برچسب: سید محمدرضا میری

گرافیتی برای شهدا

استقبال از «شهدای خط‌شکن» به سبک «دهـه 60»/ احیا گرافیتی انقلاب در مشهد +تصاویر و کلیپ

گرافیتی از خلاقانه‌ترین و اعتراضی‌ترین عرصه‌های هنری است که با وقوع انقلاب اسلامی در ایران به یکی از مردمی ترین هنرها مبدل می‌گردد و در سال‌های دفاع مقدس به اوج خود می‌رسد. تشییع شهدای غواص در مشهد انگیزه‌ای بود برای فعالان نهضت مردمی پوسترهای انقلاب که به سراغ این هنر فراموش‌شده بروند.

کاریکاتور آرمان

بررسی هنری طرح موهن آرمان از نگاه نیرومند، طباطبایی و مازیار بیژنی

روزنامه آرمان در حالی اقدام به انتخاب این پوستر موهن از میان ده‌ها پوستر زیبا و جذاب تولید شده با این موضوع کرده است که روزنامه‌ هم‌مسلکش (شرق) از پوستر محمدحسین نیرومند، هنرمند انقلابی کشورمان استفاده کرده است.

ایران جوان

پوستر انقلاب فقط مشت و پرچم نیست

سید محمد رضا میری دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب با اشاره به پیام امام راحل به هنرمندان، بر نقش هنر متعهد در نشان دادن نقاط مبهم و تاریک عرصه های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأکید کرد و گفت: «بعضی گمان می کردند و می کنند چون این نهضت پسوند انقلاب را با خود دارد حوزه ی فعالیت های آن محدود خواهد بود. در صورتی که طبق پیام امام به هنرمندان نقش هنرمند فرای این چیزهاست و پوستر انقلابی به مشت و پرچم و خون ختم نمی شود.»

سید محمدرضا میری

انقلاب به روایت پوستر

متوجه شدیم که در فضای تصویری انقلاب، متاسفانه جوّ حاکم که از طرف سازمان‌ها و نهادهای دولتی ایجاد شده بود، فضای کاملا تزئینی، بی اثر و سکولاری بود. گویا این‌که ما در خلاء زندگی می‌کنیم بدون اقتضائات سیاسی و اجتماعی . لذا چون تبلیغات دولتی دراین امر خوب عمل نکرده و نمی‌کند، ما باید به عنوان پاره‌ای از مردم، این امر را به نوعی جبران می‌کردیم.