برچسب: مرتضی آوینی

روح الله رشیدی

آوینی دوستی و عمل گریزی

فصل مشترک آوینی دوستی های جدید،دستاویز قرار دادنِ آوینی دوستی، برای فراراز «مسئولیت پذیری » و پرهیز از «عمل واقدام » است. و چه مضحک است جمع بین «آوینی دوستی » و «عمل گریزی »! وقتی او از «یک راه طی شده » با مخاطبش حرف می زند، یعنی که عصاره ی حیاتش را پیشروی می نهد. راه طی شده ی آوینی، «همه یراه » اوست. و نه یکی از ایستگاه هایش.

زنده کردن مستند آوینی پس از ۲۳ سال

«اسماعیل به‌روایت هاجر» به‌تهیه‌کنندگی ناهید دل‌آگاه در شبکه مستند سیما تولید شد و پنج‌شنبه این هفته ۷ خرداد ماه، ساعت ۲۳ در قالب برنامه «دریچه» پخش می‌شود.

شهید آوینی

عکس/ رهبر انقلاب در جوار مزار شهید آوینی

در نخستین روز از ايام الله دهه فجر انقلاب اسلامي و سالروز ورود تاريخ ساز امام خميني(ره) به ميهن اسلامي، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي، صبح امروز (شنبه) با حضور در مرقد مطهر امام راحل(ره)، ضمن قرائت فاتحه، ياد بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران را گرامي داشتند.
رهبر انقلاب اسلامي همچنین با حضور بر مزار شهداي هفتم تير و گلزار شهداي بهشت زهرا، براي ارواح طيبه ي شهدا علو درجات مسألت كردند.

نادر طالب زاده

داشتن نگاهی آگاه به زمان، بهترین درس ما از آوینی

نگاه عرفانی شهيد آوينی را هر كسی كه در سينما و تلويزيون كار می‌كند قادر است ادامه دهد، به همين دليل می‌گويم اين تفكر زنده است و می‌تواند در آثار ما جاری باشد. نكته ديگر اينكه معتقدم نگاه آوينی، نگاهی آگاه به زمان است؛ ويژگی كه سفارش انبياست و می‌تواند بهترين درسی باشد كه ما از آوينی می‌آموزيم.

محمد حسین جعفریان

پول ندهید، امتیاز ندهید،فقط حرف ما را بشنوید

به ما پول ندهید، امتیاز ندهید، سفارش کارندهید، فقط ماهی یک بار جلسه بگذارید و حرف ما را بشنوید ما یقین داریم که حرفمان آنقدر صادقانه و حرفه‌ای و حساب است که شما را مجاب خواهد کرد، شما فقط شنوا باشید و ده تا مشاور از همین بچه‌ها انتخاب کنید و ببنید چه طور مدیریت شما را متحول خواهند کرد.

مرتضی آوینی

آینه‌ی جادو

آنها بدون دركی عمیق از تاریخ و ضرورت‌های آن سعی كرده‌اند كه از قبول تقدیر تاریخی انقلاب استنكاف ورزند و لذا، چونان كبكی كه سر در برف برده است، خود را نسبت به انقلاب اسلامی و آثار تاریخی و جهانی آن به غفلت زده‌اند و البته انتظاری هم نباید داشت كه تحول فرهنگی آرمانی ما به توسط كسانی كه اعتقادی به اصل آن ندارند بنیان نهاده شود؛ دوران ظهور هنرمندان نسل انقلاب از این پس فراخواهد رسید و هنر انقلاب برای انجام وظیفه‌ی تاریخی خویش آماده خواهد شد.

سلیم غفوری

روز آرامش ما، روز سیاه هنر انقلاب/ انتخابات 88، جنگ 33 روزه و 22 روزه، محرکات اصلی جریان نوظهور مستندسازی انقلابی

اتفاقاتی که با جریان انتخابات 88 و جنگ 33 لبنان و جنگ 22 غزه افتاد مهم‌تر بود.درست در میان این اتفاقات بود که بچه‌ها متوجه شدند که الان دوباره وقت آن است که علم‌های هنر و رسانه را بلند کنند. اوضاع تغییر کرده است و لازم است که ما هم وارد میدان شویم. این بار جدی‌تر و واقعی‌تر.

آلفرد هیچکاک

چرا شهید آوینی با انتشار «هيچكاك هميشه استاد» موافقت کرد؟

یك روز به مرتضي گفتم: اين طور نمي‌شود كه روشنفكران هر كاري مي‌خواهند انجام دهند و ما هم بي‌كار بنشينيم. ما فقط داريم نقد مي‌كنيم و بساط آنها را به هم مي‌ريزيم اما اين كافي نيست، ما بايد يك الگوي جايگزين مطرح كنيم. الگوي داخلي‌مان كه سينماي جنگ است، بايد يك الگوي ديگري را هم در زمينه سينماي خارجي مطرح كنيم.