«از گهواره تا ماه» با صدای شهید آوینی روایت می‌شود

یلم «از گهواره تا ماه» به کارگردانی سعید چاری و تهیه‌کنندگی محمد آزادی مهربانی با موضوع انقلاب و محوریت دفاع مقدس به بخش‌هایی از زندگی برخی از سرداران جبهه مانند شهید مصطفی چمران – سید مرتضی آوینی – ابراهیم همت – عباس دوران و محمد ابراهیم همتی ناخدای ناوچه پیکان می‌پردازد که خط اصلی داستانش از جمله معروف حضرت امام(ره) می‌آید که در جواب ساواکی‌ها که از او سوال کرده بودند به پشتوانه کدام سرباز می‌خواهد به جنگ شاه ایران بیاید فرمودند که سربازان من اکنون در گهواره‌ها خوابیده‌اند.

چاری در خصوص داستان این فیلم به فارس گفت: فیلم از گهواره تا ماه در واقع یک فیلم برای ایران است و ما در این فیلم نشان می دهیم که فرزندان ایران تا چه حد می توانند در تحولات ایران تاثیرگذار باشند . داستان این فیلم از جنگهای ایران باستان شروع می شود و ما نشان می دهیم که چگونه همیشه در طول تاریخ به خاک ایران تجاوز شده است و همیشه دشمنان به خاکمان حمله کردند و مردم ایران در هر دوره ای چگونه از خاک و ناموس خود دفاع کرده‌اند.

از گهواره تا ماه

چاری گفت: قصه بعد از سیری کوتاه از تاریخچه ایران به سال 42 می رسد که حضرت امام بعد از دستگیری می فرمایند که سربازان من اکنون در گهواره ها خوابیده اند و ما در طول فیلم نشان می دهیم که چگونه ان کودکان در گهواره خوابیده تبدیل به شهید چمرانها – آوینی ها – دورانها و شهید همتها شدند و 8 سال از خاک ایران دفاع کردند. در همان سالها هم کودکان دیگری زیر بمباران و گلوله های دشمن به دنیا می آیند که در سالهای اخیر تبدیل به داشنمندان هسته ای و شهید احمدی روشنها – شهید شهریاری ها و … شده‌اند و آخرین پلان فیلم هم به دنیا آمدن کودکان دیگری را نشان می دهد که قرار است آینده ایران را در دست بگیرند . ما در این فیلم سیری داریم بر تاریخ ایران و قصد داریم تا با نشان دادن این سیر تاریخی این باور را بپرورانیم که گزینه نظامی روی میز هیچ وقت برای ایران و ایرانی تهدیدی نمی تواند باشد.

چاری گفت: ما در این فیلم سعی کردیم بخشهایی از زندگی 5 شهید بزرگوار را به تصویر بکشیم تا نسل جدید بیشتر با زندگی این شهیدان که شاید جز نام اتوبان یا خیابان و یا عکسی از آنها هیچ چیز دیگری از آنها نمی دانند   آشنا کنیم . متاسفانه خیلی از جوانها جز نام شهید همت یا چمران هیچ شناخت دیگری از آنها ندارند و وقتی زندگی این بزرگواران را مطالعه می کنیم تازه متوجه می شویم که آنها انسانهایی زمینی نبودند و با مطالعه زندگی نامه این شهیدان درسهای بزرگی می گیریم . چاری گفت جای تاسف دارد که جوانان لبنانی شهید چمران را بیشتر از ما می شناسند ؛ پس وظیفه داریم که هر کس به نوبه خود قدمی برای معرفی این عزیزانی که بخاطر ما و دفاع از خاک و میهنمان تا آخرین قطره خونشان جنگیدند برداریم و یادشان را زنده نگه داریم تا جوانان به شناخت بیشتری از آنها برسند . او گفت که ما در این فیلم سعی کردیم به همه طیفهای حاضر در جنگ مانند شهدای دانش آموز – شهدای زن – شهدای روحانی – شهدای امدادگر و … بپردازیم و همچنین تمامی داستانها و داستانکهای فیلم را واقعی و از خاطرات اصلی رزمنده ها و شهدا برداشت کردیم و اصلا در این فیلم داستان سرایی نکردیم تا فیلم واقعی تر به نظر برسد.

از گهواره تا ماه

چاری در خصوص آخرین وضعیت فیلم از گهواره تا ماه گفت که فقط تدوین و جلوه های ویژه دو قسمت این کار که مربوط به عملیات مروارید و والفجر 8 است باقیمانده است و چون این دو عملیات از عملیاتهای آبی – خاکی بودند کمی جلوه های ویژه اش سخت تر و طولانی‌تر شده است.

او همچنین در ادامه توضیح می‌دهد که راوی این فیلم شهید سید مرتضی آوینی است که سعی شده است تا از صدای واقعی ایشان و نریشن‌هایی که از ایشان باقی مانده است استفاده کنیم.

چاری می‌گوید که در این فیلم به دوبخش از زندگی شهید آوینی پرداخت می شود – بخش اول مربوط به حضور ایشان در جبهه هاست که با گریم جوانی ایشان سکانس‌ها ضبط شده است و بخش دوم هم به بعد از اتمام جنگ تا لحظه شهادتشان می پردازد‌.

بازیگران : حبیب الهیاری – ثنا صادقی – شراره رخام – امیر زریوند – مهرداد فلاحتگر –  حسن اسدی – مرجان سپهری – مختار سائقی – سیاوش قاسمی – آرش نوذری – وحید بینش – حمید شهریاری – محمد آزادی مهربانی – علیرضا نجاتمند – محمد امین شفیعی – کیسان کامجو – هادی عبدالمالکی.

کارگردان و تدوین: سعید چاری – تهیه کننده: محمد آزادی مهربانی – فیلمنامه: ثنا صادقی – مجری طرح: سید کاظم شیوایی – مدیر تصویربرداری: ‌امید رخ افروز – طراح گریم: کاظم شیرازی – پدرام زرگر.

آنونس «از گهواره تا ماه» در ادامه قابل مشاهده است:

لینک دانلود آنونس

از گهواره تا ماه

از گهواره تا ماه

از گهواره تا ماه

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 7 = 3