برچسب: محسن صفایی

حسینه هنر

گزارش تصویری ششمین افطاری حسینیه هنرانقلاب

شب گذشته اهالی جبهه فرهنگی انقلاب در ششمین همایش خود در حسینیه هنر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گرد هم آمدند. این همایش هرساله همراه با افطاری، سخنرانی، شعرخوانی و… برگزار می گردد.

محسن صفایی

سرود، پدیده انقلاب اسلامی در موسیقی بود +صوت

صفایی فرد با بیان اینکه وضعیت موسیقی را بازار تعیین می کند و نه مدیران رسانه ها، گفت: اراده ای که در مسئولین دوره اول انقلاب مسئولین صدا و سیما برای اینکه موسیقی طراز و شکل جدید در موسیقی جامعه انقلابی به وجود بیاید امروز دیگر وجود ندارد. چون مدیران در حوزه موسیقی رضایت دادند که وضعیت موسیقی توسط بازار مشخص شود.

پاینده باشی؛ خط‌شکن موسیقی انقلاب اسلامی

یکی از آثار خاطره انگیز و پرطرفدار موسیقی انقلاب در سال‌های دهه شصت، قطعه ماندگار «شهید مطهر» در سوگ استاد شهید مرتضی مطهری بوده است. سرودی که تولید و انتشار آن به نوعی تاریخ موسیقی پس از انقلاب را به دو پاره قبل و بعد از خود تقسیم می کند.

محسن صفایی

سال 88، سال رویش هنر انقلاب بود

سال 88 سال پر رنگی در دفتر فرهنگ و تاریخ انقلاب است زیرا با وجود این که در این سال فتنه بزرگی رقم خورد اما نقطه رویش هنر انقلاب نیز بود. در این سال جرقه‌های اصلی برگزاری جشنواره عمار زده شد و نسل جدیدی از سینماگران جوان انقلاب ققنوس‌وار از دل آتش فتنه بیرون آمدند.

محسن صفایی

تاریخ هنر انقلاب اسلامی، فرصت ها و غفلت ها

آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با تیم شهید آوینی گفته‌اند که هنر انقلاب هنر مطابقت با واقعیت است. بررسی این آثار هم همین را نشان می‌دهد. راجع به هنر انقلاب باید بگویم «هنر-واقعیت» چه کسی جز هنرمندان می‌تواند تحول هنری انقلاب را تبدیل به فیلم کند و روند تبدیل ستاره‌های جامعه از فریدون فرخزاد به حاج صادق آهنگران را فیلم بسازد.

محسن صفایی

راز موسیقی انقلاب و انقلاب در موسیقی

براي همه كساني كه بعد از انقلاب متولد شده اند يكي از نزديك ترين راه هاي انس با اين شگفت حادثه انقلابي دوران ما، همين شنيدن و پخش مكرر سرودهاي انقلابي بوده است. شايد اين سرودها به ضميمه تصاويري كه همراه با آن هر سال از تلويزيون پخش مي شود به زبان جامعه شناسي يكي از اركان جامعه پذيري نسل پساانقلابي بوده باشد.