برچسب: چ

چ

تصویری عارفانه در قلب حماسه

حاتمی‌کیا پس از کسب تجربیاتی ارزنده در آثار دفاع‌مقدس، این بار به سینمایی پا می‌نهد که هم تبحر و هم حرف‌های نگفته‌ای بر آن متصور است تا با اثری روبه‌رو شویم که با چهره‌پردازی از انسانی والا، نکته‌هایی ناب از رازهای مگوی اسطوره‌ای همچون چمران را عیان می‌کند.

وحید جلیلی

جلیلی: نقد نکردن بی‌تقوایی است/ آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

امروز اگر ما سوالاتی را مطرح می‌کنیم به بعضی‌ها بر می‌خورد. برادری به من می‌گفت تقوا پیشیه کنید و ما را نقد نکنید. نقد نکردن بی‌تقوایی است،اگر ما سوال نکنیم که در روایت فتح، حوزه هنری و سازمان سینمایی چه می‌گذرد بی‌تقوایی است. این‌ها را آقای خاموشی و مومنی شریف باید جواب دهند. آیا در جنگ نرم اولویت ما فیلمی مانند طبقه حساس است؟

حاتمی کیا

حاتمی کیا: جمع «سینما انقلاب» می‌خواهند رایحه آوینی را بپراکنند

ابراهیم حاتمی‌کیا کارگردان فیلم سینمایی«چ» در اختتامیه سومین هم‌اندیشی سینماگران و متفکرین سینما انقلاب گفت:‌وقتی به این فضا وارد شدم دیدم جنس افرادی که در این محفل حضور دارند به‌نوعی است که می‌خواهند رایحه آوینی را بپراکنند، همان جنسی که من می‌خواهم در جامعه باشد.

حاتمی کیا

از شما می‌خواهیم مبلغ فیلم «چ» باشید

امیدوارم پس از اکران «چ» مخاطبان به سینما بیایند تا حضور آنها پاسخی باشد به کسانی که علیه من شمشیر می‌کشند و من روسفید بیرون بیایم. من خدا را شاکرم که نسلی که فضای پرالتهاب پاوه که قبل از جنگ و پر از رنگ برای پرداخت بود را ندیدند با این فیلم ارتباط برقرار کردند من از شما می‌خواهیم مبلغ فیلم «چ» باشید تا خانواده‌ها به سینما بیایند و آن را ببینند.

اکران چ

گزارش تصویری/ مراسم تقدیر از ابراهیم حاتمی کیا و خانواده شهید علی اصغر وصالی

برنامه اکران فیلم در لانه جاسوسی عصر امروز به اکران فیلم «چ» و تقدیر از عوامل آن اختصاص داشت. در این برنامه ابراهیم حاتمی کیا، کارگردان فیلم، همسر شهید اصغر وصالی، بزرگی، فرمانده شهید وصالی، کاظمی، همرزم شهید وصالی و شهید چمران، سید محمدجواد جلالی، برخی جانبازان دفاع مقدس و جمعی از دانشجویان حضور داشتند.

یونی فیلم

اکران فیلم‌های برتر جشنواره فیلم فجر در دانشگاه‌ها

فیلم‌های سینمایی «چ»، «شیار 143»، «معراجی‌ها»، «خط ویژه» و «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» در دانشگاه‌ها همزمان با رونمایی از سایت تخصصی «یونی فیلم» (مرجع تخصصی اکران فیلم‌های سینمایی و مستند در دانشگاه‌ها) اکران می‌شوند.

ابراهیم حاتمی کیا

آقای حاتمی‌کیا! از غوغاسالاران نهراسید

آقای حاتمی کیا! از غوغاسالاران مدعی آزادی نهراسید، شما همرزم کسی بودید که از همان ابتدا جسورانه اندیشه‌های لیبرالی وزیر ارشاد وقت را در دانشگاه‌ها و رسانه به نقد کشید.

حسن عباسی

«هنر برای هنر»، بی‌بنیان‌ترین حرف سده اخیر است

عباسی با انتقاد از واژه هنر برای هنر گفت: سوالی که مطرح است این است که نقش امام (ره) و مردم در کجای ساختار هنر ما دیده می‌شود. در چند سده اخیر بی‌بنیان‌ترین حرفی که زده شده است همین جمله هنر برای هنر سیاست برای سیاست، علم برای علم و اخلاق برای اخلاق است و این‌‌ همان مسئله‌ای است که امروز می‌گویند ساختار و هنر ارزشی و غیرارزشی نداریم.

چ

«چ» به روایت چمران، مستغاثی و نیرومند

سعید مستغاثی گفت: آقای حاتمی‌کیا فقط یک تاریخ را روایت نکرده و فیلم ایشان پر از حس و حال است. ما امروزمان را در این فیلم می‌بینیم. در آن زمان همه برضد ایران بودند مانند امروز. در این فیلم قهرمان واقعی ولایت است.

فیلم چ

پیام آور یک واقعه از قهرمانان آن کمتر نیست

پیام آور یک واقعه اگر بیشتر از قهرمانان آن با اهمیت نباشد، کمتر هم نیست! اگر زینب نبود، عاشورایی هم نبود! در حقانیت و پاکی خون آن عزیزان شکی نیست، مهم این است که این حقانیت به گوش مردمان برسد

چ

«چ» بهترین فیلم «جبهه رسانه‌ای سینمای انقلاب» شد +جدول آرا

فعالان رسانه‌ای سینمای ایران در قالب «جبهه رسانه‌ای سینمای انقلاب» اقدام به برگزاری نظرسنجی یکپارچه و انتخاب فیلم‌های برتر خود در جشنواره سی‌‌ودوم فیلم فجر کردند که در آن فیلم «چ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا بهترین فیلم شد.

چ

شتاب سینمای انقلاب

همه از بازگشت ابراهیم حاتمی کیا به سینمای خویش –سینمای دفاع مقدس- می گویند. اما به واقع، این یک بازگشت نیست، بلکه یک جهش به جلو و رو به آینده است. به روز بودن و آینده نگری، خصیصه اصلی و منحصر به فرد سینمای حاتمی کیا است.

ابراهیم حاتمی کیا

حاتمی‌کیا حاج‌کاظم «شیار ۱۴۳» شد

از عمو ابراهیمِ فرزندان شهدا باید تقدیر کرد که مردانه ایستاد و از حق خانواده های شهدا دفاع کرد و به قیمت فیلم خودش، فیلم نرگس آبیار را بالا کشید. حاتمی کیا به راستی همان گونه که گفته بود فیلم خود را به «شیار 143» تقدیم کرد.

با وجود کار شکنی ها، «شیـار 143» برگزیده شـد/ ادای احترام آبیار و زارعی به مادران شهدا

با وجود کار شکنی ها، «شیـار 143» برگزیده شـد/ ادای احترام آبیار و زارعی به مادران شهدا

نرگس آبیار، کارگردان شیار 143 در سخنان کوتاهی گفت: این فیلم را به مقام مادر تقدیم می‌کنم، به‌ویژه مادران رزمندگانی که در جبهه‌ها جنگیدند و مجروح شدند و اسیر شدند، به‌ویژه مادران شهید. آرزو می‌کنم روزی برسد که حاج‌کاظم‌ها در سرزمین خودشان غریبه نباشند، با تشکر ویژه از ابراهیم حاتمی‌کیا.

شیار 143

«شیار 143»، همچنان در صدر

ایج آرای مردمی جشنواره فیلم فجر تا پایان هفتمین روز اعلام شد که فیلم سینمایی «شیار ۱۴۳» همچنان در صدر فهرست فیلم‌های منتخب مردم قرار دارد.

فراستی

«چ»، صلح طلب است اما تسلیم طلب نه

شخصیت چریک عارف و متفکر چمران تا حد بسیاری درنیامده. کمی منفعل است. استاد جنگ های چریکی و استراتژی و تاکتیک چریکی نیست. در مقابل حرکات دشمن تیز و سرزنده نیست. تاخیر دارد. عرفانش هم غایب است. یک صحنه عبادت چیزی نمی رساند. خلوت ندارد. متفکر است و بیشتر سیاسی و اهل پولتیک اما در جواب دشمن راجع به زن و فرزند کم می آورد. بیشتر مردم دوست است و ملی تا متفکر.

فیلم چ

حماسه ای در میان خون و ابر و ستاره

«چ» همان فیلمی است که سال هاست منتظرش بودیم؛ یک حماسه پرخون، پر از تازگی و انرژی، خالی از شک و تردید، به دور از محافظه کاری و هراس، و … یک فیلم انقلابی.

ابراهیم حاتمی کیا

«شیار 143» فیلم شیعه و فیلم انتظار است

ابراهیم حاتمی کیا با انتقاد از فبلمسازی برای جشنواره های خارجی و نه مردم ایران و انتقاد از هیات انتخاب جشنواره فجر گفت: هیات انتنخاب باید پاسخگو باشند که چرا «شیار143» را انتخاب نکردند و این فیلم با لابی در جشنواره حاضر شد.

شیار 143

از اشک های ناتمام مریلا زارعی تا تقدیم «چ» توسط حاتمی کیا به آبیار

نرگس آبیار درباره علت پرداختن به موضوع دفاع مقدس تشریح کرد: دفاع مقدس و جنگ چیزی نیست که تمام شود و هنوز هم ما اثرات آن را در زندگی خودمان می بینیم و شاید در تمام دنیا به این اندازه زمان جنگ در کشورمان طولانی نشده باشد. جنگ چون با مقوله مرگ سروکار دارد، هم برای پراختن عمق دارد و هم به دلیل وقایع و اتفاقات شگفت آور در سال های جنگ قابلیت پردازش دارد.