برچسب: محمدرضا سنگری

شعر فلسطین

شاعران از «شعر فلسطین» گفتند/ سنگری: سهم شاعران انقلاب در شعر فلسطین قابل توجه است

دکتر محمدرضا سنگری گفت: بی‌تفاوتی و بی‌خیالی جهان و عیاشی سران عرب یکی دیگر از ابعاد شعر فلسطین در ایران است که آن را ما در اشعار شعرا می‌بینیم. همچنین سهم شاعران عصر انقلاب در حوزه شعر فلسطین چشم‌نواز است و آنها ابعادی را می‌بینند و نشان می‌دهند که دیگران ندیده‌اند.

محمدرضا سنگری

لیلة القدر شعر انقلاب

نشست شعری ماه مبارک رمضان «سرآغاز تقویم شعر انقلاب اسلامی » می‌تواند نامیده شود . شاعران مشتاق تمام سال را به انتظار این شب نشسته‌اند. شبی عزیز و آفتابی، که لیلة القدر شعر انقلاب است و به یمن نام حسن (ع) تمهید آفرینش احسن اشعار.

دیدار شاعران با رهبر انقلاب

شب شعر نیمه رمضان؛ خط و نشانی است که ره گم نشود

سنت شعرخوانی در نیمه رمضان برکات متعددی را برای جامعه ادبی و فضای شعری به همراه دارد. به زعم برخی از شاعران، در این جلسات خط و نشان شعر اصیل فارسی یادآوری می‌شود تا راه بر شاعران گم نشود.

از نتایج سحر

از جامع‌ترین اثر با موضوع شعر انقلاب رو نمایی شد/ قزوه، سیار و عرفان پور «از نتایج سحر» گفتند

مراسم رونمایی از کتاب «از نتایج سحر»، آخرین نوشته محمدرضا سنگری با حضور علیرضا قزوه، حسین قرایی، میلاد عرفان نژاد و محمدمهدی سیار در فرهنگسرای سرو برگزار شد. کتابی که از جامع ترین کتاب های نظری مربوط به شعر و ادبیات انقلاب اسلامی می باشد.

محمدرضا سنگری

تصور هيچ انقلابي بدون ادبيات ممکن نيست

ببينيد با وقوع انقلاب اسلامي ، ادبيات انقلاب اسلامي هم شکل گرفت . چون تصور هيچ انقلابي بدون ادبيات ممکن نيست . حداقل اين است که هر انقلابي براي طرح انديشه هاي خودش ، نيازمند جملاتي کوتاه و کوبنده است به نام شعار و شعار عصاره انديشه است که آرمان ها،خواسته ها و تفکرکساني است که انقلاب را به وجود آورده اند. اين شعار ها ادبيات است و هيچ انقلابي نمي تواند بدون ادبيات باشد.وبعد شعر و داستان خلق مي شود و همين طور ادامه پيدا مي کند.

محمدرضا سنگری

دکتر سنگری: کربلا موزه نیست، آموزه است

شعرای امروز ما به‌ طور جدی به بعد حماسی کربلا نپرداخته‌اند و این بخش در شعر عاشورایی گم است. بر کربلا هم نگریستن باید ، هم گریستن، هم نالیدن و هم بالیدن، کربلا موزه نیست و آموزه است و با توجه به اینکه اشک‌ها تکیه‌گاهی است که ما را به امروز رسانده است باید از آموزه‌های کربلا هم سخن بگوییم.

استاد مشفق کاشانی

سنگری: اگر جانی پاک نباشد شعر پاک از آن نمی‌تراود/ گرمارودی: شعر مشفق را سرمشق می‌دانم

بنده سالیان دراز است که علاوه بر آن سایه مهر و پیشکسوتی استاد را بر سر خود دارم و از اخلاقش حمیده و بزرگواری و خوی مهربان و مخملی و دل‌جوان و شادابی روان او بهره‌مندم و شعر بلند او را سرمشق می‌دانم.