ده ها مقاله، تأثیرگذاری یک کاریکاتور طنزآمیز را ندارد

مازیار بیژنی؛ کاریکاتوریست، درباره سایت «روزکارتون» و تأثیر آن در سطح بین‌المللی توضیح داد: این سایت حدود 8 ماه است که راه‌اندازی شده است و به موضوعات مختلفی در زمینه سیاسی،‌اجتماعی، فرهنگی،‌اقتصادی و … می‌پردازد که با توجه به این که هنوز در اولین قدم است ولی در مقایسه با سایت‌های کاریکاتور بازدید آن خوب بوده است.

 

   اثری از: محمدعلی رجبی

وی افزود: این سایت برای رسیدن به سطح استاندارد بین المللی از نظر کمی و کیفی  نیاز به زمان و بودجه دارد که بتوان به سایت‌های مختلف دنیا لینک بدهیم.

بیژنی در گفتگو با فارس درباره کاریکاتوریست‌هایی که با این سایت همکاری دارند گفت: حدود 8 کاریکاتوریست به طور روزانه با ما همکاری می‌کنند که البته سایت هنوز در گام‌های اولیه خود است و نیاز به زمان دارد که با تبلیغات بیشتر و کیفیت در محتوای سایت بتوانیم از آثار کاریکاتوریست‌های مطرح و شناخته شده نیز استفاده کنیم.

بیژنی که با وجود تازه تأسیس بودن سایت روزکارتون تاکنون بازخوردهای مختلفی را از سوی کشورهای مختلف جهان نسبت به آثار این سایت شاهد بوده است در این باره توضیح داد: آخرین واکنش نسبت به آثار این سایت،‌ موضوع هک شدن آن بود که به مدت دو روز سایت از دسترس خارج شد و مطالب توهین آمیزی از سوی وهابیون عربستان و مخالفان بشار اسد رئیس جمهور سوریه روی سایت دیده می‌شد. البته ما هنوز ارتباطات بین‌المللی از طریق سایت نداشته‌ایم ولی این آثار را روی صفحه یکی از شبکه‌های اجتماعی به صورت اینترنتی منتشر می‌کنیم که بازدیدکنندگان هم دارد.

 

    اثری از: الهام رجبی

وی افزود: این برخوردها نسبت به اتفاقات مختلف رخ می‌دهد که البته تاکنون این واکنش‌ها بیشتر از آن در سطح داخلی مطرح باشد،‌در سطح بین‌المللی اتفاق افتاده است.

بیژنی دلیل اهمیت دیگر کشورها نسبت به آثار کاریکاتور با مضامین سیاسی را جایگاه این هنر در کشورهای دیگر عنوان کرد و گفت:‌ کاریکاتور برای کشورهای دیگر دنیا جایگاه مهمتری دارد و از کارکرد این هنر کاملا آگاه هستند.

بیژنی واکنش‌های بین‌المللی نسبت به آثاری با مضامین سیاسی جهان را در سطوح مختلف از انعکاس خبر تا ادبیات تحقیر و توهین و در نهایت تهدید عنوان کرد.

بیژنی، سایت روزکارتون را تنها سایتی عنوان کرد که در زمینه کاریکاتور مطبوعاتی سیاسی به صورت تخصصی فعالیت دارد.

او با بیان این که بخش انگلیسی این سایت نیز آماده بهره‌برداری شده است از برنامه آینده‌اش برای راه‌اندازی بخش عربی آن خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این دو بخش و رساندن سطح کیفی و محتوایی سایت به سطح استاندارد جهانی با دیگر سایت‌های خارجی نیز تبادل لینک خواهیم داشت.

مدیر سایت روزکارتون درباره حمایت‌هایی که از این سایت تخصصی تاکنون صورت گرفته است گفت: اگر حمایتی نبود که اصلاً نمی توانستیم شروع کنیم چه برسد به ادامه آن. تاکنون از برخی نهادهای فرهنگی و …کمک‌هایی گرفته‌ایم ولی باز هم نیاز به حمایت داریم چرا که هنر کاریکاتور مطبوعاتی با مشکلات بسیار رو به رو است اول این که موضوع کپی رایت و رعایت حقوق هنرمند و خرید آثار کاریکاتور در کشور ما نهادینه نشده است و اگر حمایتی نباشد صرفاً‌ هزینه خواهد بود و نخواهیم توانست کار را به سرانجام برسانیم بنابراین نیاز به حمایت‌های بیشتری داریم که بتوانیم فعالیت‌های خود را بیشتر گسترش دهیم.

بیژنی فعالیت‌های گروه خود را در این سایت حدود 20 درصد انجام شده از اهداف و برنامه‌های مورد نظر خود عنوان کرد و گفت: این سایت در گام اول قرار دارد و با توجه به این که تقریباً تنها سایت تخصصی کاریکاتور مطبوعاتی محسوب می‌شود نیاز به حمایت دارد.

 

   اثری از: تام جانسین

بیژنی از برگزاری مسابقات کاریکاتور این سایت هم سخن گفت و اضافه کرد: تاکنون دو مسابقه کاریکاتور در سطح ملی برگزار کرده‌ایم که اولین آن مذاکره ایران با آمریکا و دومی سالگرد سقوط هواپیمای ایرباس ایران در خلیج فارس بود که هر دو استقبال خوبی داشت اما در سطح ملی برگزار شد.

او این مسابقات را به صورت اینترنتی عنوان کرد و گفت: مسابقات به صورت اینترنتی برگزار و داوری می‌شود و آثار را روی سایت به نمایش می‌گذاریم.

او درباره ارتباطات بین‌المللی با کاریکاتوریست‌های خارجی هم گفت:‌ با کاریکاتوریست‌های خارجی هم در ارتباط هستیم ولی برای دعوت از آن‌ها باید صبر کنیم که سایت ما به استاندارد لازم برسد تا بتوانیم تبلیغات و محتوای پربارتری را داشته باشیم بعد از آن می‌توانیم مسابقاتی در ابعاد بین‌المللی برگزار کنیم.

او در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت و کیفیت کاریکاتورهای مطبوعاتی در ایران گفت: کاریکاتوریست‌های مطبوعاتی ما به لحاظ ایده اولیه بسیار جلوتر از کاریکاتوریست‌های خارجی عمل می‌کنند ولی از نظر اجرا هنوز ضعف هایی دارند و به استانداردهای بین‌المللی نرسیده‌ایم  در حالی که در بحث کاریکاتور جشنواره‌ای با خارجی‌ها برابری هستیم.

 

  اثری از: شاهین کلانتری

او همچنین درباره سعه صدر مدیران کشور و مسئولان در برابر آثار کاریکاتور انتقادی هم گفت: اول از همه این مدیران مسئول مطبوعات هستند که سعه صدر لازم را در برابر کاریکاتورهای مطبوعاتی ندارند و بعد از آن به مسئولان قوه قضائیه می‌رسد. شاید به دلیل مسائلی که در خصوص آثار کاریکاتور برخی مطبوعات رخ داد این حساسیت به وجود آمده است و به طور کلی مدیران مسئول مطبوعات را بدبین کرده است. آنها کاریکاتور را دردسرساز می‌دانند و ترجیح می‌دهند اصلا کاریکاتور نداشته باشند تا پایشان به محاکم قوه قضائیه هم باز نشود. البته مسئولان قوه قضائیه هم در این زمینه کم تحمل هستند و همین باعث می‌شود که کاریکاتوریست‌ها هم ترجیح دهند بیشتر در زمینه کاریکاتور جشنواره‌ای کار کنند که دردسر کمتری دارد.

بیژنی دلیل این حساسیت به کاریکاتور را تأثیرگذاری آن نسبت به نوشته دانست و گفت: اگر ده ها مقاله درباره یک موضوع  نوشته شود، تأثیرگذاری یک کاریکاتور طنزآمیز را ندارد.

او درباره شکایاتی که از این کاریکاتوریست‌های صورت می‌گیرد هم گفت: برخی آثار ممکن است توهین آمیز تلقی شود و شاکی خصوصی داشته باشد ولی همیشه هم این طور نیست و گاهی هیچ شاکی هم وجود ندارد اما دستگا قضایی به عنوان مدعی العموم وارد این موضوع می‌شود و به عنوان اتهام به دستگاه قضایی حکم صادر می‌کند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 − = 39