از شعرخوانی 180 شاعر انقلابی تا تجلیل از سیار و زمانی

در آستانه سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اختتامیه دومین دوره «شب های شعر انقلاب» با حضور سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام شهاب مرادی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و جمعی از شاعران آئینی و انقلابی در سالن آمفی تئاتر فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

در این مراسم «حامد زمانی»، خواننده پاپ و جوان کشورمان به همراه «محمدمهدی سیار»، شاعر ترانه «گزینه‌های روی میز» و «مرگ بر آمریکا» توسط حجت الاسلام شهاب مرادی، غلامعلی حداد عادل و حجت الاسلام غلامی و حجت الاسلام خلفی از دفتر مقام معظم رهبری مورد تجلیل قرار گرفتند.

لزوم قدر دانستن موسیقی و هنر ارزشی و انقلابی در کشور

حامد زمانی در اختتامیه دومین دوره «شب های شعر انقلاب» با اشاره به این مطلب که امیدوارم حنجره‌ام در راه شهدا، انقلاب و اسلام به کار گرفته شود، بیان داشت: درد دل زیاد است، اما اهل درد دل و گله کردن، نیستیم امیدوارم موسیقی ارزشی، انقلابی و در نهایت هنر انقلابی را قدر بدانند.

وی اضافه کرد: دوستان حاضر در این مراسم، امشب خسته‌اند، اما امیدوارم در جای مناسب صحبت‌های لازم در این باره صورت گیرد، در نهایت از چندین شاعر که افتخار استفاده اشعارشان را در ترانه‌هایم داشتم، نظیر علیرضا قزوه و سعید بیابانکی تشکر می‌کنم، امیدوارم بتوانم حق مطلب را ادا کرده باشم.

مومنی: بی تردید یکی از ویژگی‌های سبک هنر و ادب فارسی، رویکرد مردمی آن است

در ادامه محسن مؤمنی رئیس حوزه هنری، بیان داشت: از شاعرانی که در طول یک ماه گذشته به شهرها و استان‌های کشور سفر کردند، تشکر می‌کنم که به خاطر شعر انقلاب بسیاری از رنج‌ها و مشکلات راه، را تحمل کردند.

وی اضافه کرد: شعر انقلاب، در تقویم مناسبت‌ها و کارهای فرهنگی ما، جای خودش را باز کرده است و در این راستا آن چه که بسیار مهم و قابل توجه بوده، استقبال مردم در استان‌های کشور بوده است.

مؤمنی ادامه داد: این روزها بحث ویژگی‌های سبکی ادب و هنر انقلاب اسلامی مورد توجه محافل علمی و ادبی و پژوهشی است، بی تردید یکی از ویژگی‌های سبک هنر و ادب فارسی، همان رویکرد مردمی آن است که باید قدردان مردمی بودن آن باشیم.

وی افزود: این موضوع بسیار بدیهی است که ثابت کنیم ادبیات و هنر انقلاب مردمی است، بلکه باید این مردمی بودن را ارج نهیم، همچنین شعر هنر اول ما است و از قدیم همیشه مورد لطف و احترام مردم بوده و هست و از جایگاه رفیعی برخوردار است، حتی هنرهایی که از چنین اصالتی برخوردار نیستند، هر جایی که مردم به آن پرداخته‌اند، آن چه مورد توجه و ارزش‌های مردم بوده، مورد لطف آنها قرار گرفته است.

حسین اسرافیلی شاعر پیشكسوت آیینی كشورمان با اشاره به وقایع سوریه گفت: گاهی می اندیشم این نسلی كه امروز داریم می بینیم 14 قرن بر رویشان كار شده است و طرح بهبود یافته و تربیت شده شان این گونه است. 1400 سال قبل بر حضرت زینب چه گذشته است و اگر امروز ابا عبدالله الحسین (ع) دست این ها بودند كمتر از یزید بر او ستم نمی كردند.
علی انسانی شاعر و مداح اهل بیت (ع) نیز با اشاره به مقام والای شهدا گفت: از هر طیف و هر بینش سیاسی هیچ گروهی با شهید مظلوم، ایثارگر مخالفت ندارد و شهید در بین تمام مردم مورد احترام است.
محسن عرب خالقی دبیر مراسم “شب های شعر انقلاب” نیز با بیان این كه شعر انقلاب اسلامی شاخه ای از شعر اهل بیت (ع) است، اظهار كرد: امسال این مراسم با حمایت محسن مومنی شریف و علیرضا قزوه توانست در 6 استان كشور برگزار شود.
وی افزود: در مجموع برگزاری این مراسم ها در استان های كشور حدود 180 شاعر آیینی و انقلابی به شعرخوانی پرداختند.
همچنین حمید سبزواری، محمد علی بهمنی، محمود اكرامی، قربان ولیئی، غلامرضا سازگار، محسن رضوانی، حامد عسكری، حجت الاسلام شیخ رضا جعفری، فاضل نظری، علی انسانی، محمدرضا عبدالملكیان، محمد حسین نعمتی، محمدرضا سهرابی نژاد، حسین اسرافیلی، علیرضا قزوه، محمود حبیبی كسبی، احمد علوی، محسن عرب خالقی، حداد عادل به شعر خوانی در این مراسم پرداختند.
محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، حجت الاسلام شهاب مرادی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، قادر طراوت پور مسوول دفتر شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مصطفی محدثی خراسانی، علیرضا معینی، جواد محقق، بیگی حبیب آبادی،محمد علی بیابانی، حمیدرضا شكارسری، ناصر فیض، علی داودی،عباس براتی پور از دیگر حاضران در این مراسم بودند.


در این مراسم از حمید سبزواری به پاس یك عمر فعالیت در عرصه شعر انقلاب اسلامی و خلق آثار ماندگار در این عرصه تقدیر و تجلیل به عمل آمد. همچنین از حامد عسكری و محمد مهدی سیار دو شاعر جوان كشور تجلیل به عمل آمد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

82 − = 79