پیوست‎های سه گانه هنر انقلاب محور‎های ششمین جشنواره مردمی عمار

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

صبح هنر | جلیلی در اولین نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار با بیان اینکه جشنواره عمار به دنبال سه پیوست اجتماعی، اقتصادی و بین‌المللی برای هنر انقلاب است، تأکید کرد: در بحث پیوست اجتماعی هنر انقلاب به دنبال پیدا کردن مخاطب است.

به گزارش صبح هنر نشست خبری فراخوان ششمین دوره جشنواره مردمی عمار  با حضور «نادر طالب زاده» دبیر جشنواره، «وحید جلیلی» دبیر شورای سیاست گذاری جشنواره عمار ، «سید رسول منفرد» دبیر اجرایی این جشنواره و «محمدتقی اقبال» از اکران کنندگان شهرستان نظرآباد البرز در حسینیه هنر برگزار شد.

جلیلی: عمار قصدش شکستن حصاریست که بر آرمان‎های امام حسین (ع) کشیده شده است

وحید جلیلی مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره در این نشست گفت: جامعه‌ای که در مسیر آرمان و مکتب شهادت قرار بگیرد غم و ترس ندارد. امروزه شاهد هستیم که عده ای و جریانی قصد دارند تا آرمان های امام حسین (ع) را در همان زمان محاصره کنند و برای درهم کشستن این محاصره باید تلاش و جهاد کرد. جشنواره فیلم عمار یکی از جریان‌هایی است برای حصرشکنی و در این مسیر تلاش می‌کند.

پیوست اقتصادی،اجتماعی و بین المللی هنر انقلاب، سه محور حرکت جدید عمار

وی به سه محور حرکت جدید عمار اشاره کرد و گفت: محور نخست پیوست اجتماعی هنر انقلاب، محور دوم پیوست اقتصادی هنر انقلاب و محور سوم وود و حضور هرچه بیشتر در حوزه بین الملل است.

گام اول برای جشنواره عمار پیوست اجتماعی هنر انقلاب اسلامی بود. هنر انقلاب اسلامی به‌شکل‌های گوناکون و علل مختلف بایکوت می‌شد و مخاطب‌یابی برای آثار بچه‌های انقلاب در جشنواره عمار صورت گرفت.

مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم عمار ادامه داد: در گام دوم تلاش داریم پیوست اقتصادی برای هنر انقلاب اسلامی تحقق یابد. پیوست اقتصادی امکان تجهیز پروژه‌های مختلف را خواهد داشت و کمک‎هایی چون هدیه تجهیزات اکران یا مکان اکران بخشی از روشهای تأمین مالی برای هنر جبهه انقلاب اسلامی است. جشنواره فیلم عمار در گام پیوست اقتصادی به‌دنبال تبدیل مخاطب به مشتری است.

وی افزود: پیوست سوم جشنواره فیلم عمار مربوط به حوزه بین الملل است، و نیاز است که به‌صورت جدی‌تر ورود کنیم. بعضی از حرفه‌ای‌ترین و بهترین آثار هنری که در جمهوری اسلامی تولید شده است، متأسفانه امکان عرضه درست جهانی را نداشتند.

جلیلی عنوان کرد: فیلم بازمانده که از بهترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است بعد از ۲۰ سال به اصلی‌ترین بخش مخاطبش نرسیده است. این موضوع در مورد سایر حوزه‌های فرهنگی نیز صدق می‌کند.

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

میل جامعه باعث افزایش بخش‎های جشنواره شد

جلیلی در مورد اضافه شدن بخش بازی‌های رایانه‌ای و گرافیک به جشنواره فیلم عمار گفت: ما هیچ برنامه ریزی برای اضافه کردن بخشهای دیگری به جشنواره نداشتیم منتها هرچه پیش می‌رویم جامعه میل به افزایش بخش‌های جشنواره را دارد و دوست دارد از طریق جشنواره عمار؛ آثارش در معرض دید قرار بگیرد.

امیدواری برای تکرار اقبال خاک‎های نرم کوشک در سینمای انقلاب

وی در پاسخ به این سؤال که پیوست اقتصادی جشنواره به رویکرد مردمی بودن آن آسیبی نمی‌زند، گفت: پیوست اقتصادی نه تنها موجب آسیب جشنواره نمی‌شود بلکه به اقتصاد آن کمک خواهد کرد. چند سال قبل به ما می‌گفتند: «چرا برای جشنواره بلیت نمی‌فروشید؟» این درحالی بود که در یک روستا و در یک شب ۷میلیون جمع شد تا سینما بسازند.

مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم عمار ادامه داد: جشنواره فیلم عمار در ۳۰ استان برگزار می‌شود و لازم بود که پیوست اقتصادی عمیقی به وجود آید، برای چنین امری نیاز به همت اقتصادی بود.

وی با اشاره به تلاش ادبیات هنر انقلاب در بخش خصوصی گفت: در جبهه فرهنگی انقلاب کتاب‎هایی در بخش خصوصی منتشر شده است که رکوردهای تیراژ کتاب را جابه‌جا کردند. خاک‌های نرم کوشک به چاپ ۲۰۰ رسیده است و ۶۰۰هزار نسخه آن فروش رفته است، این اتفاق مهمی در حوزه فرهنگ است که کمتر دیده می‌شود. این نشان می‌دهد که این حرف و پیام انقلاب مشتری دارد. شاید اگر در قالب‌های دیگر هنری و رسانه‌ای شاهد مشتری نبوده‌ایم به‌خاطر کم‌کاری ما بوده است، امیدوارم چنین اتفاقی در سینمای انقلاب هم رخ دهد.

پیوند مبارک سینمای آماتور و حرفه ای در عمار

در ادامه از جلیلی سؤال شد که جشنواره فیلم عمار جشنواره‌ای حرفه‌ای است یا جشنواره‌ای آماتور و او در پاسخ گفت: عمار می‌خواهد جشنواره‌ای حرفه‌ای باشد و هم جشنواره‌ای آماتور. علی‌رغم تلاش برای حضور حرفه‌ای به داشته‌های خودمان هم اعتماد می‌کنیم. جشنواره عمار به‌دنبال نهضت تولید محتواست و لازم است که نیروهای انسانی را به کار بگیرد.

وی افزود: جشنواره عمار پیوند مبارکی بین سینمای حرفه‌ای و آماتور در مدل خود ایجاد کرده است و رویش‌هایی را هماورد طیف‌های دیگر جامعه داشته است.

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

در برابر فیلم کثیف «یک خانواده محترم» سکوت می کنند اما برای فیلم روشنگر درباره فتنه هیاهو

در ادامه یکی از خبرنگاران در مورد رویکرد اولیه‌ای که جشنواره فیلم عمار در زمینه روشنگری در موضوع فتنه سال ۸۸ داشت سؤال کرد و جلیلی این‌گونه پاسخ داد: وظیفه سینما و رسانه پرداخت موضوعات اختلاف برانگیزی است و البته رویکردی که برای حل مسئله به آن می‌پردازد مهم است، نه بایکوت مسئله. به‌طور مشخص فتنه سال ۸۸ یک اتفاق مهم در تاریخ معاصر جمهوری اسلامی است و اگر در مورد آن روشنگری نشود وحدت ملی دچار خدشه می‌شود. منظور از وحدت ملی اعتماد دوپینگی و سرهم بندی شده نیست بلکه به‌عنوان وحدتی عمیق است.

مسئول شورای سیاستگذاری جشنواره فیلم عمار با اشاره به تحریفی که در مورد فتنه ۸۸ صورت می‌گیرد، گفت: در خارج از کشور در مورد فتنه ۸۸ فیلم می‌سازند و بعضاً در داخل کشور هم فیلم‌های کثیفی چون یک خانواده محترم و فیلم‌های دیگری با بودجه‌های دولتی ساخته می‌شود، این درحالی است که اگر چندتا بچه حزب الهی بیایند و درمورد این فتنه فیلم بسازند می بینید که چه سر و صداهایی بلند می شود.

ارشاد مساوی جریان‎های بدون تعلق خاطر به انقلاب به عمار بها دهد!

 وحید جلیلی در ادامه نشست از اختصاص بودجه به جشنواره فیلم عمار گفت: امسال علی‌رغم مصوبه مجلس شورای اسلامی وزارت ارشاد کمکی نخواهد کرد، بودجه یک‌میلیاردی هم که در مصوبه سال ۹۴ درنظر گرفته شده است، صریحاً اعلام کردند که پرداخت نمی‌شود. البته این کمک نکردن از جایگاه‌های بالادستی وزارت ارشاد است که به جشنواره فیلم عمار تعلق نگیرد.

وی با نقد این عملکرد وزارت ارشاد گفت: درخواست ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که همانگونه که به برخی ها که ادعای متصل نبودن و تعلق خاطر نداشتن به نظام و انقلاب را دارند کمک می کند همانگونه هم به ما که داعیه دار دفاع از ارزش های انقلاب و اسلام را داریم کمک کند و در این راه نگاه برابری داشته باشد.

دلیل بهداشتی! صدا و سیما برای بایکوت نهضت تنباکو

مسئول شورای سیاست‌گذاری جشنواره فیلم عمار در انتهای صحبت‌هایش ضمن تقدیر از صدا و سیما به‌خاطر پوشش رسانه‌ای جشنواره فیلم عمار گفت: ما در بخش فیلم‌نامه رشد چشمگیری داشتیم؛ ۱۲ فیلم‌نامه را هم به صدا و سیما فرستادیم متأسفانه همه این ۱۲ فیلم‌نامه رد شد، دلیل رد شدن اینها برای ما مشخص نیست، مثلاً فیلم‌نامه‌ای بود با مقوله نهضت تنباکو و مقابله با استعمار، دلیل رد شدن این فیلم‌نامه این بود که طرح مقوله سیگار و تنباکو به‌عنوان مقوله‌ای که سلامتی را تهدید می‌کند چندان مناسب صدا و سیما نیست.

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

طالب زاده: عمار، جشنوراه‎ای از کوره روستاها تا فراتر از مرز‎ها

 نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره در ابتدای این نشست گفت: جشنواره فیلم عمار خلائی فرهنگی را پر کرد. از ویژگی‌های این جشنواره مردمی بودن آن و آموزش فیلم مستند به‌صورت جدی است، استعدادهایی که فیلم‌های آنها از صدا و سیما و جاهای دیگر پخش شده است. بخش جذب و پخش در شهرهای مختلف ایران از ویژگی‌های دیگر فیلم عمار است. بعد بین المللی این جشنواره رو به توسعه است و آماری در آینده اعلام می‌شود که نشان از گستردگی جشنواره فراتر از مرزهای ایران است.

وی با اشاره به لیست موضوعاتی که در فراخوان جشنواره وجود دارد، گفت: موضوعات جشنواره عمار افق وسیعی را در بر می‌گیرد. استعدادهای کشور ایران غیرقابل مقایسه با کشورهای دیگر است و از نکات خوب جشنواره اینکه فرهنگ به کوره‌ روستاها رفته است. جمعیتی که برای جشنواره عمار یا موضوع فرهنگی در یک روستا جمع می‌شوند نشان از سطح بالای فرهنگی کشور دارد. غنی کردن سطح فرهنگی شهرهای ایران از ویژگی‌های مقدس جشنواره فیلم عمار است.

دبیر جشنواره فیلم عمار ادامه داد: آثاری که به جشنواره آمده‌اند هم به‌لحاظ ساختار و محتوا رو به رشد هستند. از سال گذشته به این طرف به یک پختگی رسیده است.

از نادر طالب‌زاده دبیر جشنواره درباره اکران بین المللی سؤال شد که گفت: اکران های بین المللی یکی از ضرورت‌های جشنواره است، باید فیلم‌ها در مرکز شیعه تگزاس، مرکز اسلامی واشنگتن یا لندن اکران شود. اما فارغ از حوزه‌های اسلامی به فکر اکران‌های مردمی فیلم‌های عمار در کشورهای دیگر هستیم، خیلی‌ها آمادگی دارند که در مورد ایران و فرهنگ ایرانی صحبت کنند.

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

کمک‎های مردمی برای یک جشنواره مردمی، از کمک مالی زوج جوان تا حسینه آهنگران

در ادامه نشست سید رسول منفرد دبیر اجرایی جشنواره به مهمترین فعالیت‌های جشنواره در سال گذشته اشاره کرد و گفت: اکران‌های مردمی در یک سال گذشته ادامه داشت و در شش ماه اول سال ۵۰ درصد افزایش داشته است، به‌عنوان مثال شهر نیشابور به‎‌تنهایی دو هزار اکران داشته است.

وی به اکران‌هایی با رویکرد اقتصادی جشنواره اشاره کرد و گفت: برای جشنواره فیلم عمار پیوست اقتصادی کار را در نظر گرفتیم، در اولین قدم فیلم سینمایی خانه‌ای کنار ابرها همزمان با سینماهای کشور در شهرهای مختلفی اکران شد و هشت میلیون تومان فروش داشت. البته این فروش یک‌دهم درخواست‌هایی بود که برای نمایش این فیلم داشتیم.

دبیر اجرایی جشنواره فیلم عمار با اشاره به مشارکت‌های مردمی که در جشنواره صورت گرفته است، گفت: تأمین تجهیزات و تأمین مکان اکران از جمله بخشهایی بود که با حمایت‌ و مشارکت مردم صورت گرفت، به‌عنوان مثال یک زوج جوان هزینه‌ای معادل کفشهای خود را برای اکران مردمی دادند، یا مجلس ختمی هزینه‌اش را به اکران کننده جشنواره فیلم عمار داد، به‌عنوان مثال بارزی از مشارکت‌های مردمی اینکه حسینیه جناب آهنگران در اختیار جشنواره قرار گرفت.

آمار جشنواره ششم تا امروز: ۱۴۰ اثر؛ مستند‎ها بیشترین حجم آثار

منفرد افزود: ۳۸ ستاد نمازجمعه برای نمایش فیلم‌های جشنواره مشارکت داشتند و امیدواریم در آینده اکران‌هایی هم در نمازجمعه داشته باشیم.

وی با اشاره به اکران‌های بین المللی جشنواره گفت: اکران‌های مردمی در کشور سوریه، روسیه و پاکستان داشتیم و امسال در چند کشور اکران همزمان با جشنواره را خواهیم داشت.

دبیر اجرایی جشنواره فیلم عمار خاطرنشان کرد: فراخوان ششمین دوره جشنواره فیلم عمار در هشت موضوع و پنج بخش است، ایران و آمریکا، موضوع شهدای هفتم تیر، واقعه گوهرشاد و کشف حجاب رضاخانی، موضوع تحریف امام و خط امام از موضوعات جشنواره است.

منفرد تصریح کرد: در ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار شاهد هستیم که دو بخش بازی های رایانه ای و گرافیک به سایر بخش ها اضافه شده که مورد داوری قرار خواهد گرفت. همچنین آثار ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره با رشد دو برابری روبرو شده و تا امروز شاهد ارسال ۱۴۰ اثر به دبیرخانه این دوره از جشنواره هست. بیشترین حجم آثار  رسیده مربوط به بخش مستند و  امسال داستانی از نماهنگ بیشتر بوده است.

وی در پایان گفت: فراخوان ارسال آثار ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار ۱۶ شهریورماه آغاز شده و شروع ثبت نام ۲۵ شهریور بوده است. بر این اساس شرکت کنندگان در این جشنواره تا ۳۰ آبان ماه فرصت دارند تا آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. همچنین ۸ دی ماه تا ۱۷ دی ماه زمان برگزاری جشنواره فیلم عمار است. البته همه ساله شاهد هستیم که اکران های مردمی کمی زودتر انجام می شود.

نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار ، وحید جلیلی،هنر انقلاب،نادر طالب زاده،رسول منفرد،حامد بامروت نژاد،ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار،پوستر،محمدتقی اقبال

به گزارش صبح هنر در انتهای نشست خبری ششمین جشنواره مردمی عمار پوستر این دوره از جشنواره توسط طالب زاده و اقبال،اکران‎کننده مردمی عمار رونمایی شد.

لازم به ذکر است  حامد بامروت نژاد که در دوره‎های قبل مسئولیت دبیر اجرایی جشنواره عمار را به عهده داشت اکنون مسئول مدرسه سینمایی عمار (واحد تولید جشنواره) می باشند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

41 − = 37