برچسب: شعر آئینی

این شعر زبان حال مادرم است

حبیب‌الله‌ چایچیان(حسان) درباره ماجرای سرودن شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» می‌گوید: بازوی مادر را گرفته بودم و همین‌طور به سمت ضریح حرکت می‌کردیم؛ در همین حال دیدم حال شعر برایم فراهم شد، دیدم زبان حال مادرم است نه زبان حال من!

یک سبد آیینه

هنوز شوق تو بارانی از غزل دارد / نسیم، یک سبد آیینه در بغل دارد

احد ده بزرگی

در خدمت و حیات شاعران

گلچین و ویرایشی صبورانه و هوشمندانه از مجموعه آثار بزرگوارانی چون «احد ده‌بزرگی» به تنهایی خودش یک سازمان تبلیغات است. چرا که یکی از ویژگی‌های این بزرگوار این است که برای بسیاری از مناسبت‌ها و وقایع تاریخی عاشورا شعر دارد. از مثنوی و غزل برای عون و جعفر گرفته تا بسیاری دیگر از شهدا و یاران اباعبدالله (ع).

احد ده بزرگی

ما باید در زندگی تکثیر شویم

احد ده‌بزرگی در مراسم بزرگداشت خود در شب شاعر اظهار داشت: ما باید در زندگی تکثیر شویم و من از کودکی آرزو داشتم روزی تکثیر شوم و تمام نشوم و در تمام این سال‌ها با دو بال حرکت کردم یک بالم شب شعر عاشورای شیراز بود و بال دیگرم جلسات و مسابقات امور تربیتی استان فارس.

احد ده بزرگی

پروانه‌ای دور شاعران

من فکر می‌کنم اصلی‌ترین شاخصه شعری آقای ده‌بزرگی مردمی بودنش است. درست است خودش را در این سال ها وقف ادبیات عاشورا کرده و از جان و دل مایه می‌گذارد.

حبیب الله چایچیان

شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» زبان حال مادرم است

حبیب‌الله‌ چایچیان (حسان) درباره ماجرای سرودن شعر «آمدم ای شاه پناهم بده» می‌گوید: بازوی مادر را گرفته بودم و همین‌طور به سمت ضریح حرکت می‌کردیم؛ در همین حال دیدم که حال شعر برایم فراهم شد، دیدم زبان حال مادرم است نه زبان حال من!

محمدعلی مجاهدی

دغدغه شعر انقلاب،‌ تفرقه و اختلاف نیست/ همه سر سفره شعر انقلابیم

دبیر شعر آیینی ضمن دعوت شاعران به اتحاد به جای پرداختن به حاشیه آن هم در عرصه رسانه گفت: دغدغه امروز شعر انقلاب تفرقه و اختلاف نیست،‌ باید بر روی مولفه‌های اصلی شعر انقلاب متمرکز شویم در غیر این صورت به کیان شعر معاصر لطمه خواهیم زد.

حبیب چایچیان (حسان)

شعر آئینی باید بازتاب دهنده اهداف و رفتار ائمه باشد

حبیب‌الله چایچیان،‌ شاعر پیشکسوت آیینی با اشاره به اینکه ادب شاعران در شعر باید نمود داشته باشد، گفت: هدف شعر آیینی توصیف صرف نیست،‌ قرار نیست ما شکل و شمایل ائمه اطهار(ع) را در شعر آیینی توصیف کنیم،‌ بلکه باید شناختی از عملکرد،‌ رفتار و اهداف ائمه(ع) را بازتاب دهیم.

همه هیئتی‌ها شاعرند

در مجلس امام حسین (ع) همه چیز دست به دست هم داده است تا ما شاعر شویم. شک نکنید همه هیئتی‌ها شاعرند؛ منتها باید خودشان بخواهند.

محمدرضا سنگری

دکتر سنگری: کربلا موزه نیست، آموزه است

شعرای امروز ما به‌ طور جدی به بعد حماسی کربلا نپرداخته‌اند و این بخش در شعر عاشورایی گم است. بر کربلا هم نگریستن باید ، هم گریستن، هم نالیدن و هم بالیدن، کربلا موزه نیست و آموزه است و با توجه به اینکه اشک‌ها تکیه‌گاهی است که ما را به امروز رسانده است باید از آموزه‌های کربلا هم سخن بگوییم.

به جرم دفاع از حقیقت محمدی و عاشورا !

آری، جرم بزرگ و نابخشودنی تو دفاع از اسلام ناب محمدی ( ص ) ، قیام سرخ و انسان ساز عاشورا و حقیقت پر فروغ نهضت حسینی است و این دوستان پنبه در گوش اند : ای کاش مسیح نفست روح بریزد/ در کالبد منجمد مرثیه خوان ها

علی رضا قزوه

حرفي از آن هزاران كاندر عبارت آمد

ريشه ي همه ي اينها برمي گردد به حذف كردن نگاه انقلابي و تفكيك انقلاب از شعر آييني – كه به زعم من نظريه اي است بس خطرناك و از قبل طراحي شده توسط كساني كه در جاي ديگر نشسته اند و نقش آفرينان آن هم جماعتي هستند كه رگ غيرتشان در همه وقت مي جنبد و سيخ مي شود الا در ظهر عاشورا و ايام فتنه و روزهاي سخت و تنهايي انقلاب.