، فاضل نظری، سارا عرفانی، محمدعلی گودینی، محمدرضا اصلانی، محمد عزیزی، کامران شرفشاهی و … حضورداشتند.

شهدای غواص

درباره شهدای غواص کتابی خواهم نوشت

هاله مشتاقی‌نیا برگزیده جایزه ادبی پروین اعتصامی به‌ هنگام دریافت جایزه خود ضمن گرامیداشت یاد شهدای غواص گفت: حتماً درباره این شهدا کتابی خواهم نوشت چرا که مدیون آنها هستیم.

رضا امیرخانی

مسجد، آن هم جوادالائمه اش عشق است

مسجدی که توی آن جلسات قصه نویسی برقرار می‌شود، مسجدی که نویسنده، آن هم داستان نویس تربیت می‌کند، مسجدی که داستان نویس شهید دارد توی عملیات کربلای 5، مسجدی که جشنواره انتخاب کتاب سال برگزار می‌کند و مسجدی که توی شبستانش مراسم پایانی جشنواره داستان برگزار می‌شود، اگر عشق نیست، چیست؟

رحیم پور

هیچ اثری از بیخ باطل نیست/ این ذات‌بازی‌ها در نهایت همه عرصه‌ها را به دشمنان انبیا تقدیم می‌کند

رحیم پور ازغدی در بخشی از سخنرانی خود با موضوع «داستان کوتاه» گفت: دوستانی را دیده‌ام که می‌گویند ذات رمان، اومانیستی است، شعر ذاتش شیطانی است، سیاست ذاتش پستی است و ذات اقتصاد هم شرارت است. این حرف‌ها را از کجا می‌آورید؟‌ این ذات‌بازی‌ها در نهایت همه عرصه‌ها را به دشمنان انبیا تقدیم می‌کند.

محمدرضا رهگذر

جریان شناسی ادبیات داستانی معاصر

بیشتر آثاری که نویسندگان بعد از انقلاب پدید آوردند در جریان ادبی واقع گرایی جای می گیرد البته عده ای جوانان متعهد از سال های ۵۸ به بعد آثاری در جریان رئالیسم اسلامی (واقع گرایی الهی) پدید آوردند.

شبه روشنفکران و ادبیات انقلاب؛ از بایکوت تا تخریب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نسل نویسندگان پیش از انقلاب با انقلاب و بصورت خاص مردم و حرکت دینی آنها قهر کردند و به‌اصطلاح انقلاب و سپس دفاع مقدس را در آثارشان بایکوت کرده یا تحریف کردند…جریان ادبیات داستانی متعهد به واسطه این بایکوت این فرصت را پیدا کرد تا زاده شود و پدید آید.

محمدکاظم مزیانی

به نفع رمان کار کردم نه تاریخ

به نظر من این عرصه – انقلاب اسلامی- ظرفیت‌های جهانی دارد. اگر به درستی روی این موضوع کار شود، آن وقت است که می شود بهترین آثار ادبی، حتی در مقیاس جهانی را با موضوع انقلاب اسلامی خلق کرد. البته این اتفاق بزرگ، همت بزرگ و تلاش بی وقفه ای را می طلبد که به درستی که حق مطلب ادا شود.

انقلاب اسلامی

انقلاب از زوایه داستان

سوره مهر همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تدارک آثار فراوانی با موضوع انقلاب است. آثاری که بیشتر حول داستان قرار دارند.

امیر حسین فردی

ما همه موج شده‌ایم

زنده‌یاد امیرحسین فردی نامش با ادبیات انقلاب گره خورده است، ادبیاتی که با وجود مخالفت‌ها به آن ایمان داشت. از لا‌به‌لای دست‌نوشته‌های امیر ادبیات انقلاب می‌توان به دل‌مشغولی‌های او برای انقلاب پی برد.

صادق کرمیار

خراب کردن تاریخ کاری ندارد

نویسنده هیچ تعهدی به تاریخ ندارد و می‌تواند هر کاری که با تاریخ بکند منتها باید زاویه نگاه، بینش، نگرش و نتیجه حرفی که می‌خواهد بزند معلوم باشد وگرنه خراب کردن تاریخ کاری ندارد. هنرهای دیگر هم همین گونه هستند.