گفتگو با نویسندگان و شاعران انقلاب

محمدمهدی سیار

گفتگویی خواندنی با محمدمهدی سیار؛ از سرودن اشعار مطیعی و زمانی تا آغاز همکاری با افتخاری

محمدمهدی سیار شاعر نوحه‌های حماسی میثم مطیعی گفت: باید به این مداح آفرین گفت که توانسته در طول مدتی که می‌خواند، سطح شعر را حفظ کند و بالا‌تر ببرد و در واقع با طیف زیادی از شعرا مرتبط شود.

عرفان پور از ترانه «هتل کوبورگ» گفت

یکی از وظایف هر شاعری این است که در بزنگاه‌ها و موقعیت‌های مهم، بی‌طرف نباشد و در مسائلی که خودش به تشخیص می‌رسد و نسبت به حق و باطل آن شناخت پیدا می‌کند، موضع خود را اعلام کند.

قاسمعلی اسفندیاری

پدرم یار تفنگه، پدرم رفته بجنگه/ شاعر جبهه‌ها: امام گفت اهل قلم از مقاومت بنویسند و مداحان در سنگر‌ها بخوانند

قاسمعلی اسفندیاری از دیدار مداحان جنگ با امام خمبنی نقل می‎کند: امام فرمود که اهل قلم بنشینند از ایثار از حماسه از صلابت و شجاعت و مقاومت بسرایند شما هم بروید در سنگرها بخوانید.

رضا احسان پور

اگر هنر نخوانی می‌کُشمت!

صحبت کردن با طنزپردازها همیشه پر از حرف‌های جدی شنیدنی و خواندنی است. برای همین سراغ رضا احسان‌پور رفتیم تا این بار از او حرف‌های جدی درباره طنز و نقد و شعر بشنویم.

بهناز ضرابی‌زاده

ماجرای تمجید رهبر انقلاب از «دختر شینا»

مهناز ضرابی‌زاده، نویسنده کتاب “دختر شینا” از چگونگی نوشتن این کتاب روایت کرد و گفت: سفرنامه دیداری که به همراه خانواده شهید حاج ستار با رهبر معظم انقلاب داشتیم به زودی منتشر می‌شود

صادق کرمیار

حکایت زندگی «کرمیار» از خط مقدم جبهه تا نوشتن «نامیرا»

موضوع رمان جدیدم اعتصاب گردان تخریب است که «تجاوز» نام دارد. شب عملیات کربلای ۵ همراه یکی از بستگان امام (ره) که می‌توانست ارتباط تلفنی با حاج احمد داشته باشد، بودیم. فرمانده گردان تخریب گفت:بچه‌های گردان من اعتصاب کردند و گفتند عملیات نمی‌کنیم. گفتیم «اعتصاب، گردان تخریب، شب عملیات؟»

علی رضا قزوه

شد سرآمد علیرضا قزوه/ از ستون «بشنو از نی» اطلاعات تا شب شعر «بیت رهبری»

امسال آقا با همه مشغله‌ها آمدند و چند ساعتی نشستند، جزو بهترین سال‌ها بود که حضرت آقا نقدهای خوبی کردند. متاسفانه برخی دوستان سعی می‌کنند بگویند این جلسه ضعف داشت ولی از نظر من «جوانگرایی» در آن شکل‌ گرفته بود و حتی شاعران دانش‌آموز هم حضور داشتند جالب است آقا نقاط ضعف را با نقاط قوت نگاه‌شان می‌پوشانند.

عباس احمدی

از محصولات انقلاب، پرورش شاعر انقلابیست

عده ای شعر طنز را دست مایه ای برای تضعیف نظام قرار داده اند اما من و امثال من سعی می کنیم که با زبان طنز مشکلات را نه برای تخریب بلکه برای حمایت گوشزد کنیم. یکی از محصولات انقلاب، پرورش شاعر انقلابیست. شاعری که تفکر انقلابی دارد.

نفیسه سادات موسوی، شاعر غواص ها

نصف تاریخ عاشقی آب است / ماجرای شاعری که با «۱۷۵ غواص‌» معروف شد

«نصف تاریخ عاشقی آب است» همین مطلع کافی است که در یک ماه اخیر کاربران شبکه های اجتماعی بارها بازنشر کنند تا این شعر و این شهدا این روزها حسابی باهم عجین شوند. حالا نفیسه سادات موسوی پیش از آنکه به اسم و فامیلی و افتخارات شاعری اش شناخته شود. به نام دیگری معروف شده تا هرجا بخواهند از او تجلیل کنند او را « شاعر غواص ها» بخوانند.

رضا اسماعیلی

اقبال مسلمانی آرمانخواه و مُصلح اجتماعی بود

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، محمد اقبال لاهوری یا علامه اقبال، شاعر، فیلسوف، سیاست‌مدار و متفكر مسلمان پاكستانی بود، كه اشعار زیادی به زبان های فارسی و اردو سروده ‌است. از كل...

رحیم مخدومی

سرداران امروز «دانشمندان هسته‌ای» هستند/ از داستان های فتنه 88 تا جشنواره رسولان آفتاب

جبهه امروز ما هسته‌ای و علمی است و براساس آن سرداران امروز ما هم دانشمندان هسته‌ای هستند. شهید مصطفی احمدی‌روشن، دانشمند جوان و بزرگمردی از خانواده‌ای انقلابی بود که توجهات را به خود جلب می‌کرد اما مهم‌ترین مساله‌ای که باعث شد اقدام به نوشتن کتابی از این شهید بزرگوار کنم، در روز تشییع پیکر این شهید رخ داد…