جریانی می خواهد شعر آیینی را از انقلاب اسلامی جدا کند

علی رضا قزوهبه گزارش صبح هنر، به نقل از خبرگزاری دفاع مقدس، علیرضا قزوه در مراسم افتتاح نشست مسئولان آفرینش‌های ادبی حوزه‌های هنری و همایش مدرسان داستان نویسی سراسر کشور که سه شنبه در سمنان برگزار شد ،بر لزوم توجه حوزه هنری به دانشگاه ها در امر نظریه پردازی و تبیین ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تاکید کرد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری در سخنانی با تاکید بر این که حوزه هنری برای کارکنان و هنرمندان مرتبط با آن باید چیزی در حد مسجد باشد، عنوان کرد: مقام معظم رهبری هر چیزی درباره شعر و داستان بنویسند خطاب به حوزه هنری می نویسند نه ارشاد و دیگر ارگانها و سازمان‌ها.

وی ادامه داد: در حوزه شعر آیینی امروز کشور می بینیم که دوستان دو گروه شده اند و به جان هم افتاده اند . پشت این ماجرا هم می بینیم که جریانی است که می خواهد شعر آیینی را از انقلاب اسلامی جدا کند . در تمام دوران ها گریه کردن برای امام حسین ( ع ) و یارانش بوده و در برخی مقاطع تاریخی هم این گریه کردن ثواب بوده است . اما زمانی که حضرت زینب ( س ) به کوفه می آید و می بیند که کوفیان گریه می کنند می گوید : « ساکت شوید، شما به غیر از گریه کاری نکردید ! » حالا هم شاعران و نویسندگان ما نباید تنها به مرثیه و عزاداری واقعه کربلا اکتفا کنند ، بلکه در روزگار خود نیز باید تاثیرگذار باشند.

قزوه با انتقاد از این که در مراکز استانی حوزه هنری در حوزه نقد و ادبیات کودک و نوجوان به طور جدی کار نمی شود، گفت: حوزه ترجمه نیز از حوزه هایی است که خیلی کم بر روی آن کار شده و کار در این حوزه ها از باقی حوزه ها مقدم تر اند. باید فضای تازه تری ایجاد شود و ارتباط حوزه های هنری با یکدیگر و با مراکز فرهنگی و اجتماعی بیشتر باشد.

وی با تاکید بر اهمیت دانشگاه ه ها گفت: نباید دانشگاه را از دست بدهیم، استادان دانشگاه ها از ادبیات انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و در کل ادبیات معاصر و پس از انقلاب اطلاعات کمی دارند. تعداد استادهای که در زمینه ادبیات معاصر فعالیت می کنند کم است. اگر سبک هندی در دوره ای از تاریخ ادبیات کشورمان آمد و ماندگار شد به دلیل تذکره های خوبی بود که برای این سبک نوشته شد.

مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری ادامه داد: در حال حاضر تذکره شعر انقلاب نداریم و در این زمینه نظریه پردازی نشده است. باید ظرفیت شناسی کنیم و در دانشگاه ها به دنبال آثاری برویم که به این مقوله پرداخته است.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 − = 18