برچسب: شب شاعر

شب شاعر

«شب شاعر» انقلاب اسلامی و مظلومیت آن

«شب شاعر» برنامه‌ای بود که در تاریکی فضای هنر انقلاب بویژه در زمانی که شعر و ادبیات مهجورترین گونه هنر انقلابی بود چراغ شعر انقلاب را روشن نگه داشته بود و چشم‌های بسیاری را به خود جلب کرد. این مراسم در حالی برگزار شد که همه بر تاکید «امین شعر انقلاب» بر اینگونه هنری آگاه بودند اما کمترین بودجه و هزینه‌ای به این زبان هنری اختصاص می‌دادند.

احد ده بزرگی

ما باید در زندگی تکثیر شویم

احد ده‌بزرگی در مراسم بزرگداشت خود در شب شاعر اظهار داشت: ما باید در زندگی تکثیر شویم و من از کودکی آرزو داشتم روزی تکثیر شوم و تمام نشوم و در تمام این سال‌ها با دو بال حرکت کردم یک بالم شب شعر عاشورای شیراز بود و بال دیگرم جلسات و مسابقات امور تربیتی استان فارس.

احد ده بزرگی

«استاد دوست»، زیبنده ترین صفت برای استاد ده بزرگی

در کسوت معلمی آقای ده‌بزرگی یک ویژگی برجسته‌ای که دارد و من فکر می‌کنم در سایر معلم‌ها این ویژگی کمرنگ‌تر است این است که ایشان دوست دانش‌آموزان و شاگردان خودش است، یعنی اصلا از موضع معلمی و استادی با شاگردان خودش و نسل جوان برخورد نمی‌کند.

پاسداشت محمدکاظم کاظمی

پاسداشت شاعر دردها و دغدغه ها/ حداد عادل، قزوه و جلیلی از «کاظم کاظمی» گفتند

سعید جلیلی در این مراسم گفت: مگر ما از شعر و ادب چه انتظاری داریم جز اینکه یک درد و یک آرمان به خوبی بیان شده و موجب بصیرت و آگاهی شود. در دوران جنگ تحمیلی ما شهدای بسیاری دادیم یکی از انتظاراتی که از هنر و ادبیات موجود است، این است که بتوانیم یاد آن شهدا را در مراسم‌های بزرگداشت‌شان گرامی بداریم. سروده‌های کاظمی یکی از بهترین‌ سروده‌هایی است که می‌تواند بیانگر خاطرات جنگ و شهدا باشد.

محمدکاظم کاظمی

گزارش تصویری پاسداشت «محمد کاظم کاظمی»

پاسداشت شاعر متعهد محمد کاظم کاظمی با حضور گسترده چهره های فرهنگ و هنر انقلاب در نخلستان سازمان اوج برگزار شد. از حاضران در این مراسم می توان به آیت الله حائری، غلامعلی حداد عادل، سعید جلیلی، علی رضا قزوه، وحید جلیلی، ناصر هاشم زاده و تعداد زیادی از شاعران اشاره کرد.

مریم بیات

من بال او بوده ام و او بال من!

سرکار خانم زینب بیات همسر محمدکاظم کاظمی است. ایشان به مناسبت پاسداشت همسرش -که امروز 17 دی در سازمان رسانه ای اوج برگزار می شود- یادداشتی نوشته که در ادامه می خوانید.

محمد کاظم کاظمی

محمد کاظم کاظمی، پاسدار زبان و زندگی

هر بار از شهری عبور کردم و ویرانی‏ های کشورم را دیدم بی ‏اختیار یاد این شعر کاظمی می‏ افتادم: وای اگر قصه ما عبرت تاریخ شود/ خیمه قافله را دشنه ما میخ شود/ وای اگر بر در باطل بنشیند حق ما/ وای اگر پرده تزویر شود بیرق ما.

پاسداشت استاد حسان

تجلیل از کاروان سالار شعر آئینی انقلاب/ مجاهدی،زائری، انسانی و سیار از «حبیب الله چایچیان» گفتند

ما می‌بالیم که کاروان شعر آئینی، کاروان سالاری همانند چایچیان و سایر پیشکسوتان را بر خود جای داده‌اند که سال‌های سال بی‌احترامی‌هایی را شنیده‌اند. و لب به شکوه باز نکردند و به کارشان پرداخته‌اند چرا که رسالتی که این شاعران دارند با اقبال زیاد میانه زیاد خوبی ندارند.

استاد حسان 2

ماجرای سرودن شعر «آمدم ای شاه پناهم بده»

قرار است هفتمین شب شاعر به یکی از پیشکسوت‌های شعر آیینی استاد حبیب‌ چایچیان (حسان) اختصاص یابد. به همین جهت به سراغ ایشان رفتیم تا با وی در مورد خودش و شعرش مصاحبه کنیم.

حبیب چایچیان (حسان)

خاطره رضا اسماعیلی از استاد حسان

این خاطره را استاد حسان شاعر در شب شعرهایی که توفیق حشر و نشر با ایشان را داشته ام، بارها و بارها برای من تعریف کرده و هر بار هم خودش کلی خندیده است.