برچسب: محمد گلریز

محمد گلریز

هنرمند با تواضع ماندگار می‌شود/ گفتگو با خواننده خاطره‌ساز سال‌های بعد از پیروزی انقلاب

معتقدم راز ماندگاری هنرمند تواضع است. باید مراقب بود دچار لغزش نشوی. تکبر بدترین خصلتی است که باعث شکست هنرمند می‌شود، نباید روی موج شهرت حرکت کرد، چون خیلی زود هنرمند را به زمین می‌زند.

حسینه هنر

گزارش تصویری ششمین افطاری حسینیه هنرانقلاب

شب گذشته اهالی جبهه فرهنگی انقلاب در ششمین همایش خود در حسینیه هنر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی گرد هم آمدند. این همایش هرساله همراه با افطاری، سخنرانی، شعرخوانی و… برگزار می گردد.

محمد گلریز

محمد گلریز

محمد گلریز که نام اصلى وى، محمد على گلپایگانى است به سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. پس از پیروزى انقلاب اسلامى اولین کار خود را به نام «سرود نیایش» از مرحوم رضاقلى ملکى، سپس سرود «این بانگ آزادى» با شعر حمید سبزوارى و آهنگ احمدعلى راغب را اجرا کرد.

نعمت الله سعیدی

یک اسطوره از جنس صدا

استاد گلریز یکی از اسطوره های سرود انقلاب اسلامی است. بی شک «گلبانگ انقلاب» فاصله زیادی با جایگاه تاریخی ایشان دارد. اما همین که بعد از سالها بچه های بسیج گلپایگان تصمیم گرفته اند در این زمینه خط شکن باشند جای تقدیر بسیار دارد.

ايده سرود‌‌های انقلاب را از شعارهاي مردم‌ مي‌گرفتيم

شب‌ها با هم مي‌رفتيم و روي ملودي‌هايي كه مردم صبح در خيابان سر داده بودند كار مي‌كرديم و تا پاسي از شب آهنگ‌ها و ترانه‌هاي اين سرودها را بررسي مي‌كرديم. برايمان جالب بود تمام شعارهايي كه توسط مردم داده مي‌شد با ملودي بود و آهنگ‌هايي هم كه ما مي‌ساختيم برگرفته از دهان پاك مردم بود. منشأ الهام كارهايي مثل «بانگ آزادي» و «الله اكبر، خميني رهبر» و ديگر كارها مردم بودند و بزرگ‌ترين اثر را آنها داشتند.

محمد گلریز

نشان درجه یک هنری به محمد گلریز اهدا شد

محمد گلریز که به تازگی نشان درجه یک هنری دریافت کرده‌است گفت:این نشان را به‌این دلیل که باید منتظر بازنشسته‌شدنم می‌بودم با حدود بیست سال تاخیر از وزارت ارشاد دریافت کردم.

محمد گلریز

درخواست خواننده سرودهای انقلابی از بسیجیان

حضور بسیجیان متخصص و متعهد در جشنواره های موسیقی کشورمان، علاوه بر اینکه موجب احیای سرودها و ترانه های اسلامی، ارزشی و میهنی می شود، زمینه های جذب حداکثری مردم به این نوع موسیقی را نیز فراهم می کند.

محمد گلریز

«ابر آویز» شاعر و آهنگ ساز روزهای پرالتهاب انقلاب بود

خواننده سرودهای مشهور انقلاب با انتقاد از کوتاهی جامعه رسانه‌ای در‌حق مرحوم ابرآویز می‌گوید:«ابرآویز» در جامعه خویش مظلوم واقع شد. جامعه درباره او کم لطفی کرد، رسانه ها کمتر نامی از او بردند و به همین دلیل است که مردم نام او را نمی‌شناسند.

محمد گلریز

این چه جشنواره‌ای است که رنگی از انقلاب ندارد؟

اگر مضامین موسیقی در دوران انقلاب عنوان نشود این چه جشنواره‌ای است که رنگی از انقلاب ندارد؟ بی مهری است که از سرمایه و عنوان و امکاناتی که نظام در اختیار ارگان ها قرار می‌دهد استفاده کنیم اما از ارزش های انقلاب سخن نگوییم.

سرود

تحقیر ترانه‌های تاثیرگذار

چرا ما این نوع هنر را که برادری‌اش را به نظام ثابت کرده است، کنار گذاشتیم؟ مگر امروز جنگ نرم نیست؟ زمانی که سرود در جنگ سخت جایگاه خوبی داشت چرا در جنگ نرم نادیده‌اش گرفته‌ایم؟

جشنواره موسیقی مقاومت

“پلاک عاشقی” برای دوکوهه/ همراه با شعر مادر شهید و صدای گلریز

این آلبوم متشکل از هشت قطعه با نام‌های: پلاک عاشقی، تجلی گاه عشق، قافله دوکوهه، حماسه سازان، پایگاه حماسه سازان، میقات شهیدان، دشت سرخ لاله ها و گل بستان است و خوانندگی قطعات این آلبوم را محمد گلریز، علیرضا وکیلی منش و علیرضا طراز بر عهده داشتند. این آلبوم بر مبنای قطعاتی از مصطفی محدثی خراسانی، محمد میر هاشمی،، فریدون کاویانی، سیداحمد قریشی و قاسم رفیعا سروده شده است.

استادمشفق کاشانی

قزوه: نمی‌شود نام مشفق کاشانی را برد اما از سبزواری یاد نکرد / گلریز: رهبر انقلاب فرمودند شما شعر آقای مشفق را بخوانید

در محضر رهبر انقلاب بودیم که رهبری با اشاره به غزل آقای مشفق فرمودند این غزل به ده‌ها اثر ادبی می‌ارزد؛ بنده نیز در بدو انقلاب با آقای مشفق آشنا بودم. در این مراسم رهبر انقلاب از شخصیت مشفق تمجید کردند و گفتند، شعرهایشان ارزشمند است خصوصاً در حوزه شعر انقلاب؛ ایشان فرمودند شما این شعر را بخوانید.

محمد گلریز

ما می خواندیم، مردم تکثیر می کردند

یادم می‌آید سال 58، سرودی را که برای شهید مطهری خوانده بودم، خود مردم تکثیر می‌کردند و دست به دست می‌چرخاندند. یک آماری آن زمان گرفتند و معلوم شد حدود چهار میلیون نسخه از آن منتشر شده است. این مردم‌‌ همان مردم هستند و تنها تفاوت این است که ما خوراک درست موسیقایی به آنان نمی‌دهیم. این نتیجه کم کاری ما و مسوولان است.