از بیان ظرفیت های هنری قیام مسجد گوهرشاد توسط جلیلی تا رونمایی از نقاشی «حماسه گوهرشاد» روح الامینی

اولین جلسه از سلسله جلسات بزرگداشت هشتادمین سالگرد واقعه گوهرشاد صبح امروز در تالار شهر مشهد برگزار شد.

تجلیل از استاد «سینا واحد» پژوهشگر و تاریخ‌نگار گوهرشاد و همچنین رونمایی از تابلوی نقاشی «حماسه گوهرشاد» اثر حسن روح‌الامین از جمله بخش‌های این مراسم بود.

وحید جلیلی معاون فرهنگی شهرداری مشهد در این جلسه اعلام کرد تا پایان سال هرماه لااقل یک اثر هنری مربوط به حماسه گوهرشاد رونمایی خواهد شد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه آبادانی و توسعه شهر صرفا در ساخت پل و بلوار و ساختمان‌های مرتفع و بتن و سیمان نیست، گفت: آبادانی فرهنگی شهر به حفظ و ارتقای داشته‌های تاریخی و معنوی آن است و قیام گوهرشاد خود یک عمارت عظیم در تاریخ و فرهنگ خراسان و ایران است که باید آنرا از غفلت و تخریب حفظ کرد.

جلیلی افزود: در هر شهر متمدن دیگری که چنین قتل عامی بر سر یک مسئله هویتی و فرهنگی رخ داده بود مطمئنا هشتاد سال پس از واقعه به اندازه یک موزه آثار هنری مربوط به آن را می‌شد پیدا کرد ولی متاسفانه در این هشتاد سال حتی یک اثر فاخر هنری راجع به این حماسه بزرگ تولید نشده است و این نشانگر غیرطبیعی بودن وضع هنر در ایران معاصر است.

جلیلی با اشاره به ضبط ویدیوئی بیش از 11 هزار دقیقه خاطره از شاهدان عینی و مطلعان از قیام گوهرشاد و دیگر ماجراهای مربوط به دوران کشف حجاب تاکنون، گفت: نهضت مقاومت فرهنگی ملت ایران در سال‌های دهه دوم قرن جاری، بطور بالقوه قابلیت ایجاد یک ژانر مستقل در فضاهای آکادمیک، هنری و رسانه‌ای، دارد و پژوهش‌هایی که تاکنون در طرح ملی گوهرشاد انجام گرفته نشان می‌دهد که ده‌ها هزار خاطره و سند و درونمایه‌های دراماتیک و رسانه‌ای در این نهضت وجود دارد که متاسفانه هنوز استحصال نشده است.

جلیلی افزود: می‌توان این نهضت مقاومت فراگیر ملی برای دفاع از هویت و فرهنگ دینی ایرانیان که از اوایل 1314 تا اواخر 1320 ادامه داشته را «هفت سال دفاع مقدس» نامید و برای آن محتوای رسانه‌ای و هنری و فکری و فرهنگ عمومی تولید کرد.

جلیلی همچنین با اشاره به رویدادهای اخیر کشور گفت «استقلال» و «استکبارستیزی» اصول غیرقابل خدشه انقلاب اسلامی و محصول تجربه تاریخی ملت ماست که واقعه گوهرشاد یکی از نقاط عطف آن محسوب می‌شود.

وی افزود: جالب است که امروز هم علمداران نفی استقلال و مقابله با استکبارستیزی همان‌هایی هستند که برای رضاخان آدمکش  و دیکتاتور سینه چاک می‌کنند.

در بخش دیگری از مراسم امروز دکتر هادی وکیلی دانشیار دانشگاه فردوسی و از اساتید تاریخ طی سخنان مبسوط به ارائه تحلیلی جامع از واقعه گوهرشاد پرداخت.

وی با اشاره به دیدگاه مخبر السلطنه هدایت که خود نخست وزیر  رضاخان و از ایرانیان دنیا دیده و غرب‌شناس بوده است، گفت: تعبیر مخبرالسلطنه این است که رضاخان از غرب بولوار را به جای لابراتوار دید و با همان نگاه سطحی و مبتذل به تقلید کورکورانه از غرب روی آورد و  فرهنگ ملی ایرانیان را به پای فرهنگ غربی ذبح کرد.

بخشی از مراسم امروز به تجلیل از استاد سینا واحد نویسنده کتاب «قیام گوهرشاد» اختصاص داشت.

سخنرانان مراسم، موقع شناسی و بصیرت وی در تدوین تنها اثر تاریخ شفاهی مربوط به این واقعه را کم نظیر و بسیار قابل تقدیر دانستند و از این اثر به عنوان گنجینه‌ای منحصر به فرد برای ثبت تاریخی حماسه گوهرشاد نام بردند.

سینا واحد مصاحبه‌های این کتاب را در سال 1359 هنگامی که بسیاری از رهبران قیام گوهرشاد در قید حیات بودند انجام داده و بسیاری ناگفته‌ها را ثبت کرده است.

استاد واحد ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم گفت: آدم‌ها می‌آیند و می روند، اما مساجد برای بشر باقی می مانند و نقش عظیمی در مملکت ما ایفا کرده اند.

سینا واحد با اشاره به تعبیر «ایران؛ چهارراه تمدن‌ها» گفت در ایران، شهر مشهد یکی از مکان‌هایی است که قابلیت تمدن‌سازی دارد.

وی افزود: مسجد گوهرشاد یکی از قدرتمندترین مساجد تاریخ‌ساز کشور است و باید آسیب‌شناسی کرد که چرا حماسه عظیم مسجد گوهرشاد انعکاسی در فضای تاریخ‌نگاری و رسانه‌ای ایران پیدا نکرده است.

واحد تاکید کرد: متاسفانه حتی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بی‌اعتنایی‌های گریه‌آوری راجع به این واقعه رخ داد.

پس از سخنان سینا واحد با حضور شهردار مشهد از تابلو «حماسه گوهرشاد» اثر حسن روح الامین رونمایی شد.

این تابلو که در قطع سه متر در یک متر و هفتاد سانتیمتر نقاشی شده بخشی از این واقعه تاریخی را به تصویر کشیده است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 1