برچسب: چهارمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار

جشنواره مردمی فیلم عمار

جشنواره “عمار” ؛ جایی که در آن احساس غربت نمی کنی…

احساس می کنم که همه چیز این برنامه متعلق به “خودمان” است.خودِ ما جماعت حزب اللهی.در روزهایی که در “عمار” بودم هیچ وقت احساس غربت نکردم.غربتی که خیلی از اوقات در فضاهای فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی دچارش می شویم.انگار که آن فضاها به ما ربطی ندارد.

اختتامیه چهارمین جشنواره عمار

عمار، خط بطلانی بر مشهورات سینمای روشنفکری/ از سخنان مهم آیت الله جنتی تا تقدیر از سلحشور

آیت الله جنتی در این مراسم گفت: من همیشه این سوال برایم وجود داشت چرا آنقدر هنرمند متعهد را نداریم که پاسخی خیلی از نامربوط‌ها را بدهند. هنرمندانی که فیلم‌هایی بسازند و فساد آمریکا را به تصویر بکشند تا دیگر آمریکایی‌ها نتوانند سرشان را بلند کنند و در قضیه فتنه نیز می‌توانیم کارهای هنری بیشتری بسازیم به‌طوری که کسی هوس دفاع از فتنه را نتواند بکند.

آیت الله میرباقری

هنرمند یا در فضای «شیطانی» می اندیشد یا در فضای «رحمانی»

یک دانشمند یا فیلسوف وقتی فکر می کند جزیره ای فکر نمی کند و در بستر شرایط تاریخی و اجتماعی قرار دارد. دانشمند یا هنرمند مجبور به شرایط نیست و اختیار او در تفکرش هم حضور دارد. بنابراین فلسفه هم یک پدیده جبری نیست و همین است که فلسفه های مختلف را توجیه می کند. هنر هم دقیقا همینطور است و یک جوشش مستقل جزیره ای یا یک جوشش جبری و دیالکتیکی در درون انسان نیست.

لکه

«لکه»؛ یک فیلم جسورانه و ضد سانسور از فتنه 88

جشنواره عمار با رونمایی از فیلم «لکه» نشان داد نه تنها طرفدار سینمای بی‌خاصیت نیست که اتفاقا دعوی فیلم جسورانه دارد و برای شکستن سانسور مردم و واقعیات جامعه در سینما آثار در خوری ارائه می کند.

عمار در غزه

چهارمین جشنواره عمار در «غزه» کلید می خورد

اکران فیلم‌های برگزیده جشنواره عمار در غزه از پنجشنبه این هفته در حالی آغاز می‌شود که وزیر فرهنگ فلسطین سخنران اصلی این مراسم و «ریسمانی نزدیک‌تر از رگ» فیلم افتتاحیه آن خواهد بود.

بررسی وضعیت جشنواره های سینمایی

عمر کوتاه مدیریتی و نبود نظام نامه فرهنگی، آفات سینمای ایران/ فیلمساز با خدا معامله کند

دوستی می گفت من از دبیر جشنواره کن پرسیدم چطور ممکن است در فرانسه تمام وزیرها عوض می شود اما شما همچنان در مسئولیت خود باقی هستید؟ می گفت من هر سال به وزارت خارجه دعوت می شوم و سیاست ها به من اعلام می شود. من هم با توجه به آن سیاست ها عمل می کنم. البته در سینمای ما نیز سیاست ها هست. اما جشنواره فجر به نظر من باید به نقش سال های پیشین اش برگردد.

مصطفی فارویی

چرا نباید درباره این سوژه‌ها کار شود؟

مصطفی فارویی روزنامه نگار و منتقد با اشاره به سوژه هایی از جنایات آمریکا از سانسور، نسل کشی، نقض حقوق بشر، تبعیض نژادی و برجسته سازی ایدئولوژی های آمریکا برای ساخت فیلم توسط فیلمسازان متعهد سخن گفت.

جشنواره مردمی فیلم عمار

جمهوریت در برابر اشرافیت/ متن کامل مقاله تقطیع شده وحید جلیلی در برنامه «هفت»

مجری برنامه هفت در آیتم مرتبط با جشنواره مردمی فیلم عمار با استناد به بخش هایی تقطیع شده از مقاله وحید جلیلی که در ویژه نامه دوره گذشته این جشنواره منتشر شده بود،به گونه ای طرح سوال نمود که عماریون سعی در نفی بدنه و سخت افزار سینمای ایران دارد. طرح این مسئله با واکنش جلیلی مواجه شد. صبح هنر جهت روشنگری متن کامل این مقاله را منتشر می نماید.

محدتقی فهیم

خطری که «عماریون» را تهدید می‌کند

رمز توفیق عمار در وصل به چنین مردمی است. نیروی لایزالی که قوت می بخشد و درصورت نادیده گرفته شدن قدرت را می گیرد . عمار فرصت دهی به جوانان هنرمند از بدنه و نفوس ایران است ، جوانانی که دیگر نگران دیده نشدن نیستند. عمار خلایی را پر کرده که رسانه های بیرونی بدنبال آن بودند و متقابلا حضورهمین جوانان از جنس انبوه جمعیت ایران (از تولید تا توزیع و مصرف) جشنواره عمار را به درجه ای رسانده که حالا دیگر کسی نمی تواند آن را نادیده بگیرد .