از جامع‌ترین اثر با موضوع شعر انقلاب رو نمایی شد/ قزوه، سیار و عرفان پور «از نتایج سحر» گفتند

 صبح هنر | مراسم رونمایی از کتاب «از نتایج سحر»، آخرین نوشته محمدرضا سنگری با حضور علیرضا قزوه، حسین قرایی، میلاد عرفان نژاد و محمدمهدی سیار در فرهنگسرای سرو برگزار شد.

در ابتدای مراسم، حسین قرایی به عنوان مجری برنامه مختصری از زندگی و فعالیت‌های علمی و ادبی سنگری گفت و از نگارش کتابی درباره زندگی سنگری خبر داد و گفت: سنگری در کتاب «ساحت‌های انقلاب اسلامی» در زمره نظریه‌پردازان انقلاب قرار می‌گیرد. وی مبدع روش بخوانید و بنویسید ادبیات و زبان فارسی دوره ابتدایی است.

عرفان پور: «از نتایج سحر»، جامع‌ترین اثر با موضوع شعر انقلاب

میلاد عرفان‌پور شاعر متعهد و آیینی کشورمان با بیان اینکه سخن گفتن درباره اثری که متعلق به سنگری ست کار دشواری ست، اظهار کرد: وقتی کتابی درباره شعر انقلاب نوشته می‌شود که معنای وسیع و زوایای متعددی دارد، باید بدانیم که چه شخصیتی چنین اثری را نگاشته است.
وی ادامه داد: سنگری سابقه سه دهه حضور جدی به عنوان معلم و نظریه‌پرداز در حوزه شعر انقلاب دارد.
عرفان‌پور با بیان اینکه شعر انقلاب وارد دهه چهارم شده است، تصریح کرد: البته می‌توان گفت که شعر انقلاب اسلامی سال‌ها پیش از پیروزی آن متولد شده است. با این حال عنوان شعر انقلاب تا همین چند سال پیش عنوانی مظلوم بود و تصور غلطی درباره این عنوان رایج بود مبنی بر اینکه شعر انقلاب تنها مربوط به روز بیست و دوم بهمن ماه می‌شود.

وی گفت: در سال‌های اخیر با همت و پشت کار و جهاد شخصیت‌های ادبی و فرهنگی هم چون محمدرضا سنگری دیدگاه‌ها به شعر انقلاب اسلامی تغییر کرده است. وی در کتاب از نتایج سحر تعریف جامعی از شعر انقلاب اسلامی ارایه کرده است.
این شاعر کشورمان با بیان اینکه به قالب‌ها و گونه‌های مختلفی در کتاب سنگری پرداخته شده است، عنوان کرد: عنوان‌هایی هم چون شعر هیأت، شعر پیامکی، شعر نیایش و… در این کتاب به طور مفصل پرداخته شده است. اخیرا مشغول دفاع پایان نامه‌ام بودم و در این راستا از کتاب «از نتایج سحر» استفاده کردم و در بین تمام کتاب‌هایی که با موضوع شعر انقلاب وجود داشتند، این اثر کامل‌ترین و جامع‌ترین اثر بود.

سیار: سنگری، سنگرساز بی‌سنگر

محمد مهدی سیار شاعر جوان کشورمان نیز در این مراسم با اشاره به اینکه حاصل جست‌و‌جوی دقیق سنگری در عرصه شعر دیدن خالی گاه‌های فرهنگ است، گفت: دکتر سنگری از سنگر سازان بی‌سنگر است و راهی پیدا می‌کند تا خلأ‌های موجود را پر کند.

وی ادامه داد: بسیاری دوست دارند در حوزه شعر وارد شوند و از ورود به حوزه نقد پرهیز می‌کنند در حالی که سنگری در هر دو حوزه شعر و نقد و نظریه‌پردازی آثار مطرحی خلق کرده است.

سیار با تاکید بر اینکه سخن گفتن از موضوعات معاصر دشوار است، عنوان کرد: بسیاری از فیلم سازان به سراغ شخصیت‌های برجسته‌ای که در قید حیات هستند نمی‌روند و از تولید فیلمی درباره آن‌ها واهمه دارند، کار سنگری در حوزه ادبیات مانند فیلم ساختن درباره شخصیتی زنده، آن هم شخصیتی جوان است و به خوبی از عهده این کار برآمده است.
وی هم چنین گفت: انس دایم با پدیده و قدرت فاصله گرفتن از پدیده مورد نقد از توفیقات سنگری ست و کسانی که کتاب «از نتایج سحر» را بخوانند احساس نمی‌کنند کسی از بیرون شعر انقلاب، به توصیف آن نشسته باشد.

سنگری: انقلاب اسلامی، شعر و ادبیات دارد و این ادبیات باید معرفی شود

محمدرضا سنگری نویسنده کشورمان نیز در سخنانی با بیان اینکه متعلق به نسلی هستیم که زیبا زیستن را یاد ما می‌دادند، عنوان کرد: متعلق به نسلی هستیم که سلسله جبال ایمان، اخلاص و شهادت و درس‌های شگفت زیبا زیستن و مانایی بودند و اگر از این نسل حرف نزنیم به قول سید حسن حسینی زبانمان فقط به درد لیسیدن بستنی قیفی می‌خورد.
وی افزود: با بررسی شاخص‌ترین سروده‌های دهه چهل و پنجاه می‌بینیم که اغلب این آثار در کنار زیبایی‌هایی که دارند با عناوینی هم چون بن بست، تاریکی و… همراه بوده‌اند، در حالی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی می‌بینیم که عناوینی هم چون تنفس صبح، سرود سپیده و… در اشعار آورده می‌شود. این نام‌ها ترجمان حقیقت و امیدی است که در آن دوران سر بر آورده است.

این نویسنده جریان انقلاب را عامل روشنی شعر فارسی و زمینه‌ساز شکوفایی آن دانست و ریشه دواندن آن در سراسر جهان را اعلام کرد. سنگری با برشمردن ادبیات به عنوان مهمترین رسانه انقلاب، افزود: ما تنها در محتوا ادبیات تغییر ایجاد نکردیم؛ بلکه در فرم تغییرات ایجاد کردیم.

سنگری خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی، شعر و ادبیات دارد و این ادبیات باید معرفی و مطرح شود. شعر و ادبیات انقلاب اسلامی هنوز حتی در ذهن آفرینندگانش مطرح نشده است و می‌بینیم که گاهی نسل دوم انقلاب اسلامی به کاربرد درستی از عنوان شعر انقلاب اسلامی نرسیده‌اند.

وی گفت: آیا شعر انقلاب، شعردرباره انقلاب است یا شعر عصر انقلاب است؟ آیا اگر کسی شعر عاشقانه بسراید، می‌توانیم بر مبنای علم روان‌شناختی دریابیم که این شعر عاشقانه متعلق به انقلاب اسلامی است یا خیر؟ باید توجه داشته باشیم که شعر انقلاب چه ویژگی‌ها و شاخصه‌هایی دارد.

این شاعر و محقق ادبی عنوان کرد: نباید فریب برخی که می‌گویند تا یک دوره ادبی نگذشته است نمی‌توان از آن سخن گفت را بخوریم، امروز به‌‌‌ همان دلیل که یک رخ داد سیاسی و فکری را هم زمان تحلیل می‌کنیم، می‌توانیم جریان ادبی را هم هم زمان تحلیل کنیم. امروز تحولات ادبی مانند گذشته یک قرن و دو قرن نیست، بلکه با سرعت بیشتری تحولات سپری می‌شود.
سنگری هم چنین ضمن طرح سوالاتی درباره شعر انقلاب اسلامی گفت: من بر خلاف برخی که معتقدند شعر انقلاب اسلامی باعث عقب گرد و بروز دوباره شعر سنتی شد، بر اساس آمار دقیق اثبات کردم اتفاقا در آغاز انقلاب اسلامی گرایش به شعر سپید و نیمایی خیلی زیاد شده بود.

وی با این استدلال که در این زمانه هر دهه یک قرن است، قیاس شعر انقلاب با دوران سبک خراسانی و عراقی را غلط دانست و گفت: کسانی هستند که چهره‌های انقلاب را در می‌کنند؛ ولی گفتمان انقلاب را می‌پذیرند و من آنان را شاعر انقلاب می‌خوانم.

وی افزود: در کتاب از نتایج سحر به سراغ همه نمونه‌های شعر انقلاب اسلامی رفته‌ام و البته پرداختن به برخی اشعار به معنای آن نیست که آن‌ها راقبول دارم. در این اثر به برخی شاعران نسل سوم و چهارم هم اشاره شده است. آن‌ها هم ابداعات بسیاری دارند و باید اجازه داد که کار کنند. نیما هم در زمان خود حد چهارده شعر خوب بیشتر نداشت ونسل‌های بعد هم چون سهراب سپهری، فروغ فرخزاد و مهدی اخوان ثالث شعرش را سیقل دادند و اصلاح کردند.

این شاعرکشورمان گفت: موضوعات بسیاری وجود دارد که می‌توان بر روی آن‌ها کار کرد. شعر اجتماعی انقلاب اسلامی، شعر عاشقانه انقلاب، شعر طنز و… موضوعاتی هستند که در حیطه پژوهش می‌توان بر روی آن‌ها کار کرد.

تعریف‌های کتاب سنگری از شعر انقلاب درست است

علیرضا قزوه شاعر و مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با بیان اینکه کتاب از نتایج سحر از جدی‌ترین آثار در حوزه پژوهش است، عنوان کرد: سهم سنگری در معرفی شعر انقلاب اسلامی در دانشگاه‌ها سهم به سزایی است.
وی تاکید کرد: در این کتاب خیلی از تعریف‌های ادبیات انقلاب اسلامی به درستی تبیین شده است و در حد تعارف نمانده است. در این کتاب هم چنین تعریف‌های جدید ارایه شده است. تعریف شعر هیأت را برای اولین بار در این کتاب دیدم و چیزی با این عنوان در جای دیگر ندیده‌ام و چنین عنوان‌هایی به عنوان سند دست اول می‌تواند مطرح باشد.

قزوه همچنین با اشاره به توجه سنگری در کتاب «از نتایج سحر» به جوانان اظهار کرد: در این کتاب اسامی و آثاری از جوانان می‌بینیم که پیش از این حتی من که ارتباط بسیاری با شاعران جوان انقلاب دارم نشنیده بودم.
قزوه هم چنین با اشاره به عناوینی هم چون شعر پیامکی و کوتاهه سرایی‌ها که در این کتاب آمده است، گفت: در این کتاب به دنبال شاعران هم فکر ما و دوست دار انقلاب اسلامی در تاجیکستان و افغانستان می‌گشتم، تصور می‌کنم خوب است که به این شاعران نیز در این اثر پرداخته می‌شد. شاعران اهل تسنن افغان برای سیدالشهداء شعر می‌سرایند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

55 − 51 =