برچسب: سینما

حسن عباسی

سیر مطالعاتی «سینما» به پیشنهاد حسن عباسی

پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی به مناسبت روز ملی سینما مجموعه سیر مطالعاتی سینما را برای مخاطبان و علاقه مندان بازنشر می کند. این سیر به پیشنهاد آقای حسن عباسی معرفی شده است.

داعش

عرب «داعش» را فیلم می کند

حرف اصلی این فیلم که به کارگردانی محمد رضا عرب و تهیه کنندگی مسعود اطیابی در مرحله پیش تولید است خطر داعش در منطقه است و داستان آن در ایران، عراق و چند کشور دیگر در منطقه می گذرد.

فرج الله سلحشور

سینما می تواند «مقدس» شود

سینمایی که دروغ و خودنمایی و شهوت و شهرت اساسش باشد بدرد نمی خورد مگر اینکه اصولش تغییر کند. اما اگر اصولش تغییر کند می شود یک امر مقدس، یک تکنولوژی مقدس که می تواند افکار انبیا را در سرتاسر دنیا ترویج کند. می تواند به جای انسان خدامحور باشد و باطن بجای ظاهر باشد.

«معراجی ها» و اثرگذاری مسعود ده‌نمکی بر فرهنگ عمومی

از دید «هنر عامه‌پسند»، بالاترین نمره قبولی به ده‌نمکی تعلق می‌گیرد. کسی که دغدغه دین‌داری و انقلاب را به زبان قابل فهم برای همگان بیان می‌کند و بدون اعطای یارانه به مخاطب، هزینه‌های این آفرینش هنری را از محل درآمدهای آن، در گستره ملی، تأمین می‌سازد.

اینها را بسازید

اینفوگرافیك/ اینها را بسازید

رهبر انقلاب در دیدارها و پیام‌های گوناگون موضوعات مختلفی را برای فیلمسازی به اهالی سینما پیشنهاد كرده‌اند كه پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR در این اینفوگرافیك به مرور آنها پرداخته است.

محمدرضا اسلاملو

«شهابی از جنس نور» به حال و آینده مردم ربط دارد

محمدرضا اسلاملو کارگردان «شهابی از جنس نور» گفت: این فیلم به حال و آینده همه مردم ربط دارد و وگرنه اصلا به سراغ ساخت آن هم نمی رفتم. و این را هم صادقانه می گویم اگر پیش از این اثری سینمایی در مورد این موضوع کار شده بود و کارگردان دیگری بود که این موضوعات و مخصوصا اتفاقات این سه سال اخیر لبنان و سوریه را به صورت سینمایی روایت کند من خیالم راحت بود.

ابراهیم حاتمی کیا

چمران «چ»، صراحتا چمران بنده است/ غصه ام هست که در مورد جنگ کم کار شده

غصه ام هست که در مورد جنگ کم کار شده و هنوز ما ناشی ترین آدم ها را در حوزه جنگ می گذاریم.غصه ام هست که فرزندان شهدا من را عموابراهیم صدا می کنند و من جوابی برای کم کاری در این عرصه برای آنها ندارم…جنگ گنج رفتارهای انسانی بود و امیدوارم اجل به من این فرصت را بدهد که بیشتر از این ها برای جنگ کار کنم.

چه کسانی فضای سینما را امنیتی کردند؟

درجریان انتخاب دوم خرداد سال 76 دولتی روی کار آمده که شعارهایش، بسط جامعه مدنی، توسعه سیاسی، گسترش آزادی بیان، تساهل و تسامح و … است. اما در عرصه فرهنگ و هنر، آزادی بیان تنها به گروه خاصی منحصر می‌شود.

امام خمینی (ره)

سینما یکی از مظاهر تمدن است

ما کی مخالفت کردیم با تجدد، با مراتب تجدد مظاهر تجدد وقتی که از اروپا پایش را در شرق گذاشت خصوصا در ایران، مرکز چیزی که باید از آن استفاده تمدن بکنند ما را به توحش کشانده است. سینما یکی از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد.

برنامه ققنوس

کارکرد سنجی جشنواره در پیشبرد سینمای ملی

نوزدهمین برنامه«ققنوس» با حضور سیدجمال ساداتیان تهیه کننده و محمد سالاری کارشناس فرهنگی موضوع جشنواره فیلم فجر و جهت دهی سینمای ایران را روی آنتن شبکه چهار بررسی کردند.

ابراهیم حاتمی کیا

تجلیل هنرمند روزهای آتش و خون/ سکوت حاتمی‌کیا در جمع فرزندان شهدا شکست

ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسمی که در بین فرزندان شهدا برگزار می‌شد به ایراد سخنرانی پرداخت. سخنرانی‌ای که با اشک‌های حاتمی‌کیا و فرزندان شهدا شبی به یادماندنی برای او و فرزندان شهدا و ساختمان موسسه اوج، ساختمانی که خاطراتی حاتمی‌کیا از کشیک دادن در کنار این ساختمان در ایام دفاع مقدس، نکته غافل‌گیرکننده سخنرانی او بود به جای گذاشت.

گیشه

تعارض گیشه و ارزش در سینمای ایران

سیستم توزیع و نمایش فیلم ها در سینمای ما، معیوب و بیمار است. وضعیت در این حوزه به گونه ای است که اغلب فیلم های ارزشی با حداقل فضا و زمان ممکن روی پرده می آیند و نشریات و رسانه های سینمایی نیز غالبا این گونه فیلم ها را بایکوت می کنند.

ناصر هاشم زاده

حر، سلمان و عمار سه سوژه جدید هاشم‌زاده

هاشم‌زاده، نویسنده فیلمنامه «بید مجنون» از انجام مراحل تحقیقات برای نگارش فیلمنامه سه فیلم سینمایی درباره حر بن یزید ریاحی، سلمان فارسی و عمار بن یاسر خبر داد.

حامد بامروت نژاد

آثار جشنواره عمار در فرانسه به نمایش درآمد

برخی آثار جشنواره عمارهم زمان با اکران کمدین معروف فرانسوی ” دیو دونه ” در فرانسه اکران شد . عمار کم کم راه ورود خود را به محافل خارج از ایران نیز باز می کنیم و همانطور که در ایران از محافل غیر رسمی شروع کردیم در خارج نیز از بدنه های غیر مرسوم سینمایی وارد فضای سینمایی شده ایم

سهیل سلیمی

رسالت سینما مقاومت در برابر اشغال فرهنگی است

اساسا مقاومت‌ وقتی معنی پیدا می‌کند که اشغالی وجود دارد. وقتی کسی حمله می‌کند ما مبارزه می‌کنیم نه مقاومت. ما چه در ایران و چه در سراسر دنیا مورد اشتغال و هجوم غیر فیزیکی گروه محدود و اقلیتی به نام صهیونیسم هستیم و به همین دلیل است که مقاومت همیشه معنا دارد و همیشه در حال اتفاق است و فیلمسازی در این زمینه ضروری. رسالت سینما مقاومت در برابر اشغال فرهنگی است.