از آغاز پخش طولانی ترین سریال ایرانی تا جشنواره فیلم‎های جدید دفاع مقدسی؛ معرفی کامل برنامه‎های تلویزیون به مناسبت هفته دفاع مقدس

برنامه های تلویزیونی هفته دفاع مقدس

صبح هنر | همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی با تدارک برنامه‌های متنوع در قالب‌های مختلف سریال، فیلم، مستند و… به استقبال این هفته می‌روند.

شبکه یک: سریال شور شیرین، پویانمایی نور الدین پسر ایران و جشنواره فیلم‎های دفاع مقدسی

مجموعه تلویزیونی«شور شیرین» به کارگردانی جواد اردکانی که سال گذشته در سینماها اکران شد، از شنبه ۲۸ مرداد تا اول مهر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه یک می‌رود. این سریال با محور زندگی شهید محمود کاوه، حوادث سال ۵۹ کردستان را روایت می‌کند. رضا رویگری، احمد نجفی و شبنم قلی‌خانی از بازیگران این سریال هستند.

جشنواره فیلم های سینمایی با موضوع هشت سال دفاع مقدس هر روز پخش می شود. یک مرد یک شهر، مهمان داریم، خانه ای کنار ابرها، حاجی بهشتی، به رنگ انار، ضدگلوله و مردان آفتاب عنوان فیلم های سینمایی است که در ایام هفته دفاع مقدس هر روز حوالی ساعت ۱۶ به روی آنتن شبکه یک خواهد رفت.

مستندهای «از اشنویه تا خرمشهر» با روایت خاطرات دفاع مقدس، «مردان آفتاب» با موضوع تصویری از رشادت‌های تک‌تیراندازان جبهه غرب، «سراج» با مرور برخی رویدادهای دفاع مقدس، مستند «خط مقدم» در خصوص دستاوردهای ایران در صنعت موشک‌سازی، مستند «آن فرو ریخته گل‌های پریشان در باد» با موضوع جانبازی که پس از شهادت، اعضای خود را اهدا کرد و مستند «شناسنامه» درباره زندگی یکی از اعضای گروهک منافقین که توبه کرده و شهید شده از برنامه‌های این شبکه است. در این هفته، مسابقه هفت قسمتی «تیپ مخصوص» و مستند «هم‌پرواز» درباره خلبان‌های شجاع و غیور ایرانی، مستند «حصر آبادان»، «فرماندهان» با روایت خاطرات فرماندهان دفاع مقدس و مجموعه پویانمایی «نورالدین پسر ایران» با صدای بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون هر روز ساعت ۱۳ و ۲۰ دقیقه پخش می‌شود.

سریال کیمیا

شبکه دو:روایت خرمشهر با کیمیا

پخش مجموعه تلویزیونی ۱۱۰ قسمتی «کیمیا» به کارگردانی جواد افشار و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارم مهر هر شب ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه و ویژه‌برنامه «از آسمان» درخصوص جانبازان، شهدا و خانواده‌های جانبازان و شهدا نیز این هفته روی آنتن شبکه دو می‌رود.

مستند «حضور»، مستند گزارشی «نما دو»، برنامه «زنده باد زندگی» با حضور خانواد‌ه‌های رزمندگان، برنامه «برای تاریخ» با موضوع نمایش رشادت‌های جوانان یک محله در دوران انقلاب و دفاع مقدس، گفت‌وگو با فرزندان شهدا در برنامه‌های «دانه‌های انار»، حضور فرماندهان در برنامه «خوبی از خودتونه»، نمایش عکس و فیلم با موضوع دفاع مقدس در ویژه‌برنامه «شبکه ما»، «جنگ شبانه» با حضور مهمانان در باغ‌موزه دفاع مقدس و برنامه «فرش قرمز» در ۱۳ قسمت با حضور یک بازیگر مطرح در منزل خانواده شهدا از دیگر برنامه‌های این شبکه است.

شبکه سه: از شیار ۱۴۳ تا لبخند بزن رزمنده

مستندهای «لبخند بزن رزمنده» با حضور خانواده‌های شهدای غواص و همچنین بازیگرانی که نقش‌های متفاوتی در مجموعه‌های دفاع مقدسی بازی کرده‌اند، «نبردهای ماندگار، قصه‌های ماندگار»، برنامه هفت قسمتی «برایت می‌نویسم»، «سلام رزمنده»، «چگونه مادرت را دست‌بسته در آغوش می‌گیری» درباره زندگی شهید میری از شهدای غواص، «خط ویژه» با محوریت بازتاب‌دهنده احساسات هنرمندان درباره دفاع مقدس در کنار مستند «راه ستاره» که با حماسه‌آفرینان دفاع مقدس درباره وقایع جنگ صحبت می‌کند از دیگر مستندهای این شبکه است. ضمن این‌که آثاری از جشنواره فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس این شبکه با فیلم‌های سینمایی«شیار ۱۴۳» (نرگس آبیار)، «لیلی با من است» (کمال تبریزی)، «معراجی‌ها» (مسعود ده‌نمکی) و «ضدگلوله» مصطفی کیایی روی آنتن این شبکه می‌رود.

شبکه چهار: دا این بار در قاب مستند

مستند «جنگ پیدا، جنگ پنهان» با به تصویر کشیدن اوضاع سیاسی عراق، سازمان سیا، حزب بعث و چگونگی روی کار آمدن صدام و جنگ علیه ایران و نگاهی به زندگی صدام، «سنگر تدارکات» در شش قسمت با موضوع نقش مسئولان تدارکات در عملیات‌ها، مستند«چهل شاهد» با محوریت مصاحبه با گروه تصویربرداران و عکاسان زمان جنگ، مستند «سکوت خاک»، مستند«دا» و مستند«طلوع» از دیگر برنامه‌های شبکه چهار در هفته دفاع مقدس است.

شبکه افق: از برنامه های«عصر» و «فیروزه» تا جشنواره فیلم و مستند

فیلم‌های سینمایی «روز سوم»، «فرزند خاک»، «چ» و «شیار۱۴۳» در این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد. همچنین برنامه «نیمه پنهان ماه» با گوشه‌ای از زندگی، خاطرات و تاریخ نانوشته جنگ برای مخاطبان، مستندهای «ننه قربون»، «نان جنگ»، «شاهرخ»، «سردار اروند»، «اقلیم سرخ»، جام در آفساید، تاریخ جنگ، نیمه خاموش، عصر خمینی و قاب‌های ماندگار از مستندهای دیگری هستند که در این هفته روی آنتن شبکه افق می‌رود.

همچنین در مجموعه «فیروزه» که سری دوم آن به معرفی چهره‌های فرهنگی انقلاب با محوریت ادبیات اختصاص دارد، آن دسته از نویسندگانی که دارای آثاری در حوزه جنگ و ادبیات دفاع مقدس هستند حضور می‌یابند.

«عصر» عنوان برنامه ترکیبی جدیدی با حضور «نادر طالب‌زاده» از شبکه افق است که طلیعه آن، ویژه‌برنامه‌ای با موضوع دفاع مقدس و با حضور کارشناسان مطرح سیاسی و اجتماعی خواهد بود.

شبکه شما: جشنواره فیلم‎های سینمایی دفاع مقدسی

فیلم­ های سینمایی برگزیده­ جشنواره ­های کشور در حوزه دفاع مقدس، مستندهایی مناسبتی و اجرای زنده تلویزیونی از جمله این ویژه برنامه­ هاست. حضور جانبازان و خانواده­ های شهدای هشت سال دفاع مقدس در برنامه صبح گاهی «شمعدونی» و عصرگاهی «خانه شما» بخشی از این ویژه برنامه ­ها است. جشنواره فیلم ­های دفاع مقدس هر شب ساعت ۲۳ و تکرار آن روز بعد ساعت ۱۵ پخش میشود.

همچنین گزارش یک عملیات، گردان ۶۱، سنگ مزاری برای برادر شهیدم، آنجا قطعه ای از بهشت بود و آلفارد نیز مستندهایی هستند که شبکه شما برای پخش در نظر گرفته است.

شبکه آموزش: لبخند تهران به باران نور

سری جدید برنامه «سفید» و برنامه‌های «لبخند تهران» و «باران نور» با موضوع مشاعره دفاع مقدس از شبکه آموزش سیما پخش می‌شود. دیگر برنامه‌های این شبکه به مناسبت هفته دفاع مقدس عبارتند از: «مشق عشق» با حضور خانواده‌های بسیجی، «مشاور»، نمایش امداد در جبهه در «دکتر سلام»، «جبهه یادش بخیر»، برنامه صبحگاهی «صبحی دیگر»، برنامه گزارشی «دوربین ۷» و مستند «نان و نمک» پخش می‌شود.

شبکه نسیم:  حال و هوای متفاوت خاطرات

حضور نیروهای مسلح در «هیجان در ساعت صفر» (مسابقه رزم‌آوران) در کنار برنامه‌های ترکیبی «خاطرات سنگر» و «یادها» که به خاطره‌گویی رزمندگان می‌پردازند به این شبکه حال و هوای متفاوتی بخشیده است. برنامه ترکیبی «حاجی مشهدی جبهه‌رو» (بچه‌ محله امام رضا) و برنامه «پشت خاکریز» با اجرای اصغرزاده و رجبی، نگاهی شاد و جدید به مقوله دفاع مقدس خواهند کرد.

شبکه مستند: جنایت در سکوت

«حصر آبادان» در قالب مجموعه «سیمرغ» با محوریت تصاویری مستند و کمتر دیده شده از حصر آبادان و مستند «۵۷۸ روز» به کارگردانی بابک بهداد، «روایت فتح» و«اسماعیل به روایت‌ هاجر» پخش می‌شوند.

همچنین شبکه هیسپان تی‌وی مستند «دفاع مقدس» را برای این شبکه تدارک دیده که به‌نوعی روز شمار جنگ است و در آن با فرماندهان جنگ مصاحبه شده است. مستندهای «نبرد تامکت‌ها»، «لالایی جنگ» و «جنایت در سکوت» از دیگر آثار تدارک دیده شده برای این ایام است.

شبکه قرآن سیما: شمع‌های روشن برای غواصان

مستند هفت‌قسمتی «غواص کربلا»، برنامه «شمع‌های روشن» با اجرای محمدرحمان نظام‌اسلامی، پویانمایی «همسفران» با محوریت خاطرات رزمندگان از جبهه و جنگ، «نغمه‌های فتح»، «ارمغان» و «پلاک» با محور شهدای روحانی و مداح و تاثیرگذاری قیام عاشورا در هشت سال دفاع مقدس در کنار مستندهای «روضه رضوان»، «شب‌های عاشورایی» و «خلبان حجت‌الاسلام حسینی» در هفته دفاع مقدس روی آنتن خواهد رفت.

شبکه سلامت: خاطرات ناتمام سپید‌جامگان

برنامه‌های ترکیبی «مادر، کودک، تندرستی» و «ضربان» و مستندهای «شکوه مهربانی»، «سپید جامگان» و «خاطرات ناتمام» با محور خاطرات پزشکان، پرستاران و امدادگران در جنگ پخش می‌شود.

شبکه آی‌فیلم و خاک سرخ

شبکه آی‌فیلم هم هر شب ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه مجموعه نمایشی«خاک سرخ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا را روی آنتن می‌برد.شبکه‌ صبا هم مجموعه داستانی کوتاه نرده‌بان را پخش می‌کند. تله‌فیلم کوتاه «چمران قلب ایثار»، سریال «شجاعان» به کارگردانی علیرضا گلپایگانی و فیلم «تپه عقاب‌ها» از این شبکه روی آنتن می‌رود. «شب شرقی» با موضوع دفاع مقدس و رویکرد علمی، اقتصادی، اجتماعی، خانواده، برنامه گام هشتم با بررسی شعر و ادبیات و موسیقی دفاع مقدس و برنامه ارغوان در این ایام از این شبکه پخش خواهد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 2 = 8