از بزرگترین جذابیت‌های جشنواره عمار، مردمی و ساده بودن آن است

 به گزارش صبح هنر، انسیه شاه‌‌حسینی از فیلمسازان شناخته شده دفاع مقدس و یکی از داوران فعال جشنواره فیلم عمار در ادوار گذشته است که امسال نیز در کنار کادر فرهنگی این برنامه سینمایی حضور دارد.

این کارگردان درگفتگو با خبرنگار مشرق ضمن ابراز رضایت از تداوم برگزاری جشنواره مردمی فیلم عمار اظهار داشت: چهارمین دوره این برنامه سینمایی هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی رشد چشمگیری نسبت به دوره های قبل مشاهده شد. همین بالا رفتن کیفیت آثار باعث شده، انگیزه برگزارکنندگان نیز افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین جذابیت‌های جشنواره عمار، مردمی و ساده بودن آن است. نه دیواری دارد، نه حصاری. بالاترین مقامی هم که از آنها دعوت می‌کنند خانواده معظم شهدا است و چیزی به نام مهمان ویژه ندارند همه این عوامل در کنار همه مردم را به حس و حال شگفت انگیز سال 57 می رساند. روزهایی که صمیمیت و مردمی بودن حرف اول را می زد. 

شاه‌حسینی در پاسخ به این سوال خبرنگار مشرق که پرسید آیا بی نظم بودن با مردمی بودن تفاوت دارد، گفت: برای برقراری نظم صددرصدی‌ باید توجه داشت که مهمانان و شرکت کنندگان همگی حرفه ای و آشنا به اصول فستیوال‌ها باشند. اما در مورد عمار اینطور نیست. وقتی همه آماتور و کار اولی هستند، خیلی از مناسبات مرسوم را مثل جایزه گرفتن، جایزه دادن، تقدیر کردن، تقدیر شدن و… نمی‌شناسند. از این رو طبیعی است که برخی بی نظمی‌ها رخ بدهد. حتی مجری برنامه ها نیز حرفه ای نبوده و انتظار اجرایی شگفت انگیز از او نمی‌رود بنابراین باید مدتی به جشنواره عمار زمان بدهیم تا با تجربه‌ و حرفه‌ای بشود.

عضو هیئت داوران عمار سپس در تعریف یک جشنواره مردمی اظهار داشت: معمولا وقتی یک فیلم خاص و حرفه ای اکران می‌شود، می‌گویند، این فیلم جشنوارهای بوده و مردم از آن استقبال نکرده‌اند. یعنی مردم با آن ارتباط برقرار نکردند و تمایل چندانی به تماشایش ندارند. اما جشنواره عمار این تعریف را شکسته است. یعنی این جشنواره را آنقدر مردمی کردیم که می‌توان در یک روستای کوچک با 10 خانوار، فیلمی نمایش بدهیم که آنها هم آن را بفهمند و دوستش داشته باشند.

وی در پایان اظهار داشت: به هر حال ممکن است در راه جشنواره عمار به مشکلات زیادی بربخوریم. ممکن است به ما بی‌مهری کنند، اما اگر تمام اینها را تحمل کنیم و به فکر جابه‌جا کردن تعریف‌ها باشیم، مسلما اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 4 = 1