امروز دوربین های ما در یمن کجا هستند؟

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، پنجاه و یکمین برنامه «سینما روایت» به اکران و نقد و بررسی فیلم مستند «مالکوم شباز» ساخته ی محمد علی رخشانی (هاشمزهی) اختصاص داشت. این برنامه با حضور محمد حسین نیرومند «مدیرعامل جدید انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس»، محمدرضا شرف الدین «مدیرعامل پیشین»، روح الله سهرابی «» و سردار دکتر بهروز اثباتی «رییس قرارگاه سایبری ستاد کل نیروهای مسلح» در سالن اسوه برگزار شد.

نیرومند: سینما روایت به یک جریان فرهنگی تبدیل شود

در این مراسم مدیر عامل جدید انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس گفت: امید دارم «سینما روایت» با فضا سازی بهتر در مطبوعات، به ویژه در حوزه سینمای داستانی و مستند کشور به یک جریان فرهنگی تبدیل شود

برای جشنواره فیلم نمی سازم/ مالکوم دغدغه دوره  نوجوانی ام بوده

در ادامه محمد علی رخشانی کارگردان فیلم مستند «مالکوم شباز» گفت: ابتدا باید از تهیه کننده این اثر تشکر و قدردانی کنم و همچنین انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس به ویژه روح الله سهرابی که خالصانه در طول مسیر تولید بنده را همراهی کردند.

وی گفت: به هیچ عنوان برای جشنواره فیلم نخواهم ساخت و نمی سازم. این مستند و موضوع آن دغدغه من از نوجوانی بوده است. شخصیت این مستند یعنی شباز از دوره نوجوانی مورد توجه من بوده چرا که وی از آزادی و صلح صحبت می کرد آن هم در کشوری چون آمریکا.

باید به چند نکته اشاره کنم این مستند با فیلم ها و اطلاعاتی که در دست داشتیم باید پای میز تدوین ساخته می شد. به هیچ عنوان نمی توانستیم به آمریکا برویم و در مورد مسئله ای که خط قرمز آن ها است تحقیق کنیم و یا تصاویری را ضبط کنیم. همچنین مدارک کمی در دست داشتیم.

یکی از اتفاقات خوب سفر «رندی شورت» به ایران بود. او یکی از مخالفین سیاست های آمریکا است. با وی گفت وگوهای خوبی داشتیم که در فیلم شاهد بودید.

رخشانی در ادامه افزود: یکی دیگر از کارهایی که به ما کمک کرد دوستانی بودند که به آمریکا رفت و آمد داشتند. از آنها می خواستم زمانی که می رفتند فیلم هایی که نیاز بود را بگیرند یا اطلاعات لازم را برایم بپرسند و در اختیارم قرار دهند، این کار زمان قابل توجهی را به خود اختصاص می داد. یکی از چیزهایی که تلاش کردم آن را رعایت کنم کیفیت فیلم مخصوصاً در بعد گرافیکی آن است، چرا که مخاطبین اصلی خودم را غیر ایرانی ها می دیدم.

می خواستم از پروپاگاندا فاصله بگیرم

رخشانی همچنین اظهار داشت: بسیار تلاش کردم که از پروپاگاندا فاصله بگیرم و فیلمم حالت تبلیغاتی پیدا نکند. به طور مثال برخی از حرف های رندی شورت را در فیلم نیاوردم که برخی گمان نکنند این اثر یکطرفه قرار است حرف هایی بزند که ما مد نظر داریم.

رخشانی در پاسخ به اینکه این فیلم به لحاظ ساختاری با فیلم های قبلی او کاملا متفاوت بوده است گفت: من یک فیلم ساز هستم و علاقه دارم ژانرهای مختلف را امتحان کنم به همین دلیل فضای این فیلمم با اثر قبلی که ساخته ام تفاوت دارد. در این فیلم سعی کردم قضاوت نکنم و آن را بر عهده مخاطب بگذارم. قطعاً من یک فرد سیاسی نیستم.

 شرف الدین در زمان مدیریت من به انجمن آمد، و واقعاً دلسوزانه کار کرد

سردار دکتر بهروز اثباتی «رییس قرارگاه سایبری ستاد کل نیروهای مسلح» نیز که در این جلسه حضور داشت ضمن تبریک به محمد حسین نیرومند گفت: محمد رضا شرف الدین در زمان مدیریت من به انجمن آمد، زمانی که ما در بن بست بودیم و واقعاً او ما را از بن بست بیرون آورد و دلسوزانه کار کرد.

دکتر اثباتی در اتباط با مستند «مالکوم شباز» اظهار کرد:  نگاه من به دلیل حوزه مطالعاتی و فعالیتم یک نگاه استراتژیک است. زمانی که آمریکا می خواهد جایی را تسخیر کند با مدلی تحت عنوان لکه ای این کار را انجام می دهد یعنی به صورت پراکنده در همه جای آن کشور نقطه گذاری هایی می کند و کم کم آن را گسترش می دهد این اتفاق در این مستند افتاده بود. نقطه گذاری هایی برای رسیدن به هدف انجام شده است که نمی دانم با آگاهی بوده یا بر اساس غریزه هنری کارگردان فیلم به این روش رسیده است.

فیلم ساز می خواهد خطوط قرمز آمریکا را کنار بزند

او همچنین گفت: این روش همان قدر که قدرت مند است به همان اندازه با یک اشتباه می تواند لطمه های زیادی را به اثر بزند. باید درست انتخاب کرد و دست هم آن بحث را گسترش داد تا تمام بحث ها به مثابه یک نقطه گسترش یابند و یکدیگر را در بر بگیرند. منابع اطلاعاتی برای ساخت چنین مستندی سخت است و سخت تر این که سوژه نیز در آمریکا قرار دارد و فیلمساز  می خواهد خطوط قرمز آمریکا را کنار بزند. این ها شرایط سختی است.

در دنیای امروز اندیشمندان هم ساده فکرمی کنند

دکتر اثباتی اظهار کرد: به نکته ای در جهان امروز اعتقاد دارم که اثبات هم شده است و آن این است که مخاطب امروزی به دنبال درک ساده مطالب است. اگر پیچیده صحبت کنیم تماشاگر خود را از دست داده ایم با نگاهی به فضای مجازی و نوع ساخت آن ها به این مهم کاملاً پی می بریم. در دنیای امروز اندیشمندان هم ساده فکر می کنند. نباید در اثارمان به دنبال زدن حرف های پیچپیده باشیم که مخاطب اثر ما را کنار بگذارد.

به سراغ ادبیات تصویری برویم/ دوربین های ما در یمن کو؟

اثباتی اظهار داشت: این فیلم به تروریست پرداخته است ودر مورد آن صحبت می کند. هر کجا که اسلام حضور داشته این ترور از میان برداشته شده است. اسلام حتی خود کشی را نفی می کند و مجازات سنگین برای آن در نظر دارد. اسلام در تقابل با تروریسم است. برای رساندم مفاهیم خود باید به سراغ ادبیات تصویری برویم کاری که امروز هالیوود انجام می دهد. او تلاش دارد با ساخت ابزار ها و فیلم ها قدرت درک را برای مردم راحت تر کند.

آنچه که دفاع مقدس را ثبت کرده دوربین های عکاسی و فیلمبرداری بوده است پس باید به اهمیت ثبت تصویر و تاثیر گذاری آن پی ببریم. حال این سوال پیش می آید که، امروز دوربین های ما  در یمن کجا هستند؟!

پنجاه و یکمین جلسه ی «سینما روایت» عصر یکشنبه ۱۱ مرداد در مجتمه فرهنگی اسوه برگزار شد

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

62 − = 57