جای خالی سرودهایی که به تفنگ رزمندگان جان می‌داد

 اسفندیار قره‌باغی یکی از پر سابقه‌ترین هنرمندانی که در حوزه سرودهای انقلاب فعالیت کرده‌است؛ در واکنش به عدم وجود سرود در جشنواره موسیقی فجر ضمن اشاره به  بی اهمیتی مسئولان جشنواره به موسیقی می‌گوید: حالا دیگر از جشنواره چیزی  نمانده‌است.

این هنرمند که تا کنون بیش از 1000 سرود برای انقلاب و جنگ تولید کرده‌است درباره اهمیت نقش سرود در انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار فارس می گوید: انقلاب و سرود نزدیکی و ارتباط تنگاتنگی با هم داشته و دارند.جنگ نیز از سرودها به شکل موثری اثر پذیرفته است.در سال‌های جنگ که من در رادیو فعالیت می‌کردم، بارها رزمندگان اثربخشی سرودهای ما را در جدیتشان برای ادامه جنگ به ما عنوان کردند. ما زیر سایه همان رزمندگانی زندگی می‌کنیم که روزی با سرودهای ما در جبهه می‌جنگیدند و خودشان بارها به من گفته بودند که شنیدن سرودهای شما به تفنگ های ما جان می‌دهد.جای این سرودها در جشنواره خالی‌است.

وی با اشاره به جشنواره ها در این سال‌ها عنوان می‌کند: امروز دیگر مسئولان سراغی از فعالان سرود جنگ نمی‌گیرند و از هنرمندان جوانی در جشنواره ها استفاده می‌کنند که تنها انتظارشان فرصتی برای اجرای آثارشان است. تنها جشنواره ای که در این سال‌ها در آن حضور داشتم، جشنواره تئاتر مقاومت بود که در اختتامیه آن برنامه‌ای اجرا کردم. چراکه هنرمندان عرصه تئاتر و افرادی چون سردار نقدی در اختتامیه حضور داشتند. وگرنه کسی به دنبال ما نیست.

به نظر من همین آقایان مسئولان موسیقی فاتحه موسیقی را خواندند. موسیقی رسماً تعطیل‌شده ‌است. روزگاری در همین صدا و سیما من رهبر یک گروه کُر 60 نفره بودم، در گروه ارکستر صدا و سیما فعالیت می کردم. اما اگر امروز به صدا و سیما سری بزنید اثری از آن گروه کر نمی‌بینید. همین آقایان کر تالار وحدت را تعطیل کردند، اثری از ارکستر سمفونیک باقی نگذاشتند و ارکستر ملی را به تعطیلی کشاندند.

این خواننده اپرا معتقد است: برخی ارگانها کشتارگاه فرهنگ و هنر هستند. موسیقی با آنچه این افراد تظاهر می‌کنند مطابق نیست. بنابراین موسیقی سالم مشکلی ندارد. اما معلوم نیست که چرا با آن دشمنی می‌کنند و همه ارکسترها و کُر ها را به تعطیلی کشانده اند.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

89 − 82 =