آیه «لا تحسبن» شیوه امثال توست؛ گزارشی از یادواره شعر امام موسی صدر

یادواره شعر امام موسی صدر

صبح هنر | یادواره شعر امام موسی صدر با عنوان «شرح صدر» برگزار شد که در آن شاعرانی از افغانستان، ایران و هندوستان سروده‌های خود را در وصف این اندیشمند جهان اسلام قرائت کردند.

یادواره شعر امام موسی صدر با نام “شرح صدر” عصر امروز ۱۸ مهرماه با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، علیرضا قزوه مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، خانواده امام موسی صدر و جمعی از شاعران از کشورهای ایران، افغانستان و هندوستان در حوزه هنری برگزار شد.

مومنی شریف در ابتدای این مراسم به نقش امام موسی صدر در لبنان و جهان تشیع اشاره کرد و گفت: از سال‌های قدیم علمای جبل‌عامل با سفر به ایران در طراحی و تبیین فرهنگ شیعه نقش بزرگی داشتند که این امر امروز نیز جلوه گری می‌کند. امام موسی صدر نیز با سفر خود به لبنان این نقش را در لبنان ایفا کرد. در واقع این آدم‌های آسمانی طرحی نو درانداختند.

پیروزان داماد امام موسی صدر نیز دیگر سخنران این نشست بود، وی با اشاره به شخصیت امام موسی صدر گفت: آدمی از سه عنصر عقل، احساس و اراده تشکیل شده که همین ویژگی‌ها او را از دیگر موجودات متمایز می‌کند.

وی ادامه داد: در این میان دامنه شهود وسیع است و از احساس سرچشمه می‌گیرد. هنرمند در سفر شهودی که در عالم علم خداوند دارد چیزهای متفاوت‌تری از دیگر انسان‌ها رویت می‌کند از این جهت گفته‌اند که جمال زیرمجموعه شهود و جلال زیرمجموعه علم به خداوند است انسان که خلیفه الهی است باید ایندو را با هم داشته باشد.

پیروزان یادآور شد: امام موسی صدر تعادل بین عشق و عقل است او در واقع شناخت درستی از کتاب الله و عترت دارد به همین دلیل امام شعر را می‌تراود. او اگر دانشمند بود کمتر فضیلت‌های او به شعر تبدیل می‌شد.

وی ادامه داد: او با دو بال عشق و عقل پرواز می‌کند این شخصیت خودش شاعر است اما وجه شعرش بر دیگر وجوه او سایه نمی‌اندازد.

به گفته او انسانی در تعادل است که تمام احساسات، ادراک و توانایی‌های او به یک اندازه رشد کند و حرکت متعادلی داشته باشد تا الهی شود. در واقع او مصداق واقعی همین تعریفی است که ارائه کرده است. وجوه بیرونی و درونی امام موسی صدر یکی است و نمی توان حرف دوگانه‌ای از او دید.

وی به نقل خاطره ای از مرتضی طباطبایی پرداخت که در‌آن علاقه امام موسی صدر به شعر بیان شده بود.

وی همچنین در ادامه سروده‌ای از امام موسی صدر را قرائت کرد که این شعر را به همسرش پروین خلیلی تقدیم کرده بود:

پرده‌ای از پرند سیمین دوز
ماه بر دوش شام گسترده

روشن و دلکش و خیال انگیز
وزنسیم شبانه افسرده

بخش دیگری از این مراسم به شعرخوانی شاعران در وصف امام موسی صدر اختصاص داشت.

طلعت یکی از شاعران حاضر در این جمع امام را چنین توصیف کرد:

بیروت بعد رفتن تو هنوز هم
بارانی است مثل هوایی که نیستی

درمان شرق بودی و امید شیعیان
یادت همیشه هست دوایی که نیستی…

عزیزمهدی شاعری از هندوستان نیز سروده خود را به امام موسی صدر تقدیم کرد و علی فردوسی نیز غزلی با این ابیات در وصف امام موسی صدر خواند:

با فلسطین نسبتی دیرینه دارد قلب من
چون از آن روزی که یادم هست در اشغال توست

زنده‌ای یا مرده اصلا مرگ در کار تو نیست
آیه لا تحسبن شیوه امثال توست

آب و جارو می‌کنم با اشک مژگان شهر را
گریه شوق است شاید وقت استقبال توست

علی فردوسی، شاعر دیگری بود که شعرش مورد توجه حضار قرار گرفت؛ او در بخش‌هایی از شعرش خواند:

قصه یعقوب و یوسف، حال ما و حال توست

صبر، بخت ما و زندانی شدن اقبال توست

فال حافظ هرچه می‌گیرم نمی‌دانم چرا

یوسف گم‌گشته بازآید به کنعان فال توست

در ادامه نیز سید سکندر حسینی و حمید تقدیمی نیز غزلیاتی از خود به امام موسی صدر تقدیم کردند.

شرح صدر منتشر می شود

در ادامه این مراسم زورق مدیر دفتر نشر فرهنگ اسلامی نیز به تلاش استعمار برای تکه تکه کردن جهان اسلام اشاره کرد و گفت: خاندان صدر خاندانی است که یک پارچگی جهان اسلام را به مسلمانان نشان می‌دهند و بدون درنظر گرفتن مرز ملی در عراق، لبنان و ایران فعالیت کردند. از این رو باید کاری کنیم که ملت اسلام نیز در ظرف جغرافیایی تمدن اسلامی بیدار شود و به هویت مشترک خود پی ببرد.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم از ایده این بزرگان پیروی کنیم باید به فکر بیداری جهان اسلام در برابر اندیشه استعمار باشیم.

زورق در پایان سخنان خود تأکید کرد: امروز غرب مسئول سرنوشت امام موسی صدر است چه امام از لیبی به اروپا رفته باشد و چه نه مسئولیت باز برعهده غرب است چرا که لیبی در حال حاضر در دست غربی‌ها است. بنابراین این موضوع نباید فراموش شده تصور شود. سکوت غرب درباره سرنوشت ایشان معنادار است از این رو هم هنرمندان و هم رسانه‌ها وظیفه دارند که امام را معرفی کرده و پیگیر سرنوشت ایشان باشند.

در پایان این مراسم نیز از برگزیدگان یادواره تجلیل شد. بیش از ۱۰۰ سروده از شاعران افغانستان، هندوستان، ایران و پاکستان نیز با همین موضوع در کتابی با عنوان “شرح صدر” گردآوری شده که قرار است از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر شود.

منبع: تسنیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 12 =