تجلیل از «آهنگران» تجلیل از یک فرهنگ است +تصاویر

صبح هنر | نکوداشت حاج صادق آهنگران نواگر دفاع مقدس روز یکشنبه در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.

Ahangaran (3)

محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری در مراسم نکوداشت صادق آهنگران که یک‌شنبه ۵ مهرماه در فرهنگ‌سرای اندیشه برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه آهنگران نیازی به این گونه مجالس ندارد اظهار کرد: تجلیل از ایشان در واقع تجلیل از یک فرهنگ است؛ فرهنگی که ما به‌شدت به آن نیاز داریم و آن هم فرهنگ دفاع مقدس است.

مومنی شریف با تاکید بر اینکه صادق آهنگران یکی از عناصر مهم دفاع مقدس است خاطرنشان کرد: اگر در دانشگاه‌ها و پژوهشگران روزی درباره نقش رسانه و هنر در دفاع مقدس کار کنند حتما صادق آهنگران نقش بسزایی در پژوهش‌شان خواهد داشت و بدون نام ایشان چنین پژوهشی ناقص است.

Ahangaran (8)

آهنگران مداحی را حماسی کرد

رئیس حوزه هنری همچنین گفت: در کنار لطف خدا و عوامل دیگری که در راه موفقیت آهنگران نقش داشته‌اند، می‌خواهم به نکته دیگری هم اشاره کنم. دفاع مقدس با هوشمندی حضرت امام (ره) با فرهنگ حسین(ع) و نهضت عاشورا گره خورد و در هم تنیده شد. و مولفه‌های نهضت عاشورا در این فرهنگ دیده شده است که یکی از آن ها مداحی بود. به روز کردن مداحی‌ها توسط آهنگران از هوشمندی های ایشان بود که توانست بعد حماسی به آثارش بدهد.  در ادبیات نیز چنین اتفاقی رخ داد و قالب غزل که زمانی تنها برای سرودن مضامین عاشقانه بود توسط شاعرانی همچون نصرالله مردانی با فضاهای حماسی سروده شد.

مومنی با تاکید بر نقش آهنگران در جبهه‌های جنگ تحمیلی گفت: زمانی نگرانی وجود داشت که اگر آهنگران نباشد جبهه‌های ما چیزی کم خواهد داشت و کار ایشان تنها تهییج رزمندگان نبود بلکه بعد از عملیات‌ها نیز ایشان در آرام کردن فضا نقش موثری داشت و به طور مثال در عملیات «والفجر یک» سال ۶۲ که ظاهرا شکست خورده بودیم ایشان با مداحی هایش رزمندگان را آرام کرد و به آنان روحیه دوباره بخشید.

وی در پایان گفت: در حوزه هنری از آهنگران آلبوم «عطش» و «آتش» را منتشر کردیم و امیدوارم اگر صلاح دانستند باز هم در این حوزه‌ها ورود کنند.

زبان‎های گویا زحمات آهنگران را ارج نهند

علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دیروز در ویژه برنامه حماسه خوان صادق، نکوداشت نواگر حماسه دفاع مقدس که در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد، با اشاره به آثار موسیقایی بسیاری که در دوران هشت سال دفاع مقدس تولید شده، گفت:۸۰ درصد از این آثار متعلق به صادق آهنگران است. این توفیق حاصل سعی و کوشش آهنگران و تفضلی است که خداوند متعال به او عطا کرده است.
مرادخانی گفت: در دوران هشت سال دفاع مقدس، سرداران، فرماندهان و رزمندگان زحمات بسیاری کشیدند که همه آنان یک نماد داشتند و نماد آن ذکری بود که بر زبان آهنگران جاری می‌شد.
معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: امیدواریم زبان‌های گویایی در عرصه هنر وجود داشته باشد و همه این زبان‌ها را ارج نهند و کارهای شایسته‌ای در این حوزه انجام شود.

Ahangaran (2)

شهید صیاد شیرازی مشوقم بود

در پایان مراسم صادق آهنگران مداح و حماسه خوان دفاع مقدس ضمن تشکر و تقدیر از برگزار کنندگان مراسم، اظهار کرد: اگر امروز مسوولان و حضار محبتی داشتند؛ در واقع محبت به دفاع مقدس و ارج نهادن به ارزش‌های دفاع مقدس به ویژه فرهنگ عاشورا بود.

وی ادامه داد: تمام محبتی که اول از خدا و بعد اهل‌بیت(ع) به این حقیر رسیده است اول از برکت وجود پدر و مادرم و دعای خیر آن‌ها بوده است. خیلی‌ها شاید به روضه‌های خانگی خیلی توجه نکنند. اما من ورودم به مداحی و نوحه سرایی را مدیون ملای نابینایی هستم که به خانه مان می‌آمد و روضه می‌خواند. این ملای نابینا الگوی من بود.

آهنگران با بیان این که افراد بسیاری مشوق او برای نوحه‌خوانی بوده‌اند، گفت: من در دوران دفاع مقدس نیروی رسمی سپاه بودم اما برای برادران ارتشی برنامه‌های زیادی اجرا کردم و یکی از مشوق های اصلی من در آن دوران شهید صیاد شیرازی بود. چرا که در دوره‌ای از کار زیاد و اجرای برنامه در مکان‌ها و شرایط مختلف خسته شده بودم و ایشان من را تشویق کردند که دست از این کار بر ندارم.

وی همچنین گفت: حماسه‌خوانی برای رزمندگان احتیاج به خلق سبک‌های تازه و ریتم‌های جدید بود و باید برای پیش از عملیات‌ها، آماده‌سازی نیروها و گردان ها و پس از عملیات و هر بار سبک‌ها و شعرهای تازه می‌خواندم و زحمت همه این‌ها بر دوش مرحوم حاج حبیب الله معلمی بود. حائری شیرازی در آن دوران بارها و بارها برای دیدار معلمی به اهواز می‌آمد و یک بار به من گفت که شما نی هستی و هر چه دم است از نفس حاج حبیب الله معلمی است. معلمی در پشت پرده و گمنامی، مرا از نظر معنوی و شعری سوق می‌داد و در جبهه‌ها هم فضایی نبود که بخواهم به طور مثال اشعار حافظ را بخوانم و اشعار معلمی بسیار ساده، ملموس و روان بود و رزمندگان را جذب می‌کرد.

این مداح اهل‌بیت(ع) همچنین با اشاره به این که مشورت‌های حضرت امام خمینی (ره) نیز در خوانش اشعارش بسیار اهمیت داشت، عنوان کرد: یک بار شعری خواندم که به لحاظ حماسی ضعیف بود و حضرت امام (ره) پیغام دادند که بیشتر اشعار حماسی بخوانم.

وی در پایان سخنانش برای کشته شدگان حادثه منا روضه‌خوانی کرد.

Ahangaran (1)

Ahangaran (4)

Ahangaran (10)

Ahangaran (7)Ahangaran (5)

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 − 22 =