امسال جایزه ققنوس نداریم؛ تمرکز بر کرسی‌های آزاداندیشی سینما

در ابتدای این نشست روح‌الله رجبی گفت: تلاش ما این است که این جنبش را ادامه دهیم و اگر خدا توفیق دهد سومین هم اندیشی فعالان سینمای انقلاب اسلامی که از دو سال گذشته با عنوان گفتمان انقلاب اسلامی آغاز شده است امسال هم برگزار می‌شود.اما تفاوت مهمی که امسال وجود دارد این است که ما به این نتیجه رسیدیم که نگاه دو سال گذشته پاسخگوی اهداف اساسی ما نیست و اساس جنس این گفتمان از نوع جایزه نیست، بلکه حرکت و رویکردی است که در کلام مقام معظم رهبری اینگونه بیان می‌شود”تحول در سینما، باعث  تحول در علوم انسانی می‌شود.”

وی تصریح کرد:در این مساله چندین رویکرد وجود دارد، برخی معتقدند برای اینکه این سینما ملی، انقلابی و ایرانی شود چند راه وجود دارد، مثلا اینکه استراتژی سینما در ساختار فیلم‌سازی مثلا در فیلمنامه تغییر کند، مسئله دوم این است که تمرکز بر مدیریت بوروکراتیک را حل کنیم و مثلا یک آکادمی داشته باشیم که البته در این امر هم نظرات متفاوت است و برخی هم معتقدند سازمان های فعلی کافی هم هست.مساله دوم هم این است که برخی معتقدند برای اینکه سینما ملی، انقلابی و ایرانی شود؛ باید بر تربیت نیروی انقلاب تمرکز کنیم و در فضای دانشگاهی مسائل خود را مطرح کنیم و یا اینکه سینماگرانی که به انقلاب اسلامی نزدیک هستند را در کنار هم جمع کنیم. واقعیت این است که سال های گذشته ما هم تلاش داشتیم همین را بیان کنیم، اما رویکردهای ما نقاط قوت و ضعفی را داشت ، مثلا اینکه ما در بحث ایجاد گفتمان تفکر محور غفلت کرده‌ایم و باید یک گفتمان سازی راهبردی در سینما داشته باشیم.

مسئول جنبش فکری سینمای انقلاب با اشاره به اینکه در سینمای ایران مشکل ساختاری، هنرمندان، امکانات و… نیست، اظهار داشت: ما نیاز به یک فضای تنفسی و گفتمانی که تفکر محور باشد داریم، اگر بتوانیم در یک فضای آرام تفکری و بدون هیاهوهای جنجالی، یک کرسی آزاد اندیشی راه بیندازیم به سینمای ایران بیشترین کمک را کرده‌ایم. جشنواره فیلم فجر هم به این مسئله نیاز دارد، باید در کنار یکدیگر بنشینیم و فکر کنیم و اهل فکر و مدیریت باید در کنار هم قرار بگیرند. البته باید دید تفکرات جنبه عملی دارد یا خیر، باید آسیب شناسی، فرصت شناسی و خلاء ها را شناسایی کنیم. باید دید چگونه می‌توانیم سینمای انقلاب را محقق کنیم.

رجبی در ادامه اظهار داشت: جشنواره‌هایی داریم که به موضوع انقلاب می‌پردازند، در حالی که انقلاب موضوع نیست و سینما در فضای انقلاب تنفس می کند و هر سبک و ژانری باید با رویکرد انقلاب اسلامی تولید شود. پس سینمای انقلاب رویکرد است نه موضوع. یکی از راه های رسیدن به این فضا، برنامه‌های گفت وگو محور است که می توانیم در یک فضای محفلی وسیع رسانه‌ای از آن استفاده و بهره بگیریم تا به یک فضای عمومی گفت وگو محور برسیم و سعی کنیم یک جبهه فکری ایجاد کنیم. ما به دنبال جنبشی هستیم با نگاه اندیشه راهبردی و برآمده از فرمایشات مقام معظم رهبری. استراتژی ما هم یک محفل گفتگومحور و اندیشه‌ای است.

وی با بیان اینکه جشنواره فیلم فجر نیاز به ایجاد کرسی‌های آزاد اندیشی دارد، گفت: اگر بتوانیم در کنار فیلم فجر یک کرسی آزاد اندیشی ایجاد کنیم تا افراد مختلف با رویکردهای متفاوت نظر دهند و نظرات فلسفی، تربیتی، رسانه‌ای، اقتصادی و… در سینما را مطرح کنند، آن وقت است که می‌توانیم بگوییم به مسیر سینمای تاثیرگذار ورود کرده‌ایم. در واقع نظام‌های مختلف سینما باید با افراد مختلف در کنار یکدیگر بنشینند و صحبت کنند. کرسی آزاد اندیشی ما باید با رویکردهای مختلفی باشد تا بتوانیم سینمای انقلاب اسلامی را محقق کنیم. البته تاکنون هم سینمای انقالاب با افت و خیزهای فراوان کارش را انجام داده است،اما  به ویژه پس از 9 دی فضای اینگونه آثار وسیع‌تر شد؛ اما باید آسیب ها را کم کنیم.

رجبی تصریح کرد: سینمای انقلاب همیشه بوده است، اما همیشه افت و خیز داشته و ما به دنبال حفظ آن در یک مسیر مشخص هستیم. سال گذشته امکان این را داشتیم که یک محفل خصوصی داشته باشیم و از نخبگان هم دعوت کنیم و پرسش‌هایی را در این رابطه مطرح کردیم و در سالن‌های سینماهای دیگر و شهرستان‌ها حضور پیدا کردیم. امسال هم تلاش داریم این محافل را داشته باشیم. سال گذشته سینمای قلهک را داشتیم و فیلم‌هایی را اکران کردیم، امسال هم تلاش داریم این اتفاق بیفتد، با ایوبی صحبت ویژه را داشتیم و آقایان رضاداد، و داروغه زاده هم صحبت‌هایی کرده‌اند، درخواست کردیم که هم چون سال گذشته سلانی مجزا داشته باشیم؛ در این زمینه وعده هایی داده شده و چند سالن به ما پیشنهاد شده است که از جمله آن سالن بنیاد فارابی است.

مسئول جنبش فکری سینماانقلاب افزود: وعده‌ها البته تاکنون محقق نشده و امیدواریم تا چند روز باقی مانده بتوانیم سالنی را داشته باشیم تا این کرسی‌های آزاد اندیشی را راحت‌تر برگزار کنیم. چراکه در سالن های دیگر نمی‌توانیم، البته در برج میلاد این امکان وجود دارد و ما در آن‌جا اقداماتی انجام خواهیم داد. بسیاری از اساتید و نخبگانی را هم چون سال های قبل دعوت کرده ایم تا فیلم ها را مشاهده کنند و نظرات خودشان را به ما بدهند. برنامه تلویزیونی ققنوس هم از شبکه چهار هر شب در ایام برگزاری جشنواره پخش می شود. اصل کار این برنامه پوشش برنامه های انقلاب محور جشنواره‌ای و حتی خارج از جشنواره در طول سال است. دوربین این برنامه تمام فعالیت‌های انقلابی را می‌بیند. قرار است که در طول سال نیز برنامه داشته باشد. اما در ایام جشنواره 10 شب روی آنتن می‌رود. کرسی های آزاد اندیشی صرفا در برج میلاد نیست و ممکن است در فضاهای دیگر هم داشته باشیم، حتی در برخی از شهرستان‌ها هم این کار محقق می‌شود.

در ادامه رجبی در پاسخ به این سوال که اگر وعده‌ها محقق نشود، چکار می‌کنید، اظهار داشت: ما در سال اول هم امکانات خاصی نداشتیم، اما سال گذشته طی صحبت‌هایی که داشتیم این امکان به وجود آمد، و فهمیدیم که امکان محقق شدن وجود دارد. دوستان وعده هایی داده اند که سالن  وجود داشته باشد، اما حتی اگر این اتفاق هم نیفتد ما کرسی‌های آزاد اندیشی خود را در برج میلاد و برخی سالن‌‌های دیگر قطعا برگزار می‌کنیم. این نشست خبری برای این است که بگوییم این اتفاق میفتد، مهم رسانه‌ای شدن است و امیدواریم مدیران دولت هم کمک کنند. ما محفل سینمایی کم نداریم، اما دوست داریم این فضا در کنار جشنواره فیلم فجر قرار بگیرند و جشنواره خواهان آن باشد. اگر هم نشود ما به شکل ویژه در یک سالن قرار می گیرد.

جاوید هم در این رابطه گفت: خیلی بعید است یک دولت خودش را از این فضا محروم کند.

رجبی در پاسخ به سوال خبرنگار فرهنگی تسنیم درباره اهدای جایزه به سینماگران انقلاب گفت: جایزه امسال در تعلیق است، به دلیل آسیب شناسی که سال گذشته داشتیم، نقدهایی وجود داشت، هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است و باید بررسی کنیم، امسال فیلم‌ها هم شاخص هستند و  هم هنرمندان اصلی در جشنواره حضور پیدا کرده‌اند، اما براساس شرایط  باید ببنیم که اگر فیلمی وقاعا شایسته تجلیل بود، به عنوان فیلم برتر امسال معرفی کنیم. البته تقدیر از هنرمندان انقلابی را در اختتامیه قطعا داریم. جایزه کم داده نمی شود، اما اینکه جایزه دادن خوب است یا بد و اینکه  آیا جشنواره فیلم فجر با جایزه‌اش توانسته سینمای ما را هدایت کند یا نه، نمی‌دانم و فکر می کنم تکرار قاعده فیلم فجر جوابگو نیست.

در ادامه جاوید نیز درباره برنامه ققنوس نیز اظهار داشت: برنامه ققنوس بنا بود که پس از هفته دفاع مقدس به صورت هفتگی روی آنتن برود، اما به دلیل مشکلات مالی صدا و سیما عقب افتاد تا اینکه ازپنجشنبه هفته گذشته پخش هفتگی خود را آغاز کرد. رویکر ما در این برنامه مسئله محور است و اگر مصادیقی هم در سینما پیدا کنیم به آن می پردازیم، برنامه ما همچون دیگر برنامه‌های سینمایی نقد آثار نیست بلکه به دنبال مطرح کردن مسائل اندیشه‌ای هستیم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 5 = 1