معرفی هنرمندان انقلاب

حمید سبزواری

حمید سبزواری، اسطوره شعر انقلاب اسلامی

وقتی خبر بیماری و بستری شدن شاعر بلندآوازه کشورمان «حمید سبزواری» منتشر شد، اهالی ادبیات، هر یک به گونه‌ای در مجامع عمومی و ادبی، نسبت به «استاد»، ادای احترام کردند. دو شاعر و پژوهشگر...

یوسفعلی میرشکاک

یوسف الکی یوسف نشده

ذکر یوسفعلی میرشکاک، به قلم سیدعلی میرفتاح: نمی‌دانم چه سری است همه اینها که می‌خواهند دست به قلم ببرند ـ خودآگاه یا ناخودآگاه ـ آل‌احمد را تقلید می‌کنند. آل‌احمد هم مثل داریوش اگر با...

سپیده کاشانی

«سپيده»ي شعر انقلاب

وي در دوران همکاري خود با شوراي شعر و سرود صدا و سيما ، توفيق سرودن 40 قطعه شعر با موضوع انقلاب و دفاع مقدس را پيدا کرد که همه اين شعرها به صورت سرود اجرا شده اند و در آرشيو صدا و سيما قابل دسترسي مي باشند. يکي ازمعروف ترين اين سرودها ، سرود «من ايراني ام ، آرمانم شهادت» است که از شعر آن در طليعه اين گفتار استفاده شده است.

مهدی آذر یزدی

آقای قصه‌های خوب

همه در جلسه نگاهشان به آقا بود و مهدی آذر یزدی كه كنارشان نشسته بود. بعد از صحبت‌های آقا، استاد آرام چشمان خیسش را پاك می‌كرد. بعد با لحنی آرام و دوست داشتنی گفت: “مقام معظم رهبری به كتاب‌های من آبرو دادند.”

بیژن ارژن

چارانه‌های ارژن: عدالت‌خواهی و مبارزه

یژن ارژن شاعر کرمانشاهی‌الاصل، یکی از شاعران انقلابی است که توجه ویژه به عناصری مثل عدالت اجتماعی دارد. او که از حلقهٔ محمدجواد محبت محسوب می‌شود، اشعار زیادی با این مضامین دارد. او گرچه کم‌تر سیاسی است اما در شعرهایش مضامین عدالت‌خواهانه فراوان هست.

کمره ای

علیرضا کمری، استراتژیست فرهنگی

ادبیات کمری نیز ادبیات فاخری است. به‌گونه‌ای که بسیار در متن‌ها حساسیت به خرج می‌دهد و به تعبیر بعضی دوستان و همکارانش تنها متنی که می‌پسندد بیهقی است.

محمد گلریز

محمد گلریز

محمد گلریز که نام اصلى وى، محمد على گلپایگانى است به سال ۱۳۲۵ در تهران متولد شد. پس از پیروزى انقلاب اسلامى اولین کار خود را به نام «سرود نیایش» از مرحوم رضاقلى ملکى، سپس سرود «این بانگ آزادى» با شعر حمید سبزوارى و آهنگ احمدعلى راغب را اجرا کرد.

شاعر قصیده‌های شور و حماسه‬

با پیوستن به نهضت اسلامی مردم ایران و آشنایی با امام خمینی (ره)، فصل جدیدی از مبارزات سیاسی وی رقم خورد که در شعرها و اندیشه‌های وی به خوبی نمایان بود؛ آنقدر که به سبب طرح برخی مسائل، مانند ذکر نام امام خمینی در اشعارش و انتقاد شدید از رژیم، یکسال ممنوع‌القلم شد.

میلاد عرفان پور

از عشق و تنهایی تا عدالت و مستضعفین

عرفان‌پور شاعر عدالت است، شاعر مستضعفین است، همان روح و بیان شاعرانه‌ای که در وصف عشق و تنهایی و مرگ به زیباترین بیان می‌سراید، وقتی به درد و رنج محرومین، شکاف فقر و غنا و زندگی ماشینی و دور از مهر و انسانیت امروز نگاه می‌کند نمی‌تواند سکوت کند.

احمد عزیزی

احمد عزیزی؛ شاعری در خلوتِ با خدا

در عصر حاضر شاعران زیادی به مثنوی سرایی روی آوردند که از موفق‌ترین آن‌ها می‌توان به احمد عزیزی اشاره کرد. شاعری صاحب سبک و نازک خیال که مثنوی‌هایش همواره در ذهن‌ها باقی خواهد ماند.

خلیل عمرانی

شهید غفلتِ ما و غربتِ خویش

عمرانی شاعری آرمانگرا، ارزش‌مدار و معترض است و غربت‌نشینی‌اش با صراحت لهجه‌ای که دارد، بی‌ارتباط نیست.

محمدعلی ابرآویز

مرد آواها +دانلود پوستر و کلیپ استاد ابرآویز

استاد در اوج روزهای حکومت نظامی رژیم طاغوت با هزینه شخصی خود استودیوی موسیقی اجاره کرد، اعضای گروه سرود را در آنجا گرد آورد و به شکل مخفیانه و به دور از چشم نیروهای اطلاعاتی و نظامی رژیم، به تولید و ساخت سرودهای انقلاب پرداخت. از این لحاظ شاید بتوان گفت که او در کنار رادیو و تلویزیون و ارشاد آن زمان، تنها تهیه‌کننده مستقل هنر انقلاب محسوب می‌شد، اما کسی او را چندان در صحنه نمی‌دید.

هادی آرزم

از سال 1359 در تالار رودكى همكارى خود را با «اركستر سمفونیك تهران» به رهبرى حشمت سنجرى آغاز و این همكارى تا سال 1363 ادامه داشت و در ضمن از سال 1358 تا سال 1362 سرپرست اركستر موسیقى سنتى بود

سید علی موسوی گرمارودی

پرواز در آسمان خیال

تصویرسازی در اشعار گرمارودی نقشی کلیدی دارد و واژه‌ها هر ذهنی را در آسمان خیال به پرواز در می‌آورند. تلاش برای‌ نوگرایی در شعر اعتقادی باعث شده است که برخی از اشعار او همچنان در ذهن‌ها باقی بماند و گرد فراموشی به خود نگیرد.

طاهره صفارزاده

طاهره صفارزاده؛ طنینی در شعر پایداری

در دوران پیش از انقلاب اسلامی که شاعران نوگرا بیش‌تر تمایلات روشنفکرانه داشتند، اشعار طاهره صفارزاده نمونه‌ای از اشعار متعهدانه و عدالت‌خواه در قالب و زبانی جدید بود.

حامد زمانی

حامد زمانی

حامد زمانی از هفت سالگی قرائت قرآن را شروع کرده و بزودی وارد موسیقی سنتی و سپس پاپ شد. او دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تهران است، اولین کار هنریش را در ۱۳۸۴ انجام داد. کارهای هنری وی غالبا محتوای انقلابی – مذهبی دارد.

محمد حسین جعفریان

با شما هستم غنیمت‌خوارها!

شاعری معترض که اعتراض او و هم‌نسلانش می‌تواند گم شده نسل من باشد، گم شده‌ای که یا مجال آن را نمی‌یابیم و یا گرفتار تساهل و تسامح شده‌ایم.