برچسب: جشنواره فیلم فجر

سعید مستغاثی

سانسور انقلاب و دشمنانش در سینمای ایران

ر‌خصوص ایران که خود آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها مي‌گویند که فلان کار را ما در حق ایران انجام داده‌ایم، مي‌بینیم که متاسفانه هیچ عکس‌العملی در سینمای ایران در مقابل این همه حمله و توطئه وجود ندارد. در واقع سینمای ما آنچه در واقعیت اتفاق افتاده را نیز نادیده مي‌گیرد.

آرش فهیم

از اسکار جهانی تا سیمرغ ذبح شده!

از منظر فرهنگی، تغییر نام بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر، به ضرر فرهنگ و سینمای ایران تمام‌می‌شود. چون در شرایطی که همه دولت‌ها سعی می‌کنند نام جشنواره‌های سینمایی خود را به یک برند جهانی تبدیل کنند، در اینجا، دولت ما خودش با دست خودش، برند جهانی سینمای ایران را ذبح کرده است!

محمدحسین نیرومند

آقای ایوبی! افکار عمومی را قانع کنید

مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما بجای برخی پاسخ ها و توضیحات ناکافی در خصوص حذف نام «فجر» از بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر ، با دلایل متقن و منطقی، افکار عمومی را قانع کنند.

جواد شمقدری

حذف عناوین انقلابی؛ راهی برای نفوذ فرهنگی دشمن

همه کسانی که از تاریخ سینمای کشور بی خبر نیستند، بعید نمی دانند در یک گام دیگر، این جشنواره به نام تهران تغییر یابد و دوباره «فستیوال فیلم تهران» زنده شود. فستیوالی که زیر نظر فرح و با اهداف خاصی در روزگار ستم شاهی راه افتاد!

حجت الله ایوبی

گام سینمایی مدیران دولت تدبیر و امید برای «استحاله» انقلاب اسلامی!

متن حکم جناب آقای دکتر ایوبی خطاب به سید رضا میرکریمی مدیر عامل خانه سینما برای تصدی مسئولیت دبیری جشنواره بین المللی فیلم ایران، فاقد هر گونه لفظی دال بر انقلاب اسلامی و حتی اشارتی به ماهیت اسلامی ایران می ­باشد.

وحید جلیلی

جلیلی: نقد نکردن بی‌تقوایی است/ آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

امروز اگر ما سوالاتی را مطرح می‌کنیم به بعضی‌ها بر می‌خورد. برادری به من می‌گفت تقوا پیشیه کنید و ما را نقد نکنید. نقد نکردن بی‌تقوایی است،اگر ما سوال نکنیم که در روایت فتح، حوزه هنری و سازمان سینمایی چه می‌گذرد بی‌تقوایی است. این‌ها را آقای خاموشی و مومنی شریف باید جواب دهند. آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

ابراهیم حاتمی کیا

آقای حاتمی‌کیا! از غوغاسالاران نهراسید

آقای حاتمی کیا! از غوغاسالاران مدعی آزادی نهراسید، شما همرزم کسی بودید که از همان ابتدا جسورانه اندیشه‌های لیبرالی وزیر ارشاد وقت را در دانشگاه‌ها و رسانه به نقد کشید.

دکتر مجید شاه حسینی

آنچه مغفول ماند نظر مردم بود

گر مردم احساس کنند سینما به باورهای آنها توهین می‌کند ممکن است همین قدر اقبال را هم نشان ندهند. مردم به خاطر همین مسائل با سینمای قبل از انقلاب آشتی نکرده بودند و به خاطر همین مسائل است که فیلم مستندی با عنوان «خانه خدا» رکورددار فروش سینمای عصر پهلوی می‌شود. مخاطب بالقوه سینما نه عده‌ای هنرمند خاص، بلکه آحاد ایرانیان هستند و باید به اعتقاد و اخلاق و شیوه زندگی آنها احترام گذاشت.

سینمایی در پوست انقلاب

از اکران ها و فضای مخاطبین تا بازیگران پر رنگ و لعاب سینمای بالای شهر ایران…و تو به آن اضافه کن سالن های خالی در طول سال، بی بندباری و قرتیگری های بسیار تا افق هایی از جنس اسکار و برلین قشنگه برای سینماگران خوشتیپ و خوشگل آن!

۱۰ نکته درباره سی و دومین جشنواره فیلم فجر

بودجه سوزی کم ترین کارکرد این فیلم هاست. اگر این آثار به لحاظ فرهنگی و رعایت شئونات و ارزش های جامعه، خوددار بودند، جای نگرانی نداشت و به قول معروف حلالشان، اما وقتی شاهدیم که فیلم ها نه قادر به توفیق در گیشه هستند و نه درچارچوب فیلم های فرهنگی – مردمی می‌گنجند آه از نهاد هرآدمی بلند می شود.

ابراهیم حاتمی کیا

حاتمی‌کیا حاج‌کاظم «شیار ۱۴۳» شد

از عمو ابراهیمِ فرزندان شهدا باید تقدیر کرد که مردانه ایستاد و از حق خانواده های شهدا دفاع کرد و به قیمت فیلم خودش، فیلم نرگس آبیار را بالا کشید. حاتمی کیا به راستی همان گونه که گفته بود فیلم خود را به «شیار 143» تقدیم کرد.

با وجود کار شکنی ها، «شیـار 143» برگزیده شـد/ ادای احترام آبیار و زارعی به مادران شهدا

با وجود کار شکنی ها، «شیـار 143» برگزیده شـد/ ادای احترام آبیار و زارعی به مادران شهدا

نرگس آبیار، کارگردان شیار 143 در سخنان کوتاهی گفت: این فیلم را به مقام مادر تقدیم می‌کنم، به‌ویژه مادران رزمندگانی که در جبهه‌ها جنگیدند و مجروح شدند و اسیر شدند، به‌ویژه مادران شهید. آرزو می‌کنم روزی برسد که حاج‌کاظم‌ها در سرزمین خودشان غریبه نباشند، با تشکر ویژه از ابراهیم حاتمی‌کیا.

دروغ به دروغ شستن محال آمد محال

“عصبانی …”هم یکی دیگر از میخ هایی است که توسط خود مغزپسته ای ها بر تابوت جنبش سبز کوبیده می شود. ماهیت جنبش سبز آن چنان اشمئزاز آور است که امروز حتی هوادارانش هم تاب یادآوری آن را ندارند و تلاش می کنند با ادوکلن تحریف ؛جنازه “ادعای اصلی خود: تقلب “؛ را گند زدایی کنند.

محدتقی فهیم

«ملال» ، ژانر ابداعی سینمای ایران

سینما می تواند و باید جامعه و پیرامونش را آسیب شناسی کند ، نقد قدرت کند ، مدافع مظلومان باشد ، قهرماند بیلفریند ، اخلاقی عمل کند ،پند و اندرز بدهد یا ندهد ، سیاهی ها و پلشتی ها را ببیند ، اما در بیننده ملال ایجاد نکند حتی وقتی او از سالن بیرون می آید «حال» اش خوب شده باشد.

عکس/ عقده گشایی دموکراتیک!

عکس/ عقده گشایی دموکراتیک!

برگه‌ای که در عکس می‌بینید شب گذشته در جریان اکران فیلم شیار 143 به کارگردانی نرگس آبیار توسط یکی از مسئولان خانه سینما در پردیس تماشا به روی صندوق نظرسنجی چسبانده شد.

ابراهیم حاتمی کیا

«شیار 143» فیلم شیعه و فیلم انتظار است

ابراهیم حاتمی کیا با انتقاد از فبلمسازی برای جشنواره های خارجی و نه مردم ایران و انتقاد از هیات انتخاب جشنواره فجر گفت: هیات انتنخاب باید پاسخگو باشند که چرا «شیار143» را انتخاب نکردند و این فیلم با لابی در جشنواره حاضر شد.