انقلاب اسلامی «دستخون» مستضعفان جهان است/ زیبایی شاعرانه را در پایداری مردم می‌توان دید

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، محمد علی مودب درباره کتاب «دستخون» اظهار کرد: این کتاب که حوالی دوران کودکی من و پیروزی انقلاب اسلامی را روایت می کند، به زودی منتشر خواهد شد.

مودب درباره نام این کتاب گفت: دستخون مرحله‌ای از قمار است که فرد، هرچه را داشته و نداشته، باخته است و دیگر چیزی برای قمار ندارد جز خون خود. و به میدان می زند و باز قمار می‌کند، تا شاید پیروز باشد. به نظر من این «با جان به میدان زدن» تصویر و ترکیب شاعرانه‌ای است.

نویسنده کتاب «سفر بمباران» ادامه داد: من معتقدم که انقلاب اسلامی دستخون مستضعفان جهان است. مستضعفان و آزادگان جهان بارها برای برد دست به قماری سخت در برابر زورگویان زده اند، ولی این دست، دستِ آخر است. این دستخون است، که با جان به میدان زده ایم. این دست را باید ببریم، ان شاء الله.

وی اضافه کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی درگیری جدی ای میان اسلام و غرب به وجود آمد که آن را می‌توان در ادبیات امام خمینی (ره) پی جویی کرد.

وی با اشاره به اهمیت موضوع مقاومت، دفاع و پایداری در شعر، تاکید کرد: این مفاهیم جزو اصل شعر است. شعر با زیبایی درگیر است و فعل و انفعال شاعر در مواجهه با زیبایی صورت می‌گیرد و زیبایی شاعرانه را به وضوح در مقاومت و پایداری مردم می‌توان دید.

 مودب در پایان گفت: به نظر من ایستادگی یکی از اصول شعر است، و اصولا «شاعری» چیزی از جنس حق طلبی و مقاومت است. می بینیم که در مواقع خاص، مثلا هنگام جنگ، شاعری بیش از پیش به چشم می آید. حتی در قرآن کریم نیز خداوند شاعری را به دادخواهی گره می زند. در اغلب جنگ های عالم می توان شمه‌ای از حق و باطل را دید. در جنگ‌ها می‌توان چهره ظالم و مظلوم، و حق و باطل را پی جویی کرد. وقتی دو ظالم با یکدیگر درگیرند، نمی توان آسیب دیدگان و مردم مورد هجوم را ظالم دانست.

بنابر این گزارش، کتاب «دستخون» شامل منظومه‌ای درباره تاریخ ایران، انقلاب اسلامی و دغدغه‌های شاعر در عصر کنونی کشورمان توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر و روانه بازار خواهد شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

58 − = 51