برچسب: صادق کرمیار

نامیرا،پویش روشنا،نشر معارف،کتاب،صادق کرمیار،ماه محرم،اخیار هنری،خبر

نذری با رمان «نامیرا»

ایجاد کمپین کتابخوانی روشنا با ایجاد بخش ویژه نذر فرهنگی امکان مشارکت تمامی مردم ایران در ایجاد بستر مطالعه این کتاب در مناطق محروم را فراهم آورده است.

دشت های سوزان

مارماهیِ انگلیسی در خاکِ خوزستان/داغ تاریخی ملت به روایت نویسنده «نامیرا»

«دشت‌هایِ سوزانِ» صادقِ کرمیار، دستِ مخاطب را می‌گیرد و او را نه در قابِ تاریخ بلکه در لعابِ رمان و اثرِ ادبی به خوزستانِ دورانِ مظفرالدین شاه قاجار و شیخ خزعل و برادرش مزعل. بعدش هم جنگ جهانی اول و آب‌های گل‌آلودی که به جویِ مردم این دیار رفته و انگلیسی‎‌هایی که پیِ ماهیِ خود بودند.

هنرمندان انقلاب

از تذکر زائری به فعالان فرهنگی تا دفاع قزوه از دلواپسان/ تجلیل دانشجویان از هنرمندان انقلاب

مراسم تقدیر دانشجویی و جایزه ادبی-هنری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور با حضور و تقدیر از حجت‌الاسلام زائری، نرگس آبیار، بهروز شعیبی، صادق کرمیار، علیرضا قزوه، محمدرضا سرشار، علی محمدمودب،محمدمهدی سیار و سارا عرفانی، داستان‌نویس برگزار شد.

صادق کرمیار

حکایت زندگی «کرمیار» از خط مقدم جبهه تا نوشتن «نامیرا»

موضوع رمان جدیدم اعتصاب گردان تخریب است که «تجاوز» نام دارد. شب عملیات کربلای ۵ همراه یکی از بستگان امام (ره) که می‌توانست ارتباط تلفنی با حاج احمد داشته باشد، بودیم. فرمانده گردان تخریب گفت:بچه‌های گردان من اعتصاب کردند و گفتند عملیات نمی‌کنیم. گفتیم «اعتصاب، گردان تخریب، شب عملیات؟»

صادق کرمیار

«درد»، فیلمنامه ای که رمان شد

صادق کرمیار گفت: شرط سرمایه‌گذاری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس روی کتاب «درد» حذف بعضی از شخصیت‌های داستان مانند هاشمی، رضایی و قالیباف بود اما من با این کار مخالفت کردم.

صادق کرمیار

خراب کردن تاریخ کاری ندارد

نویسنده هیچ تعهدی به تاریخ ندارد و می‌تواند هر کاری که با تاریخ بکند منتها باید زاویه نگاه، بینش، نگرش و نتیجه حرفی که می‌خواهد بزند معلوم باشد وگرنه خراب کردن تاریخ کاری ندارد. هنرهای دیگر هم همین گونه هستند.

صادق کرمیار

فروپاشی زبان یعنی فروپاشی تمدن

یادداشت زیر از آقای صادق كرمیار، نویسنده‌ی كتاب «نامیرا» درباره‌ی نگرانی‌ها پیرامون وضعیت زبان فارسی است. رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این باره گفتند: «من خيلى نگران زبان فارسى‌ام؛ خيلى نگرانم … ما در كانون زبان فارسى، داريم زبان فارسى را فراموش ميكنيم؛ براى تحكيم آن، براى تعميق آن، براى گسترش آن، براى جلوگيرى از دخيلهاى خارجى هيچ اقدامى نميكنيم.»

رمان درد

اطلاعات دوره جنگ، آب حیات ادبیات داستانی

امروز باید به نویسنده کتاب درد آفرین گفت و البته اعتراف کرد برای رمان نوشتن بیش از آنکه احتیاج باشد به پشتیبانی مراکز دولتی و حکومتی، باید از آنها دور شد. همان کاری که آن نویسنده محترم کرد و نتیجه اش همین «درد» خوشخوان شد.

بچه های کارون

«بچه‌های کارون» در ادبیات داستانی ایران ماندگار شد

منتقدان حاضر در برنامه بازخوانی و نقد کتاب «بچه‌های کارون» نوشته احمد دهقان، با اشاره به اهمیت نگارش رمانی برای نوجوانان درباره فتح خرمشهر، آسمانی نبودن شخصیت‌های داستانی دهقان و ترجمه پذیر بودن «بچه‌های کارون» را ستودند و رمان یاد شده را اثری ماندگار در ادبیات داستانی کشورمان علی‌رغم وجود نقد‌هایی بر آن دانستند.