انقلاب از زوایه داستان

انتشارات سوره مهر همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تدارک آثار فراوانی با موضوع انقلاب است. آثاری که بیشتر حول داستان قرار دارند و حکایت از نگاه ویژه سوره مهر در قبال ترویج داستان و ادبیات انقلاب دارد. در این گزارش به برخی از این آثار که در آستانه چاپ قرار دارند اشاره خواهیم داشت.

رونمایی از آثار برگزیده سه دوره جشنواره داستان انقلاب

«مرغ هوا»، «محله حاجی»، «زنی با کفش‌های مردانه»، «لطفا پیغام خود را بگذارید»، «عکس بالای دست‌ها»، «خنده‌زار» و «گربه لنگ دراز» هفت عنوان داستان با موضوع انقلاب هستند که به زودی منتشر و در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره داستان انقلاب از آنها رونمایی خواهد شد.انتشارات سوره مهر در نظر دارد تا تمامی آثار برگزیده در دوره‌های سوم، چهارم و پنجم جشنواره داستان انقلاب را تا زمان برگزاری اختتامیه ششمین دوره به چاپ برساند و در مراسم پایانی این دوره از جشنواره از این آثار رونمایی به عمل آورد.

کتاب «مرغ هوا» نوشته عزت‌الله الوندی است که در چهارمین دوره جشنواره داستان انقلاب به عنوان اثر برگزیده تجلیل شده بود. داستان این اثر به دو نوجوان با نام‌های ناصر و منصور بازمی‌گردد که بر اثر اتفاقاتی تاریخی که در شهرشان بوجود می‌آید، سعی در جهت پیروزی انقلاب اسلامی دارند و همانند دیگر مردم شهرشان در این مسیر قرار می‌گیرند. این اثر برای گروه سنی نوجوان به رشته تحریر درآمده است.

«محله حاجی» نوشته بهناز ضرابی‌زاده، خالق «دختر شینا»، است که توانست در چهارمین دوره جشنواره انقلاب به عنوان یکی از آثار برگزیده تجلیل شود. نویسنده پیش از این در خصوص موضوع داستان این کتابش گفته بود: موضوع این رمان به زمان رحلت آخوند ملا علی معصومی همدانی که از مراجع بنام استان همدان است، بر می‌گردد. مردم همدان در تشییع این عالم ربانی برای اولین‌بار شعار «مرگ بر شاه» را سر می‌دهند. وی در ادامه این مطلب گفته بود: درمراسم تشییع جنازه آخوند ملا علی معصومی همدانی دو نوجوان درگیر برنامه‌های آن می‌شوند که همین باعث بروز اتفاقات خوبی در زندگی آنان می‌شود. در این رمان فوت آخوند ملا علی معصومی همدانی، شهادت پسر آخوند به دست نیروهای ساواک، تظاهرات مردم در روز تشییع جنازه و سیر انقلاب اسلامی به نوعی پیوند داده شده و رمان «محله حاجی» را تشکیل داده است.

«خنده‌زار» از دیگر آثاری است که تا بهمن ماه منتشر خواهد شد. این اثر نوشته محمد محمودی نورآبادی است که به عنوان یکی از برگزیدگان چهارمین جشنواره داستان انقلاب معرفش شد. وقایع و رویدادهای رمان «خنده‌زار» در روستایی به نام «زارستان» و در استان فارس اتفاق می‌افتد به نوعی مخاطبان در این رمان مبارزات مردم روستا را با ژاندارم‌های رژیم شاه مشاهده خواهند کرد. نویسنده در این اثر کوشیده تا فضای رویدادهای انقلاب را خلاف بسیاری از آثار داستانی انقلاب که در تهران رخ می‌دهد، در دیگر استان‌های کشور به نمایش بگذارد.محمدعلی گودینی نویسنده رمان زنی با کفش‌های مردانه درباره این اثر گفت: جلد دوم رمان «تالار پذیرایی پایتخت» با عنوان «زنی با کفش‌های مردانه»‌ است که در اصل این کتاب وقایع 6-7 ماه پیش از انقلاب را در برمی‌گیرد و تا یک سال پس از جنگ ادامه پیدا می‌کند. فضا و ماجراها دنباله کتاب قبلی است اما با تغییر شرایط جامعه، فضای داستان نیز کاملا متفاوت شده است.

همچنین داستان «لطفا پیغام خودرا بگذارید» از مصطفی میرزایی است این اثر موفق به کسب عنوان سوم از سومین جشنواره داستان انقلاب مقام اول پنجمین جشنواره دانشجویی کشور در سال 88 مقام اول چهاردهمین جشنواره ادبی استان همدان شده است. مجموعه داستان نوجوانان با نام «گربه لنگ دراز» عنوان اثر دیگری است از جشنواره سوم و چهارم داستان انقلاب است که به کوشش جمعی از نویسندگان به نگارش درآمده است.
گفتنی است مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان ششمین جشنواره داستان انقلاب اواخر بهمن در حوزه هنری برگزار خواهد شد.

یازده روایت داستانی در «روزهای انقلاب» از کودتا28مرداد تا پیروزی انقلاب

انتشارات سوره مهر یازده مجلد از مجموعه داستانی «روزهای انقلاب» را با هدف معرفی داستانی رخدادهای مهم و حساس منجر به پیروزی انقلاب اسلامی برای نوجوانان منتشر خواهد کرد.این مجموعه که با سرپرستی مسعود امیرخانی و با حضور 25 نویسنده در دست تالیف قرار گرفته در گام نخست با یازده عنوان از آن روانه بازار کتاب شده است هر چند که تمامی مجلدات تالیف و در اختیار ناشر قرار دارد و به تدریج منتشر می‌شود.
این یازده عنوان کتاب به ترتیب شامل ازبام تا بهشت، اولین مشت، آخرین مرخصی، جمعه سیاه، در کوی نیک‌نامی، زمستان و چله‌ها، فرار شاهانه، کلکسیون پهلوی، وقتی از خواب بیدار شدم، یحیی و یاکریم و یک جعبه شیرینی، یک گلوله منتشر شده است.نویسندگانی چون محمدحسن ابوحمزه، میرشمس الدین فلاح هاشمی، عقیل برزگر، حسین نیری، فاطمه فروغی، علی الله سلیمی، داوود امیریان، علی مهر، کاوه بهمن، محمدرضا شرفی خبوشان و معصومه سپهری نیز از نخستین گروه انویسندگانی هستند که آثارشان در این مجموعه منتشر شده است.
«کودتای 28 مرداد سال 1332»، «16 آذر سال 1332»، «تصویب و لغو قانون انجمن‌های ایالتی و ولایتی»، «اعلام انقلاب سفید»، «فاجعه هجوم به مدرسه فیضیه»، «دستگیری امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد سال 1342»، «سخنرانی امام خمینی(ره) علیه کاپیتولاسیون»، «تبعید امام (ره) به ترکیه و نجف»، «عکس‌العمل مردم پس از انتشار مقاله توهین‌آمیز درباره امام خمینی(ره) در 17 دی سال 1356»، «قیام خونین قم در 19 دی 1356»، «قیام مردم تبریز در چهلم فاجعه قم»، «قیام مردم یزد در 10 فروردین سال 1357»، «اعلام حکومت نظامی توسط دولت آموزگار در 25 مرداد سال 1357»، «فاجعه سینما رکس آبادان»، «فاجعه خونین جمعه سیاه»، «هجرت امام (ره) از نجف به پاریس»، «فاجعه مسجد کرمان در 24 مهر 1357»، «آزادی زندانیان سیاسی در 8 آبان سال 1357»، «حادثه 13 آبان 1357»،‌ «محرم سال 1357»، «بازگشت امام خمینی(ره) به ایران»، «بیعت نیروی هوایی با امام خمینی(ره)»، «روز پیروزی انقلاب اسلامی»، «فرار شاه» و حوادث مربوط به مبارزات و مرگ مشکوک چهره‌هایی مانند غلامرضا تختی از مهمترین موضوعاتی هستند که در این مجموعه به آنها پرداخته خواهد شد.

همه در انتظار آه با شین

دومین رمان بزرگسال محمدکاظم مزینانی به نام «آه‌باشین» با موضوع انقلاب است که به‌ زودی توسط سوره مهر منتشر خواهد شد. مزینانی که با رمان قبلی خود «آه‌باشین» نگاه‌های بسیاری را به اثر خود جلب کرده بود این‌بار نیز خیل عظیمی از علاقه مندان به داستان‌های انقلاب را چشم به راه اثر جدید خود کرده است. این نویسنده درباره داستان «آه با شین» اظهار کرد:« این رمان اصلاً ربطی به رمان «شاه بی شین» ندارد. «آه با ‌شین» روایت کننده فعالیت یک مبارز انقلابی چپ با فضای فکری کمونیستی است که از دهه 20 شمسی و بدو تولد شخصیت اصلی داستان آغاز می‌شود و تا سال 90 ادامه دارد. در این رمان به نوعی به تناقضات و تفاوت‌های نسلی بین شخصیت اصلی و فرزندش اشاره داشته‌ام.» وی با تاکید بر اینکه «آه با ‌شین» در واقع قسمت دوم یک تریلوژی درباره اوضاع قبل از انقلاب است، تصریح کرد:«آه با ‌شین بر خلاف رمان قبلی‌ام یعنی «شاه بی‌شین» که داستان زندگی شاه را روایت می‌کرد و مبتنی بر اسناد تاریخی و برگرفته از یک واقعیت بود، رمانی است که نگاهش از پایین به بالاست و در واقع در چارچوب داستان و تخیل روایت می‌شود.» مزینانی در مورد چرایی نگارش این رمان گفت:« از سال‌ها قبل، حتی زمانی که «شاه بی‌شین» را هم شروع نکرده بودم، به فکر نوشتن یک سه گانه از شرایط قبل از انقلاب و زندگی عامه مردم در آن زمان بودم که اکنون دومین جلد از این سه گانه هم به اتمام رسیده است.»

مرور خاطرات انقلاب با زندگی یادگار امام 

کتاب «زندگی و زمانه سیداحمد خمینی» با تدوین جواد کاموربخشایش برای انتشار به سوره مهر رفته است. بسیاری از خاطرات انقلاب را می توان در زندگی سید احمد خمینی مرور کرد. کاموربخشایش در این باره گفت: این اثر جزو مجموعه «شخصیت‌های ماندگار» است که به زندگی و زمانه سید احمد خمینی می‌پردازد که اخیرا تحویل انتشارات سوره مهر شده است.وی درباره چگونگی تدوین این زندگینامه گفت: در واقع این یک زندگینامه مستند علمی و کاملا با استنادات تاریخی متقن است کامور بخشایش درباره منابع مورد استفاده برای نوشتن این کتاب هم گفت: بیشتر این منابع توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر شده است که از آنها استفاده کردم.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − = 92