برچسب: سینمای دینی

روحانی و سینما

روحانی در قاب سینما

دومین نشست هم‌اندیشی همایش «روحانی در قاب سینما» ۲۵ شهریورماه با حضور ناصر هاشم‌زاده نویسنده و منتقد سینما و منصور براهیمی پژوهشگر و مدرس سینما برگزار شد.

«محمد رسول‌الله»، فیلمی در تراز جهانی

صبح هنر  | محمدمهدی خالقی، مستندساز و منتقد سینما یادداشتی درباره فیلم «محمد رسول‌الله» مجیدی منتشر کرد: ١-ما به‌عنوان تماشاگر، منتقد، صاحب‌نظر، هنرمند و… می‌توانیم یک فیلم را از دو زاویه بررسی کنیم: چشم...

جمال شورجه

پیشنهادات سینمایی شورجه به حوزه های علمیه

به‌عنوان یک فیلمساز که دغدغه موضوعات دینی و اسلامی را در سینما دارم از حوزه‌های علمیه می‌خواهم در بحث‌های فقهی سینما ورود کنند، چون ما با مشکلات عدیده‌ای در این عرصه دست به گریبان هستیم.

فرج الله سلحشور

تجلیل از سلحشور سینمای انقلاب/ بحرانی، شورجه و حدادیان از از کارگردان«یوسف پیامبر» گفتند

آیین تجلیل از ۳۳ سال فعالیت هنری «فرج‌الله سلحشور» کارگردان پرآوازه و متعهد سنما و تلویزیون با حضور شخصیت ها و چهره های فرهنگی، هنری و رسانه ای کشور در تالار اجتماعات خبرگزاری فارس برگزار شد.

وحید جلیلی

جلیلی: نقد نکردن بی‌تقوایی است/ آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

امروز اگر ما سوالاتی را مطرح می‌کنیم به بعضی‌ها بر می‌خورد. برادری به من می‌گفت تقوا پیشیه کنید و ما را نقد نکنید. نقد نکردن بی‌تقوایی است،اگر ما سوال نکنیم که در روایت فتح، حوزه هنری و سازمان سینمایی چه می‌گذرد بی‌تقوایی است. این‌ها را آقای خاموشی و مومنی شریف باید جواب دهند. آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

فرج الله سلحشور

سینما می تواند «مقدس» شود

سینمایی که دروغ و خودنمایی و شهوت و شهرت اساسش باشد بدرد نمی خورد مگر اینکه اصولش تغییر کند. اما اگر اصولش تغییر کند می شود یک امر مقدس، یک تکنولوژی مقدس که می تواند افکار انبیا را در سرتاسر دنیا ترویج کند. می تواند به جای انسان خدامحور باشد و باطن بجای ظاهر باشد.

از «سینمای دینی» تا «سینمای انقلابی»

وقتی سینما انسانی باشد می تواند دینی باشد، انقلابی هم باشد.اگر سینما عمیق تر شود جذاب تر می شود. بعد دیگر مردم فیلم های دیگر را حوصله نمی‌کنند نگاه کنند. به سراغ فیلم‌های سطحی و ضعیف نمی‌روند و سینمای دینی مخاطبش را پیدا می‌کند، اگر به مفاهیم با دیدی عمیق پرداخته شود. وقتی مردم سرگرم تر می شوند پول بیشتری می دهند. و بازگشت سرمایه به سینمای دینی هم اتفاق می‌افتد.

محمد صادق کوشکی

ما به سینمای نقاد حاکمیت نیاز داریم، اما …

دکتر کوشکی در محفل سینما انقلاب گفت: ما به سینمای نقاد حاکمیت نیاز داریم،اما نقد نه بر مبنای مبانی که بی بی سی ارائه می‌کند، بلکه بر مبنای آموزه‌هایی که مثلاً نهج البلاغه ارائه می‌دهد.

«جامعه دینی» مقدمه «سینمای دینی»

میرشکاک گفت: تلویزیون را که راحت‌تر از سینما می‌توان دینی کرد؛ چرا نمی‌خواهیم تلویزیون دینی باشد و همواره از سینمای دینی حرف می‌زنیم؟ محال است معیشت و فضای تنفسی‌مان دنیوی باشد و رسانه و سینمامان دینی بشود.

اینها را بسازید

اینفوگرافیك/ اینها را بسازید

رهبر انقلاب در دیدارها و پیام‌های گوناگون موضوعات مختلفی را برای فیلمسازی به اهالی سینما پیشنهاد كرده‌اند كه پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در این اینفوگرافیك به مرور آنها پرداخته است.

گیشه

تعارض گیشه و ارزش در سینمای ایران

سیستم توزیع و نمایش فیلم ها در سینمای ما، معیوب و بیمار است. وضعیت در این حوزه به گونه ای است که اغلب فیلم های ارزشی با حداقل فضا و زمان ممکن روی پرده می آیند و نشریات و رسانه های سینمایی نیز غالبا این گونه فیلم ها را بایکوت می کنند.

ناصر هاشم زاده

حر، سلمان و عمار سه سوژه جدید هاشم‌زاده

هاشم‌زاده، نویسنده فیلمنامه «بید مجنون» از انجام مراحل تحقیقات برای نگارش فیلمنامه سه فیلم سینمایی درباره حر بن یزید ریاحی، سلمان فارسی و عمار بن یاسر خبر داد.

بچه های آسمان

کلیپ صوتی «سینمای دینی»

هنر دينى عدالت را در جامعه به صورت يك ارزش معرفى مى‌كند؛ ولو شما هيچ اسمى از دين و هيچ آيه‌اى از قرآن و هيچ حديثى در باب عدالت در خلال هنرتان نياوريد.

دکتر ابراهیم فیاض

اگر سینما را مردمی کنیم، حتماً تمدن‌ساز خواهد بود

کاری که «عمار» دارد می‌کند، این است که‌ سینما را از درون مردم شروع می‌کند؛ یعنی نمایش خود مردم به خود مردم. زمانی که مردم خودشان با این سینما خودآگاهی پیدا کردند، خصوصاً خودآگاهی تاریخی و خودآگاهی حال و خودآگاهی به آینده، حتماً در پی آن تمدن خواهد بود.

آژانس شیشه ای

«آژانس شیشه‌ای»، نمونه عینی سینمای دینی

امینی در مراسم نقد فیلم «آژانس شیشه‌ای» گفت: حاتمی‌کیا بدون اینکه در این فیلم استدلال به خصوصی آورد از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع می‌کند و نشان می‌دهد در سخت‌ترین شرایط نیز می‌توان از آرمان‌ها دفاع کرد. حاتمی‌کیا «آژانس شیشه‌ای» را به عنوان نمونه‌ای عینی از سینمای دینی به جامعه ارائه می‌دهد.