عماری ها چه فیلم‎هایی به وزیر خارجه آلمان اهدا کردند؟

جشنواره عمار،مستند،فیلم،حملات شیمیایی،جنایات صدام،وزیر خارجه آلمان،حلبچه،سردشت،خاطراتی برای نمام فصول، فیلم های جنایات شیمیایی صدام

صبح هنر | تعدادی از اکران کنندگان و فیلمسازان جشنواره عمار، ضمن تقدیم چند فیلم به وزیر خارجه آلمان، از وی خواستند به مناطق غرب کشور سفر، و تبعات کمک آلمان به صدام را از نزدیک ببیند و به مصدومان جنایات شیمایی پاسخ دهد.

همزمان با حضور وزیر امور خارجه آلمان در ایران، جمعی از فعالان فرهنگی، تعدادی از فیلم‌های با موضوع جنایات شیمیایی صدام علیه مردم ایران را تقدیم وی کردند.
عصر دیروز، یک اکران کننده و یک فیلمساز، به نمایندگی از جمعی از اکران کنندگان و فیلمسازان جشنواره عمار، این فیلمها را همراه با یک نامه به سفارت آلمان تحویل دادند.

در این نامه از اشتاین مایر خواسته شده بود تا ضمن مشاهده فیلمها، پیش از خروج از ایران سفری نیز به استانهای غربی ایران داشته باشد و با مردمی که هنوز مصیبت زده و در رنج جنایات شیمایی صدام با پشتیبانی دولت آلمان هستند روبرو شود و به سوالاتشان پاسخ بگوید.
متن نامه اکران کنندگان مردمی عمار، به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای اشتاین مایر، وزیر محترم امور خارجه جمهوری فدرال آلمان
با عرض سلام و خوش‌آمد گویی ورود جنابعالی به کشورمان؛
حدود سه دهه قبل‌تر، کشورهای مدعی حقوق بشر از جمله کشور متبوعه جنابعالی، حکومت دیکتاتور صدام درعراق را به سلاح‌های شیمیایی مسلح کردند تا برخلاف همه قوانین و کنوانسیون‌های بین المللی و در سایه سکوت مجامع بین المللی و کشورهای مدعی حقوق بشر، بارها از تسلیحات شیمیایی علیه مردم بی‌دفاع ایران، استفاده شود.
در جریان این تهاجم‌ها، بیش از همه، مردم بی‌دفاع بسیاری از شهرها و روستاهای ایران مثل سردشت، مریوان، بانه، نودشه و سومار، هدف قرار گرفتند. امروز و علی‌رغم گذشت سه دهه از این جنگ، هنوز عوارض سلاح‌های شیمیایی ادامه دارد و مردم زیادی پس از درد و زجر فراوان، به شهادت می‌رسند.
فیلم‌هایی که در این نامه، عنوان شده‌اند تنها نشان‌دهنده بخشی از این مصائبی است که با پشتیبانی دولت آلمان، به مردم وارد شده است.
از این رو پیشنهاد می‌کنیم در کنار سایر برنامه‌های سفر خود به کشورمان، وقتی هم به تماشای این فیلم‌ها اختصاص دهید و سفری نیز به استان‌های غربی ایران داشته باشید و حال و روز ستمدیدگان تصمیم دولت خود را ببینید و پاسخگوی سوالاتشان باشید.
فیلم‌ها:
۱- مستند «بوی لیمو می‌آید» به کارگردانی بشیر آزادپور درباره دختر دانشجویی که در بمباران شیمیایی سردشت، مصدوم شده است.
۲- مستند «گیسوی آشفته زمین» به کارگردانی مهدی یارمحمدی درباره بمباران شیمیایی روستای «بان زرده» شهرستان دالاهو کرمانشاه پس از قطعنامه ۵۹۸
۳٫-انیمیشن «شهر من سردشت» به کارگردانی زیبا ارژنگ
۴- مستند «سپیده دمی که بوی لیمو داد» به کارگردانی آزاده بی‌زار گیتی
۵- مستند «چریک بی‌دنگ» به کارگردانی نرگس آبیار درباره قربانیان بمباران شیمیایی شهر سردشت
۶- مستند «گلابی سیاه» به کارگردانی نرگس آبیار درباره بازماندگان قربانیان بمباران شیمیایی شهر سردشت
۷-فیلم داستانی «کابوس یک رویا» به کارگردانی سمیه کریمی
۸- انمیشین «تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام» به کارگردانی امید خوش‌نظر
۹٫-مستند «یاد ایام» به کارگردانی پناه برخدا رضایی
۱۰- مستند «خاطراتی برای تمام فصول» به کارگردانی مرتضی رزاق کریمی
۱۱- فیلم سینمایی نغمه به کارگردانی ابوالقاسم طالبی

مهر ۹۴
جمعی از اکران کنندگان و فیلمسازان جشنواره عمار

گفتنی است، وزیر خارجه آلمان، که کشورش ۵۲ درصد منابع عراق برای تولید تسلیحات شیمیایی را تأمین کرده بود، بدون اینکه پاسخی به این نامه بدهد تهران را به مقصد ریاض ترک کرد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − = 14