تلاش برای حضور هنرمندان بزرگ «موسیقی اعتراض» در ایران

محسن صفایی

صفایی بیان نمود: مهم‌ترین مزیت این دوره جشنواره هم‌آوایی و هم‌آوازی صداهای مختلف از سراسر جهان با موضوع موسیقی اجتماعی، موسیقی اعتراض و ضدسلطه در تهران؛ پایتخت مرگ برآمریکا است.

فراخوان دومین جشنواره «شعر و موسیقی ضداستکباری طبس» چند هفته‌ای است که از طریق خبرگزاری‌ها منتشر شده است.

دوره اول این جشنواره که در سال ۹۱ برگزار شد مورد توجه بسیاری از فعالان و هنرمندان این عرصه قرار گرفت. به همین دلیل گفتگویی با محسن صفایی؛ دبیر اجرایی دومین جشنواره «شعر و موسیقی ضداستکباری طبس» انجام شد تا مخاطبان در جریان دقیق برنامه‌های این دوره قرار گیرند.

محسن صفایی در مورد هدف برگزاری جشنواره شعر و موسیقی ضداستکباری طبس گفت: هدف اول جشنواره  بازخوانی پیام امام به هنرمندان در زمینه موسیقی مبنی بر تولید هنر ضداستکباری است. از طرف دیگر نوعی کمبود و تشنگی نسبت به موضوعاتی غیر از آنچه در موسیقی امروز کشور شنیده می‌شود، موضوعاتی  از جنس موسیقی اجتماعی، موسیقی سیاسی، موسیقی اعتراض علیه دخالت‌های کشور‌های دیگر مخصوصاً آمریکا در استقلال کشور ما احساس می‌شد، و این کمبود باعث شد تا ما فراخوانی منتشر کنیم و فضای هنری خود را به تولید آثاری در این موضوعات تشویق نماییم.

وی در مورد تغیرات دوره دوم جشنواره طبس گفت: مهم‌ترین تغییر این است که صدای جهانی اعتراض که در موسیقی جهان بازتاب‌های بسیار گسترده‌ای داشته را بتوانیم، در تهران؛ پایتخت مرگ برآمریکا طنین انداز کنیم به خاطر همین مهم‌ترین مزیت این دوره جشنواره هم‌آوایی و هم‌آوازی صداهای مختلف از سراسر جهان با موضوع موسیقی اجتماعی، موسیقی اعتراض و ضدسلطه است. ‌اگر خدا توفیق دهد و عملی شود، یکی از تمایز‌های اساسی این دوره از جشنواره با دوره قبلی همین موضوع خواهد بود.

صفایی در خصوص اضافه شدن بخش بین‌الملل به دوره دوم  جشنواره نیز توضیح داد: تحقیقاتی که در حوزه موسیقی ملل در سال‌های اخیر توسط دوستان ما انجام شد، ما را به این نتیجه قطعی رساند که دست‌کم، دو قرن است که موسیقی اعتراض در خود آمریکا و به موازاتِ تمام دست‌اندازی‌ها و جنایات آمریکا و دولت‌های استعماری در سراسر جهان، رونق بسیار فعالی دارد. کشور‌های استکباری جهان با جنایت خودشان در طول این قرون اخیر باعث شکل‌گیری هنر‌های استقلال‌خواهانه و هنرهای ضداستکباری در این کشور‌ها بوده‌‌اند. از این جهت و با انجام این مطالعه به این نتیجه رسیدیم، چه خوب است که این هم‌صدایی ملت‌ها را در شب‌های شعر و موسیقی طبس گرد هم بیاوریم.

صفایی در مورد حضور چهره‌های شاخص این ژانر موسیقی در جشنواره تصریح کرد: در داخل کشور، من به عنوان دبیر اجرایی این دوره از جشنواره، از تمام کسانی که در طول این یکی‌دوساله‌ی اخیر و بعد از جشنواره اول، تولید اثر داشتند، دعوت می‌کنم که همراه ما در این جشنواره باشند تا بتوانیم این صدای مسئولانه‌ی هنر موسیقی خودمان را به دنیا برسانیم.

وی افزود: در بخش بین‌الملل نیز درحال رایزنی با تمام هنرمندانی هستیم که بار مسئولیت هنری خودشان را در این سال‌ها بر زمین نگذاشتند و به دوش کشیدند. در حوزه موسیقی عربی با شاعران و خوانندگان سرشناس حوزه عرب‌زبان و منطقه جهان اسلام ارتباطاتی گرفتیم، که اجازه بدهید تا قطعی شدن نتیجه نامی از آن‌ها برده نشود اما اجمالش این است که با افراد بسیاری در دنیا که با این گونه از موسیقی و شعر ارتباط داشتند در حال رایزنی و برقراری ارتباط هستیم.

در پایان صفایی در مورد تعداد آثار ارسال شده برای جشنواره توضیح داد: تا این لحظه که ما در حال گفتگو هستیم، و پس از نزدیک به یک ماه از اعلام فراخوان حدود صد اثر اعم از موسیقی و شعر به جشنواره ارسال شده است.

منبع: اختصاصی «راه‌نوا»

لینک فراخوان جشنواره موسیقی طبس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 4