به مذاکرات خوش بین نیستیم، از سیار و عرفان پور تا صحرایی و تجار

 این روزها مباحث هسته‌ای و اخبار مربوط به مذاکرات، مهمترین بحث جامعه و رسانه‌های ایران است و با توجه به اخباری که هر روزه در خصوص مذاکرات هسته ای منتشر می‌شود همه مردم نگران و منتظر نتیجه این مذاکرات هستند و درباره آن نظرهایی دارند. در این بین چهره‌های حوزه‌های مختلف هنر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و نظراتی در این مورد دارند، نظراتی که البته انتشارشان در هفته‌های گذشته با واکنش‌های بسیار تند و بعضا توهین‌هایی هم از سوی رسانه‌های حامی دولت به هنرمندان مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، ،  گفتگوهای زیر اما بخشی از واکنش‌های جدید هنرمندان به اخبار مذاکرات هسته‌ایست که ابتدا در خبرگزاری نسیم منتشر شده است و خواندن‌شان خالی از لطف نیست:

میلاد عرفان پور: مسئولان بدانند با دست بسته هم می‌توان مقاومت کرد
میلاد عرفان پور از شاعران مطرح کشور گفت: مسئله ایران و آمریکا همان مسئله مقابله حق و باطل است که در طول تاریخ همیشه وجود داشته و پایان پذیر نیست. به عبارت دیگر نبرد ما با آمریکا تنها بر سر یک یا دو مسئله نیست؛ چرا که آمریکا با اعتقادات و فرهنگ تشیع و ظلم ستیزی ما مشکل دارد و می خواهد این اعتقادات را از ریشه مورد هدف قرار دهد.
وی ادامه داد: آمریکا از سنگر مذاکرات یا هر سنگر دیگری که وارد می شود دشمنی و خوی درندگی خود را دارد و قطعا از آنها کوتاه نمی آید؛ از این رو ما هم صحبت مقام معظم رهبری را تکرار می کنیم و می گوییم به مذاکرات خوش بین نیستیم؛ به خصوص به شرایط فعلی که مذاکرات زیر شبح تهدید قرار گرفته و هر روز با زیاده خواهی تازه ای از سوی آمریکا رو به رو هستیم.
این شاعر کشورمان با بیان اینکه در متن توافق نامه ژنو و لوزان ما امتیازات زیادی دادیم ولی در عوض امتیاز کمی را از طرف مقابل گرفتیم، اظهار داشت: با این حال آمریکا به اینها نیز رضایت نداده و می خواهد امتیازات بیشتری را از ما بگیرد و قطعا هر چقدر ما از اعتقادات مان کوتاه بیایم دشمنان مان گستاخ تر شده بی مهاباتر ما را مورد هجمه قرار می دهند.
عرفان پور افزود: به تیم مذاکره کننده و دولت توصیه می کنم که دیپلماسی و مقاومت ما در برابر آمریکا مطابق با نهضت امام خمینی (ره) و شهیدان باشد؛ چرا که امام و شهدا به هیچ وجه حاضر نبودند عزت کشور را از زیرپا بگذارند؛ بلکه غیرتمندانه جلوی دشمن ایستادند و هیچ ترسی غیر از خدا به دلشان راه ندادند؛ از این رو اگر ایمان مان را قوی کنیم می بینیم که همان طور که در طول تاریخ تحریم مسلمانان در شعب ابی طالب نتیجه نداد و اسلام روز به روز بالنده تر شد؛ ما نیز به نتیجه خواهیم رسید.
وی در همین زمینه افزود: سابقه انقلاب اسلامی نشان می دهد که تحریم و تحت فشار قرار دادن ملت ایران همیشه نتیجه عکس داده و اگر ما به توان داخلی توجه کنیم و چشم به دست دشمنان نداشته قطعا می توانیم این بحران ها را از پیش رو برداشته و آینده روشنی داشته باشیم.
این شاعر کشورمان با اشاره به تشییع  ۲۰۷ شهید تازه تفحص شده گفت: به نظرم تشییع این شهدا برای ما و مسئولان نشانه‌ای است تا بدانیم با دست بسته هم می توان مقاومت کرد و با شرایط تحریم هم می توان عزتمدانه ایستاد.
محمدمهدی سیار: می‌ترسم درخواست پلمپ مقبره فردوسی را هم در مذاکرات مطرح کنند!
محمدمهدی سیار، از شاعران مطرح کشور و برنده جایزه کتاب سال گفت: زمانی که این خبر را شنیدم که درخواست بازجویی از بلندپایه ترین مقامات امنیتی کشور در مذاکرات مطرح شده و در تهران نیز به مقامات بلندپایه منتقل شده است، دچار تلخ کامی شدم؛ چرا که مهمترین نعمت مان امنیت، استقلال و آزادی مان است و فکر می کنم مذاکره کنندگان نیز باید روی این مسئله بسیار حساس باشند و حتما نیز اینگونه است.
سیار در همین زمینه اظهار داشت: این مسئله را شاید بعضی به حساب غفلت یا مهربانی و خوش بینی بیش از حد تیم مذاکره کننده بگذارند و بعضی به حساب پررویی و جسارت طرف مقابل . البته من دوست دارم وجه دوم مسئله درست باشد.
وی افزود: بگذارید این طور بگویم که به عنوان یک شاعر دوست دارم شبهای مذاکرات را اینگونه در خیال خودم تصور کنم که تیم مذاکره کننده ما بسیار محکم و قاطع حتی اجازه مطرح شدن چنین درخواستهایی را هم به طرف مقابل نمیدهد و اگر هم طرف مقابل چنین درخواستی داده است.  تیم ما همانجا جوابشان را داده و آن برگه اسامی را هم پاره کرده ولی آنها یک کپی از آن را مخفیانه در کیف یکی از دیپلمات های ما انداخته اند. شاید هم تیم ما اول درخواست منطقی بازجویی از آمانو و دار و دسته اش در آژانس را به خاطر مشارکت در عملیات ترور شهدای هسته ای روی میز گذاشته و آنها هم برای این که کم نیاورند درخواست بازجویی از مقامات و دانشمندان ما را مطرح کرده اند.
سیار اظهار داشت: اگر جز این باشد و واقعا روند مذاکرات به سمت دیگری رفته باشد،باید منتظر باشیم که پس فردا از ما بخواهند بیت های شاهنامه(مثل این ابیات بلند:… به جز بند کز بند عاری بود/ شکستی بود زشت کاری بود// نبیند مرا زنده با بند کس/ که روشن روانم بر این است و بس…) را هم از کتاب های درسی مان حذف کنیم  و مقبره فردوسی را هم با فردو و اراک پلمپ کنیم!
رضا اسماعیلی: آمریکا خود حرف‌هایی که پای میز مذاکرات می‌زند را نقض می‌کند
رضا اسماعیلی، از شاعران کشورمان با بیان اینکه ما حسن نیت خود را در مذاکرات نشان دادیم ولی آمریکا دبه در آورده است، گفت: حاکمیت آمریکا سیاست‌های استکباری‌ نسبت به جهان به خصوص کشورهای جهان اسلام دارد. در تمام این سال‌ها آمریکا با شیطنت‌هایی سعی داشت تا ایران را وادار به قبول خواسته‌های نا به حق خود کند.
وی ادامه داد: امروز ایران با نظر و مصلحت مقام معظم رهبری با آمریکا مذاکره می‌کند تا ماهیت پلید آمریکا را به جهانیان نشان دهد و با وجود پایبندی ما به تعهدات‌مان در مذاکرات ولی آمریکا برای منافع اسرائیل به حرف‌هایی که در مذاکرات می‌زند، عمل نمی‌کند. به عبارت دیگر آمریکا خود حرف‌هایی که پای میز مذاکرات می‌زند را نقض می‌کند و این مسئله باعث بی‌اعتمادی به آمریکا شده است.
اسماعیلی تصریح کرد: مذاکرات ایران و آمریکا بر اساس خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی پیش رفته و اگر آمریکا در مذاکرات زیاده‌روی کرده و بازدید از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته‌ای ما را جزو شروط مذاکره بگذارد؛ قطعا ما بر اساس اعتقادات و مصالح و منافع نظام با این کشور برخورد خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه به زیاده‌خواهی‌های آمریکا تن نمی‌دهیم، افزود: عزت و غرور ایرانی نمی‌گذارد ما به زیاده‌خواهی‌های آمریکا تن دهیم؛ در حالی که ۳۵ سال در مقابل این کشور ایستادگی کرده‌ایم و قطعا اگر احساس کنیم آمریکا به تعهدات خود عمل نمی‌کند از مذاکرات کنار خواهیم کشید.
این شاعر در پایان تاکید کرد: در مقابل آمریکا طبق اصول انقلابی‌مان عمل می‌کنیم و حاضریم تحریم‌ها را تحمل کنیم تا عزت و استقلال‌مان حفظ شود.
راضیه تجار: دشمنان در مذاکرات با گستاخی عمل می‌کنند  
راضیه تجار نویسنده کتاب «سفر به ریشه‌ها» گفت: احساس می کنم در طول این سال ها آمریکا و گروه ۱+۵ ماهیت خود را نشان داده است، از این رو تیم مذاکره کننده ایرانی باید بادقت، ظرافت، تعهد، مسئولیت، اشراف در مذاکرات حاضر شده و از آن سربلند بیرون بیاید.
وی ادامه داد: البته مذاکرات هسته ای کار سنگین و سختی است؛ چرا که دشمن آشکارا و با گستاخی عمل می کند و قطعا باید تیم مذاکره ما ثابت قدم بوده و در مقابل آنها متعهدانه برخورد کرده و مقاومت کند.
این نویسنده کشورمان با بیان اینکه شرایط از لحاظ اقتصادی برای آحاد مردم سخت است، اظهار داشت: مسئولان و دولتمردان ما باید در داخل کشور نیز کار کنند و تنها به امید مذاکرات هسته ای نباشیم؛ چرا که بارها عنوان شده که اگر مذاکرات نیز به نتیجه برسد، همه مشکلات کشور حل نخواهد شد. به عبارت دیگر اگر نگاه مان تنها به مذاکرات معطوف باشد و فراموش کنیم که در داخل کشور نیز باید کارهایی را انجام دهیم حتی اگر مذاکرات به نفع ما باشد، زمانی که ببینیم به همه ایده آل هایمان نرسیده ایم سرخوردگی ای در کشور ایجاد خواهد شد.
تجار گفت: مردم پشتیبان تیم مذاکره کننده هستند و با قلب هایشان برای این موضوع دعا خواهند کرد؛ اما مسئله مهم این است که تیم مذاکره کننده ایرانی باید ریز و دقیق به جزئی ترین نکات مذاکرات توجه داشته باشند تا در آینده پشیمانی برای مان ایجاد نشود.
صحرایی: علی‌رغم اختلافات سیاسی در کشور همه اقشار با زیاده‌خواهی‌های آمریکا مخالف‌اند 
اکبر صحرایی، نویسنده کتاب «حافظ هفت» سفرنامه رهبرانقلاب به شیراز، با بیان اینکه اصل وارد شدن خدشه به منافع ملی هر کشوری از سوی مردم آن کشور قابل قبول نیست, گفت: زیاده خواهی های آمریکا برای گرفتن امتیاز حداکثری از کشورمان است و طبیعتا زیاده خواهی های آمریکا مقاومت تیم مذاکره کننده را می طلبد.
وی ادامه داد: بحث بازدید از مراکز نظامی در کشور عراق نیز اتفاق افتاد که در نهایت منجر شد آمریکا در حمله به این کشور از این مسئله استفاده کند و قطعا بازدید از مراکز نظامی و همچین بازجویی از دانشمندان هسته ای خط قرمز ما محسوب می شود.
این نویسنده کشورمان با بیان اینکه خط قرمز مردم برای هنرمندان اولویت به شمار می رود، افزود: علی رغم وجود اختلافات سیاسی در کشور همه گروه ها و اقشار مختلف مردم در خصوص مسائلی چون بازدید از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای کشور هم نظر هستند.
صحرایی گفت: قطعا همه آحاد مردم با زیاده خواهی های آمریکا مخالف هستند و با این رفتار آمریکایی ها مقابله می کنند.
جلیل سامان: نگرانم که مساله هسته‌ای تنها بهانه‌ای برای غرب باشد 
جلیل سامان فیلمساز؛ سریال‌ تحسین‌شده‌ی «ارمغان تاریکی» در خصوص دو شرط بازجویی از دانشمندان هسته ای و بازرسی از تاسیسات دفاعی کشور از سوی ۵+۱ برای توافق هسته ای گفت: نگرانی که برای من به عنوان یک شهروند ایرانی ایجاد شده این است که در ظاهر مسئله آنها به دلیل مسئله هسته ای محدودیتهایی برای ما ایجاد کرده اند اما در واقع شاید پشت پرده موضوع چیز دیگری باشد و آنها اصولا با موجودیت انقلاب ما مسئله داشته باشند و موضوع هسته ای فقط بهانه ای برای رسیدن به هدف اصلی آنها باشد.
سامان با اشاره به این سوال که  تعلیق هسته ای و کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده یا معدوم کردن این ذخایر اگر منجر به کم کردن فشارهای آنها بشود آیا این اهرم به بهانه های دیگری غیر از هسته ای نمی تواند مجددا مطرح شود افزود:  این نگرانی برای شخص من وجود دارد که آیا آنها پس ا ز حل فرضی مسئله هسته ای مسئله حقوق بشر یا کمک به مردم غزه یا حزب الله لبنان را مطرح نخواهند کرد؟
او ادامه داد: ترس من این است که ما زیر بار تعهدات هسته ای که آنها دیکته می کنند برویم و آنها هم مقداری از محدودیتها را کاهش دهند اما آیا نمی توانند بگویند خب حالا بیایید درباره حقوق بشر مذاکره کنیم وگرنه دوباره شما را تحریم خواهیم کرد.
سامان تصریح کرد: به نظرم اگر قرار است توافقی صورت بگیرد باید در آن لحاظ شود که آنها دیگر حق نداشته باشند به بهانه های دیگر به این تحریمها متوسل شوند و اگر بهانه های دیگری وجود دارد خب همین حالا آن را حل و فصل کنند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

63 − = 53