برچسب: هنر دینی

حجت الاسلام سید محمد مهدی شفیعی

دریای مضامین ناب پیش روی هنرمندان انقلاب

امروزه به برکت انقلاب اسلامی و جریان های وسیعی که در حال رخ دادن در سراسر جهان است و شهدایی که در عرصه های گوناگون از جمله شهدای علمی تقدیم انقلاب می شود می بینیم که با حجم گسترده ای از سوژه و مضمون های ناب مواجه هستیم.

نیاز به یک انقلاب هنری در کشور داریم

ابراهیم فیاض گفت: ما بحران فکری و ظهور و بیان عقیده داریم. اگر انقلابی هنری در ایران رخ ندهد، در آینده با رسانه‌های موجود این بحران بیشتر می‌شود.

فرج الله سلحشور

«خدایان و پادشاهان» فیلمی ضددین است

کارگردان سریال «یوسف پیامبر(ع)» گفت: فیلم سینمایی «خدایان و پادشاهان» ساخته جدید ریدلی اسکات، یک فیلم دینی نیست و حتی می‌توان آن را فیلمی ضددینی معرفی کرد.

رحیم پور

هیچ اثری از بیخ باطل نیست/ این ذات‌بازی‌ها در نهایت همه عرصه‌ها را به دشمنان انبیا تقدیم می‌کند

رحیم پور ازغدی در بخشی از سخنرانی خود با موضوع «داستان کوتاه» گفت: دوستانی را دیده‌ام که می‌گویند ذات رمان، اومانیستی است، شعر ذاتش شیطانی است، سیاست ذاتش پستی است و ذات اقتصاد هم شرارت است. این حرف‌ها را از کجا می‌آورید؟‌ این ذات‌بازی‌ها در نهایت همه عرصه‌ها را به دشمنان انبیا تقدیم می‌کند.

از «سینمای دینی» تا «سینمای انقلابی»

وقتی سینما انسانی باشد می تواند دینی باشد، انقلابی هم باشد.اگر سینما عمیق تر شود جذاب تر می شود. بعد دیگر مردم فیلم های دیگر را حوصله نمی‌کنند نگاه کنند. به سراغ فیلم‌های سطحی و ضعیف نمی‌روند و سینمای دینی مخاطبش را پیدا می‌کند، اگر به مفاهیم با دیدی عمیق پرداخته شود. وقتی مردم سرگرم تر می شوند پول بیشتری می دهند. و بازگشت سرمایه به سینمای دینی هم اتفاق می‌افتد.

«جامعه دینی» مقدمه «سینمای دینی»

میرشکاک گفت: تلویزیون را که راحت‌تر از سینما می‌توان دینی کرد؛ چرا نمی‌خواهیم تلویزیون دینی باشد و همواره از سینمای دینی حرف می‌زنیم؟ محال است معیشت و فضای تنفسی‌مان دنیوی باشد و رسانه و سینمامان دینی بشود.

آیت الله حائری

غرب به دنبال نسل‌کشی فرهنگی است

امروزِ آنها حساسیت روی فرهنگ است و نمونه جدیدی از نسل‌کشی را در حوزه فرهنگ اجرایی می‌کنند؛ اما ذبح ابنا و حفظ بنات در این زمان و به صورت فرهنگی چیست؟ در این زمان به این معنا که هر کسی در فرهنگ آنها دچار استحاله شود از دید آنها همان نساء فرهنگی است و آن را حفظ می‌کنند و هر کسی دچار این استحاله نشود مثل همان ابناء آنها را ذبح می کند و از بین می‌برند.

امام خمینی (ره)

سینما یکی از مظاهر تمدن است

ما کی مخالفت کردیم با تجدد، با مراتب تجدد مظاهر تجدد وقتی که از اروپا پایش را در شرق گذاشت خصوصا در ایران، مرکز چیزی که باید از آن استفاده تمدن بکنند ما را به توحش کشانده است. سینما یکی از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد.

بچه های آسمان

کلیپ صوتی «سینمای دینی»

هنر دينى عدالت را در جامعه به صورت يك ارزش معرفى مى‌كند؛ ولو شما هيچ اسمى از دين و هيچ آيه‌اى از قرآن و هيچ حديثى در باب عدالت در خلال هنرتان نياوريد.

آیت الله میرباقری

هنرمند یا در فضای «شیطانی» می اندیشد یا در فضای «رحمانی»

یک دانشمند یا فیلسوف وقتی فکر می کند جزیره ای فکر نمی کند و در بستر شرایط تاریخی و اجتماعی قرار دارد. دانشمند یا هنرمند مجبور به شرایط نیست و اختیار او در تفکرش هم حضور دارد. بنابراین فلسفه هم یک پدیده جبری نیست و همین است که فلسفه های مختلف را توجیه می کند. هنر هم دقیقا همینطور است و یک جوشش مستقل جزیره ای یا یک جوشش جبری و دیالکتیکی در درون انسان نیست.

حجت الاسلام احمد رهدار

اهل دیانت باید با زبان هنر آشنا شوند

لازم است اهل دین درک هنری و اجتماعی خود را افزایش دهند و با زبان هنر آشنا شوند، افرادی که در سینمای ما هستند، تمرین می‌کنند تا زبان دین و انقلاب را یاد بگیرند

محسن نفر

ایثار مسیر پیاده‌روی اربعین، یادآور ایثار دوران دفاع مقدس و انقلاب بود

در مسیر حرکت به سوی سالار شهیدان، انسان رفتاری متضاد با خودخواهی و خودپرستی می‌بیند، انسان در این مسیر به جای خودخواهی، فقط ایثار و دیگرخواهی می‌بیند… ایثاری که ما در مسیر پیاده‌روی اربعین مشاهده کردیم، یادآور ایثار دوران دفاع مقدس و همچنین دوران انقلاب بود.

عمار

هرچه هست از بی هنری ماست!

رضایت به آنچه که هست و قناعت به وضع موجود، هنر را می کُشد و ریشه ی آن را می خشکاند. کسی که از وضعش راضی است هنرمند نمی شود. نارضایتی، یعنی بیشتر و بهتر خواستن، سنگ اول ساختمان هنر است.