برچسب: شعر اعتراض

محمدمهدی سیار

چند سطر نصیحت دیرهنگام

محمد مهدی سیار، شاعر و ترانه سرا در صفحه اجتماعی خود شعری متفاوت خطاب به کلنل فضل الله آق اولی، عضو هیئت ایرانی در بخشی از مذاکرات مربوط به قرارداد ۱۹۱۹ منتشر کرد.

مرتضی امیری اسفندقه

بشر دریده شد و همچنان شما خاموش/ انتقاد امیری اسفندقه به سکوت برخی از شاعران نسبت به ظالمان جهان

به گفته مرتضی امیری اسفندقه، روی سخن سروده با شاعرانی است که ادعا دارند کلام و کلمه می‌دانند و شاعراند، اما در برابر ویرانی‌هایی که به بار می‌آید، سکوت اختیار کرده‌اند و ادعا دارند که شاعر ایام‌اند.

علی داودی

باز عصر مرده­هاست

باز عصر مرده­هاست/ بر منابر هنر/ :مرده های بی خطر!/ مرده های پر شکوه و معتبر/ خودپرستهای نو/ بت پرستهای نو/ هم خدا و هم بشر/ امتزاج خیر و شر

احمد زارعی

حق نه این است که با قصرنشینان باشیم

احمد، آفت زدایی از ساحت دین و انقلاب را یکی از رسالت های انقلابی خود می دانست. نقد هوشمندانه مسلمانی دینداران دنیاخوار و طلایه داری او در عرصه «شعر اعتراض » مورد اذعان همه کسانی است که با او از نزدیک حشر و نشر داشته اند.

علی رضا قزوه

مولا ویلا نداشت

متن کامل منظومه بسیار زیبای «مولا ویلا نداشت» استاد علی رضا قزوه، از الگو های شعر اعتراض معاصر

علی رضا قزوه

علی رضا قزوه؛ زبان گویای دردهای مردم

آن‌جا که شاعر را زبان گویای جامعه و همراه همیشگی مردم کشورش در خوشی‌ها و ناخوشی‌ها خواندیم؛ بیشتر اینکه علیرضا قزوه جزو این شاعران قلمداد می‌شود، همین اشعار سپیدی هستند که با استفاده از واژگان و کلامی خاص به سبک و سیاق اشعار قزوه تبدیل شده‌اند و این نوع سخن‌پردازی نه تنها در دهه‌ی هشتاد که از آغاز با قزوه بوده است. نمونه‌ی برجسته‌ی آن شعر زیبای «مولا ویلا نداشت» است.

شمشیر و جغرفیا

این شعرها را با پاورقی بخوانید!

شاید سیاسی و اجتماعی بودن محتوای مثنوی‌های کاظمی دور از انتظار نباشد، اما وقتی می‌بینیم این شاعر غزل‌هایش را نیز با همان محتوای غالب شعرهایش می‌سراید، با نکته جالب توجهی روبه‌رو هستیم.

سلمان شعر انقلاب، دردمندِ معترض

مهم‌ترین آثار اجتماعی سلمان هراتی، مربوط به موضوع احتکار و بی‌توجهی قشر سرمایه‌دار به اقشار محروم و مستضعف یا بی‌توجهی به ارزش‌های جنگ و دفاع مقدس است. البته آثار سلمان نشان می‌دهد که او در همین ابعاد خلاصه نمی‌شود و دارای تفکرات عرفانی است و سلوک رفتاری او برای دوستانش بزرگ‌ترین و موجدترین دلیل بود تا او را یک شاعر عمیق، صاحب فکر و اصیل بدانند.

سلمان هراتی

قزوه: «سلمان هراتی» از آغازگران شعر اعتراض در ایران بود

سلمان هراتی از آغازگران شعر اعتراض در ایران بود، اعتراض به کسانی که می‌خواستند انقلاب را منحرف کنند و به نفع شخصی خودشان آن را تمام کنند اما او در سه محور انقلاب، امام و شهیدان حرکت کرد و از بیش از هر شاعری به دفاع از آنها پرداخت چرا که دغدغه او انقلاب بود.

محمد حسین جعفریان

با شما هستم غنیمت‌خوارها!

شاعری معترض که اعتراض او و هم‌نسلانش می‌تواند گم شده نسل من باشد، گم شده‌ای که یا مجال آن را نمی‌یابیم و یا گرفتار تساهل و تسامح شده‌ایم.