برچسب: ققنوس

سینما روایت

در مقایسه اسلام تکفیری‌ و اسلام واقعی

کارگردان مستند «ققنوس» عصر دیروز در جلسه نمایش فیلم در تالار اسوه گفت: در حال حاضر دغدغه اروپا و بلژیکی ها این است که اگر این افراد داعشی که اغلب متعلق به همین کشورها هستند بعد از جنگ به اروپا بازگردند قرار است چه اتفاقی بیافتد؟!

وحید جلیلی

جلیلی: نقد نکردن بی‌تقوایی است/ آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

امروز اگر ما سوالاتی را مطرح می‌کنیم به بعضی‌ها بر می‌خورد. برادری به من می‌گفت تقوا پیشیه کنید و ما را نقد نکنید. نقد نکردن بی‌تقوایی است،اگر ما سوال نکنیم که در روایت فتح، حوزه هنری و سازمان سینمایی چه می‌گذرد بی‌تقوایی است. این‌ها را آقای خاموشی و مومنی شریف باید جواب دهند. آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

حاتمی کیا

حاتمی کیا: جمع «سینما انقلاب» می‌خواهند رایحه آوینی را بپراکنند

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی«چ» در اختتامیه سومین هم‌اندیشی سینماگران و متفکرین سینما انقلاب گفت:‌وقتی به این فضا وارد شدم دیدم جنس افرادی که در این محفل حضور دارند به‌نوعی است که می‌خواهند رایحه آوینی را بپراکنند، همان جنسی که من می‌خواهم در جامعه باشد.

حسن عباسی

«هنر برای هنر»، بی‌بنیان‌ترین حرف سده اخیر است

عباسی با انتقاد از واژه هنر برای هنر گفت: سوالی که مطرح است این است که نقش امام (ره) و مردم در کجای ساختار هنر ما دیده می‌شود. در چند سده اخیر بی‌بنیان‌ترین حرفی که زده شده است همین جمله هنر برای هنر سیاست برای سیاست، علم برای علم و اخلاق برای اخلاق است و این‌‌ همان مسئله‌ای است که امروز می‌گویند ساختار و هنر ارزشی و غیرارزشی نداریم.

از «سینمای دینی» تا «سینمای انقلابی»

وقتی سینما انسانی باشد می تواند دینی باشد، انقلابی هم باشد.اگر سینما عمیق تر شود جذاب تر می شود. بعد دیگر مردم فیلم های دیگر را حوصله نمی‌کنند نگاه کنند. به سراغ فیلم‌های سطحی و ضعیف نمی‌روند و سینمای دینی مخاطبش را پیدا می‌کند، اگر به مفاهیم با دیدی عمیق پرداخته شود. وقتی مردم سرگرم تر می شوند پول بیشتری می دهند. و بازگشت سرمایه به سینمای دینی هم اتفاق می‌افتد.

وحید جلیلی

جنگ نرم بدون دادگاه صحرایی جفنگ هم نیست/ فکر می‌کنند با «قلاده‌های طلا» حجت را تمام کرده‌اند

اگر از جنگ نرم حرف می‌زنیم که اکنون در حساس‌ترین برهه‌ها قرار گرفته است بدانیم که جنگ نرم بدون دادگاه صحرایی جفنگ هم نیست چه برسد به جنگ. شاید همه فکر می‌کنند حرف‌های ما تند است و افراطی عمل می‌کنیم در صورتیکه این واقعیت که فیلم‌سازان ضد انقلاب با میلیاردها پول دولت فیلمی علیه نظام می‌سازند واقعیتی افراطی است.

بولتن سینما انقلاب

پنجمین بولتن سینما انقلاب

نشریه سینما انقلاب در بخش های مختلفی سعی داشته است به نفد فیلم های حاضر در جشنواره نسب این فیلم ها با مسائل سینما انقلاب و هنر انقلابی بپردازد.

«جامعه دینی» مقدمه «سینمای دینی»

میرشکاک گفت: تلویزیون را که راحت‌تر از سینما می‌توان دینی کرد؛ چرا نمی‌خواهیم تلویزیون دینی باشد و همواره از سینمای دینی حرف می‌زنیم؟ محال است معیشت و فضای تنفسی‌مان دنیوی باشد و رسانه و سینمامان دینی بشود.

سینما انقلاب

بولتن «سینما انقلاب»

ویژه نامه سومین هم اندیشی متفکران و سینما گران انقلاب اسلامی با عنوان «روایت سینما انقلاب» منتشر می شود.

آبیار: تقدیر حاتمی‌کیا از «شیار۱۴۳» بزرگترین هدیه‌ای که گرفتم

آبیار: تقدیر حاتمی‌کیا از «شیار۱۴۳» بزرگترین هدیه‌ای که گرفتم

نرگس آبیار در برنامه شب گذشته ققنوس از سخنان حاتمی‌کیا در تقدیر از فیلم «شیار ۱۴۳» تشکر کرد و گفت: حضور آقای حاتمی‌کیا در نشست رسانه‌ای فیلم، که سال‌ها فیلم‌های ایشان را دیده بودم بزرگترین هدیه‌ای بود که گرفتم.

برنامه ققنوس

کارکرد سنجی جشنواره در پیشبرد سینمای ملی

نوزدهمین برنامه«ققنوس» با حضور سیدجمال ساداتیان تهیه کننده و محمد سالاری کارشناس فرهنگی موضوع جشنواره فیلم فجر و جهت دهی سینمای ایران را روی آنتن شبکه چهار بررسی کردند.

سینما انقلاب

کارکرد سنجی جشنواره‌ها در برنامه تلویزیونی «ققنوس»

برگزاری سومین هم‌اندیشی جنبش فکری هنری سینما انقلاب در بنیاد فارابی، بررسی کارکردسنجی جشنواره در پیشبرد سینمای ملی در برنامه تلویزونی «ققنوس» و یک انتصاب در جنبش فکری هنری سینما انقلاب، سه خبر جدید از هم‌اندیشی سینما انقلاب است.