اگر عنایت‌های رهبر انقلاب نبود، شاعران جرأت نشان دادن واکنش به اتفاقات روز را نداشتند

محمدعلی مجاهدی

پیشکسوت شعر آیینی گفت: وقتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان یک توقع و خواسته از جامعه ادبی واکنش سریع به اتفاقات روز را انتظار دارند، شاعران هم ورود پیدا می‌کنند.

 محمدعلی مجاهدی، پدر شعر آیینی کشور، با بیان اینکه بیانیه‌های رسمی با بیش از ۵۰۰ امضا در راستای تقبیح و اعتراض به جنایات رژیم‌هایی مانند آل سعود و کشتارهای اخیر مسلمانان در نیجریه و لبنان منتشر شده است، مطرح کرد: من هم تلاش داشته‌ام به عنوان شاعری آیینی در ابتدای صف شاعران معترض حضور داشته باشم و این گونه بیانیه‌ها را امضا کرده‌ام و بیشتر اهل فرهنگ، هنر، اندیشه و شعر در این زمینه پیش‌گام بوده‌اند.

وی ادامه داد: در نشست‌ها و مراسم‌های شعرخوانی مسائل روز را در دستور کار قرار می‌دهیم و خوشبختانه شاعران جوان کشور وارد عرصه اعتراض به سیاست‌های ناهمگون دولت‌مردان اروپایی و به ویژه آمریکایی که ریشه در روحیه استعمارگری‌شان دارد، شده‌اند و اینگونه موضوعات در آثارشان متجلی است و شاعران متعهد و آیینی کشور در این مقطع تاریخی کشور از رسالتی که بر دوش‌شان بوده غافل نشده‌اند.

مجاهدی ادامه داد: در مبحث شعر آیینی، شعر اعتراض، رهایی و بیداری را داریم که در این عرصه‌ها در چند سال اخیر ورود چشمگیری داشته‌ایم و آثار بسیار خوبی هم آفریده شد. در واقع در عرصه شعر کشور، انعکاس اتفاقات روز در آثار شاعران بسیار خوب بوده است.

این شاعر پیش کسوت با اشاره به اینکه شاعران کهن کشورمان بیشتر در حال تقیه به سر می بردند، گفت: شاعران پیشین اگر هم اثر اعتراضی داشته‌اند در لفافه و در هاله‌ای از استتار حرف می‌زدند و خیلی به وضوح چنین اشعاری را از این شاعران نمی‌بینیم. البته در اواخر دوره قاجاریه و اوایل سلطنت منحوس پهلوی است که می‌بینیم میرزاده عشقی‌ها و فرخی یزدی‌ها جان خودشان را سر این کار گذاشتند و به میدان آمدند. وقتی افسران را به اتهام توده‌گری اعدام می‌کردند و رضا شاه به ایران باز می‌گردد، صادق سرمد با وجود اینکه شاعر دربار بود، شعری تاثیرگذار در اعتراض به کشتار افسران و مردان کشور خواند که همان شعر باعث خانه نشینی‌اش شد.

وی گفت: خوشبختانه از اواخر دوره قاجاریه این آگاهی وجود داشته است و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی جوانه‌های بسیاری زده شده است و نخل شعر اعتراض امروز به بار نشسته است؛ به ویژه وقتی با شعر عاشورا و مهدویت گره می‌خورد، معنای وسیع تری هم پیدا می‌کند.

مجاهدی با تأکید بر اینکه رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مسیر شعر اعتراض را در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هموار کرده است، افزود: فکر می‌کنم اگر رهنمودها و عنایت‌های رهبری نبود، شاعران جرأت نمی ‌کردند در زمینه موضوعات روز و شعر اعتراض حضور پیدا کنند. اما وقتی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان یک توقع و خواسته از جامعه ادبی واکنش سریع به اتفاقات روز را انتظار دارند، شاعران هم ورود پیدا می‌کنند و معتقدم حاصل کار بسیار خوب بوده است.

رژیم عربستان سعودی با وجود اعتراضات فزاینده جهان اسلام به حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر روحانی برجسته شیعی عربستانی، این روحانی مبارز را به‌ اتهام واهی حمایت از تروریسم به شهادت رساند.

انتشار این خبر تلخ واکنش‌‌های متعددی در جهان اسلام به همراه داشته است. تعدادی از شاعران نیز جدیدترین سروده‌های خود را در رثای مقاومت این عالم بزرگوار و مجاهد فی سبیل‌الله منتشر کرده‌اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

56 − 47 =