آغاز نگارش بخش دوم «جاده جنگ» با نام موقت «گذرگاه»

منصور انوری

منصور انوری از انتشار جلد هشتم رمان «جاده جنگ» و مجموعه دو جلدی «از عشق آباد تا عشق آباد» خبرداد و گفت: بخش دوم رمان جاده جنگ با عنوان موقت «گذرگاه» تالیف می شود.

منصور انوری نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون نگارش رمان «جاده جنگ» اظهار داشت: جلد هفتم این رمان چند ماهی است منتشر شده و بزودی انتشارات سوره مهر جلد هشتم و نهم رمان «جاده جنگ» را روانه بازار کتاب می کند.

انوری در ادامه با بیان اینکه نگارش جلد دوازدهم رمان تازه شروع شده ابراز داشت: در واقع جلد دوازدهم یا بخش دوم جاده جنگ که به مقطع تاریخی دیگری می‌پردازد با عنوان «گذرگاه» آغاز شده است.

وی ضمن اشاره به بخش دوم رمان جاده جنگ که با نام موقت گذرگاه معرفی شده در این باره توضیح داد: بخش اول که شامل ۱۰ جلد است با عنوان جاده جنگ و بخش دوم که به تازگی نگارش آن را آغاز کرده‌ام با عنوان موقتی «گذرگاه» منتشر می‌شود.

به گفته وی، جلد دهم در ابتدای واقعه ۱۵ خرداد و بعد از هجوم به مدرسه فیضیه به پایان رسید و جلد ۱۱ و دوازدهم در حول محور واقعه ۱۵ خرداد ۵۲ می‌پردازد.

این نویسنده در پاسخ به اینکه واقعه ۱۵ خرداد حواشی زیادی داشته که یک جلد را به آن اختصاص داده‌اید، اضافه کرد: جلد یازدهم در واقع بیشتر حول محور هجوم به مدرسه فیضیه است.

انوری درباره نام موقت بخش دوم این رمان با عنوان «گذرگاه» گفت: این نام موقت است اما به این دلیل انتخاب شده که از مقطعی به مقطع دیگر تاریخی می‌رویم و در واقع از گذرگاهی عبور میکنیم. جاده جنگ از سال ۱۳۲۰ آغاز می شود و تا اوایل انقلاب پیش می رود. بنابراین تاریخ کشور به قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران تقسیم می شود.

این نویسنده بخش دوم را نیز حدود ۶۰۰ عنوان مطرح کرد و افزود: جلد هشتم و نهم به همراه مجموعه دو جلدی از عشق آباد تا عشق آباد بزودی از سوی سوره مهر منتشر می شود.

این گزارش اضافه می‌کند؛ «جاده جنگ» نوشته منصور انوری تاکنون با استقبال زیادی از سوی خوانندگان مواجه شده و توانسته جوایز زیادی را نیز به دست بیاورد. این کتاب در دوره چهاردهم جایزه «کتاب فصل» و هشتمین دوره جایزه «قلم زرین» موفقیت کسب کرده و در چهارمین دوره جایزه جلال آل احمد نیز کتاب برگزیده بوده است.

داستان این اثر، از روز سوم شهریور ۱۳۲۰ و ماجرای هجوم روس‌ها از شمال شرقی خراسان به ایران و اشغال ایران توسط متفقین آغاز می‌شود و با پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به پایان می‌‌رسد. در جلدهای میانی این مجموعه نیز واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، فعالیت‌ مبارزاتی گروه‌های اسلامی، تظاهرات مردمی، پیروزی انقلاب اسلامی و خرابکاری های گروهک های ضدانقلاب در کردستان به تصویر ‌کشیده می شود.

گفتنی است، منصور انوری نویسنده رمان «جاده جنگ» که حدود ده سال از وقت خود را صرف تحقیق این مجموعه ۱۴ جلدی کرده، در نگارش این اثر از منابعی همچون خاطرات شفاهی مردم مناطق مورد پرداخت در داستان، ‌اسناد موجود در آرشیو آستان قدس رضوی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و گفت و گو با سید رضا شریفی، استفاده کرده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

29 − = 22