برچسب: مدیریت فرهنگی

ابراهیم حاتمی کیا

آقای حاتمی‌کیا! از غوغاسالاران نهراسید

آقای حاتمی کیا! از غوغاسالاران مدعی آزادی نهراسید، شما همرزم کسی بودید که از همان ابتدا جسورانه اندیشه‌های لیبرالی وزیر ارشاد وقت را در دانشگاه‌ها و رسانه به نقد کشید.

دکتر مجید شاه حسینی

آنچه مغفول ماند نظر مردم بود

گر مردم احساس کنند سینما به باورهای آنها توهین می‌کند ممکن است همین قدر اقبال را هم نشان ندهند. مردم به خاطر همین مسائل با سینمای قبل از انقلاب آشتی نکرده بودند و به خاطر همین مسائل است که فیلم مستندی با عنوان «خانه خدا» رکورددار فروش سینمای عصر پهلوی می‌شود. مخاطب بالقوه سینما نه عده‌ای هنرمند خاص، بلکه آحاد ایرانیان هستند و باید به اعتقاد و اخلاق و شیوه زندگی آنها احترام گذاشت.

وحید جلیلی

جنگ نرم بدون دادگاه صحرایی جفنگ هم نیست/ فکر می‌کنند با «قلاده‌های طلا» حجت را تمام کرده‌اند

اگر از جنگ نرم حرف می‌زنیم که اکنون در حساس‌ترین برهه‌ها قرار گرفته است بدانیم که جنگ نرم بدون دادگاه صحرایی جفنگ هم نیست چه برسد به جنگ. شاید همه فکر می‌کنند حرف‌های ما تند است و افراطی عمل می‌کنیم در صورتیکه این واقعیت که فیلم‌سازان ضد انقلاب با میلیاردها پول دولت فیلمی علیه نظام می‌سازند واقعیتی افراطی است.

احمد عزیزی

فرهنگ دارد از دست می‌رود

به خدا خسته شدیم از بس اعتراض کردیم به این روند و هیچکس ککش هم نگزید. بابا! مدیران عزیز! احمد عزیزی را یاری کنید… احمد عزیزی یک نمونه است. عزیزی‌ها را یاری کنید. «فرهنگ دارد از دست می‌رود»…

شبه روشنفکران و ادبیات انقلاب؛ از بایکوت تا تخریب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نسل نویسندگان پیش از انقلاب با انقلاب و بصورت خاص مردم و حرکت دینی آنها قهر کردند و به‌اصطلاح انقلاب و سپس دفاع مقدس را در آثارشان بایکوت کرده یا تحریف کردند…جریان ادبیات داستانی متعهد به واسطه این بایکوت این فرصت را پیدا کرد تا زاده شود و پدید آید.

ابراهیم حاتمی کیا

«شیار 143» فیلم شیعه و فیلم انتظار است

ابراهیم حاتمی کیا با انتقاد از فبلمسازی برای جشنواره های خارجی و نه مردم ایران و انتقاد از هیات انتخاب جشنواره فجر گفت: هیات انتنخاب باید پاسخگو باشند که چرا «شیار143» را انتخاب نکردند و این فیلم با لابی در جشنواره حاضر شد.

محدتقی فهیم

جای خالی تصویر انقلاب و افتخارات مردم در سینمای ایران

آیا اکنون پس از سی و چند سال از نجات سینما توسط انقلاب نباید بپرسیم چرا جای تصویرهایی از بزرگترین تحول تاریخ معاصر در سینمای ایران خالی است. آیا مردم حق ندارند سینماگران و مسئولان سینمایی را به دادگاه وجدانشان بکشانند که چرا به این مهم ادای دین نمی کنید؟

برنامه ققنوس

کارکرد سنجی جشنواره در پیشبرد سینمای ملی

نوزدهمین برنامه«ققنوس» با حضور سیدجمال ساداتیان تهیه کننده و محمد سالاری کارشناس فرهنگی موضوع جشنواره فیلم فجر و جهت دهی سینمای ایران را روی آنتن شبکه چهار بررسی کردند.

گیشه

تعارض گیشه و ارزش در سینمای ایران

سیستم توزیع و نمایش فیلم ها در سینمای ما، معیوب و بیمار است. وضعیت در این حوزه به گونه ای است که اغلب فیلم های ارزشی با حداقل فضا و زمان ممکن روی پرده می آیند و نشریات و رسانه های سینمایی نیز غالبا این گونه فیلم ها را بایکوت می کنند.

جشنواره بین المللی فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر و مسئله سینمای سیاسی

انتشار مصاحبه هاوارد گوردون (فیلمنامه نویس و تهیه کننده آمریکایی) سازنده سریال های ۲۴ و میهن، در روزهای اخیر، بیش از پیش تاکیدی بر عملکرد سیاسی سینما در جهان است. او افتخار می کند که به دستور رییس جمهورشان به سوژه ایران پرداخته و مطابق سیاست های کلان امنیتی کشورش مسیر قصه و فرجام کاراکترش را تغییر داده است. کارگردان آرگو نیز با افتخار ، عملیات یک جاسوس آمریکا درایران را به پرده می کشد، در گلدن گلوب و اسکار هم سرافرازانه ظاهر می شود، رسانه های ما هم مراسم را پوشش می دهند. اما فیلمساز جوان داخلی که درباره موضوع هسته ای فیلم ساخته به جایی می رسد که علنا از سیاست سازی ابراز ندامت کند.

جشنواره مردمی فیلم عمار

متولي فرهنگ براي «عمار» مردمي وقت نداشت!

ضرب المثل «آش نخورده و دهان سوخته» مصداق اتم و اكمل جشنواره عمار در رابطه با دريافت كمك‌هاي دولتي است. چه اينكه به رغم تأييد و پيش‌بيني رديف بودجه در بودجه سال‌جاري توسط مجلس شوراي اسلامي براي اين جشنواره، دولت از پرداخت حتي يك ريال آن استنكاف كرد.

جنبش عدالتخواه دانشجویی

تقدیر جنبش عدالتخواه دانشجویی از عماریون

در شرایطی که «فعال کردن پتانسیل‌های مردمی نظام» و به دست گرفتن عرصه‌های گوناگون فرهنگی، سیاسی و اجتماعی کشور توسط توده‌های رنج کشیده‌ی مردم جزء ضرورت‌های کشور به شمار می‌رود، برگزاری جشنواره‌ هایی اینچنینی و زمینه‌سازی برای نقش آفرینی بخش هایی از مردم در عرصه‌ی فرهنگ و هنر جای دلگرمی و تقدیر بسیار دارد.

بررسی وضعیت جشنواره های سینمایی

عمر کوتاه مدیریتی و نبود نظام نامه فرهنگی، آفات سینمای ایران/ فیلمساز با خدا معامله کند

دوستی می گفت من از دبیر جشنواره کن پرسیدم چطور ممکن است در فرانسه تمام وزیرها عوض می شود اما شما همچنان در مسئولیت خود باقی هستید؟ می گفت من هر سال به وزارت خارجه دعوت می شوم و سیاست ها به من اعلام می شود. من هم با توجه به آن سیاست ها عمل می کنم. البته در سینمای ما نیز سیاست ها هست. اما جشنواره فجر به نظر من باید به نقش سال های پیشین اش برگردد.

جشنواره مردمی فیلم عمار

جمهوریت در برابر اشرافیت/ متن کامل مقاله تقطیع شده وحید جلیلی در برنامه «هفت»

مجری برنامه هفت در آیتم مرتبط با جشنواره مردمی فیلم عمار با استناد به بخش هایی تقطیع شده از مقاله وحید جلیلی که در ویژه نامه دوره گذشته این جشنواره منتشر شده بود،به گونه ای طرح سوال نمود که عماریون سعی در نفی بدنه و سخت افزار سینمای ایران دارد. طرح این مسئله با واکنش جلیلی مواجه شد. صبح هنر جهت روشنگری متن کامل این مقاله را منتشر می نماید.

سجاد اسلامیان

جشنواره «عمار» و دغدغه‌های فرهنگی رهبری

مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به دغدغه‌های متعددی اشاره کردند که شاید بتوان حداقل ۳ نکته مهم در این بیانات را یاد کرد که جشنواره عمار(در حد توان خود) به آنها پرداخته است.

جشنواره سینما حقیقت

دارو دسته حقیقت بازها

جالب که دولت جدید دعوی تحول فرهنگی و دورشدن از افراط می دهد و افراطی ترین و بی حیاترین جریان ضد انقلابی درسینما را دوباره برگرده ما سوار می کند.

محمد رضا زائری

خرمشهر دارد سقوط مي کند!

اساس روايت تلخي که از سقوط خرمشهر شنيده ايم همين است که عده اي با دست خالي در مقابل هجوم دشمن ايستادند و کوچه به کوچه و خانه به خانه مقاومت کردند .