جلد دوم خاطرات رفیق‌دوست منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، سعید علامیان پژوهشگر و نویسنده این دو مجلد درباره این آثار گفت: صراحت در پاسخ به سوالات ویژگی مهم این دو جلد است كه از این لحاظ این دو اثر می‌تواند منحصر به فرد باشند.

وی ادامه داد: گردآوری جلد دوم این خاطرات از خرداد 92 آغاز و تا اردیبهشت 93 نیز ادامه پیدا كرد كه چیزی در حدود 45 ساعت گفت‌وگوی من با آقای رفیق‌دوست است.

علامیان افزود: آقای رفیق‌دوست با حكم مقام معظم رهبری از سال 68 تا ۷۸ به عنوان مدیرعامل بنیاد مستضعفان و جانبازان منصوب می‌شوند كه جلد دوم این كتاب هم دربرگیرنده خاطرات ده ساله وی از مسئولیت‌شان در بنیاد مستضعفان است.

این نویسنده ادامه داد: طی 45 ساعت گفت‌وگو، نزدیك به 257 موضوع را با آقای رفیق‌دوست مطرح كردم كه شامل مسائل مختلف بنیاد مستضعفان و همچنین مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی كشور در آن دوران و غیره می‌شود.

این پژوهشگر درباره شیوه نگارش جلد دوم افزود: ساختار نوشتاری این مجلد همانند جلد نخست آن، به صورت سؤال و جواب تنظیم شده است كه سوال‌ها با استناد به مطبوعات و گزارش‌هایی است كه در روزنامه‌های آن دوران آمده است.

وی ادامه داد: مباحث مطرح شده در جلد دوم و نوع پاسخ به سوالات، اطلاعات تازه‌ای را در ارتباط با دهه دوم انقلاب به نسل گذشته و آینده منتقل می‌سازد.

این پژوهشگر درباره ویژگی دیگر خاطرات رفیق‌دوست اظهار داشت: روایت محسن رفیق‌دوست در این دو مجلد زندگی محور صرف نیست، بلكه بیشتر حادثه محور و روایت محور است. در مجلد دوم نیز سعی داشته‌ام در باب سوالات توالی زمان را بیشتر مدنظر داشته باشم. همچنین همانند جلد اول با قرار دادن پانوشت‌های مختلف سعی داشته‌ام متن برای خواننده به سهولت آورده شود، و همچنین اینكه اصل سوال و جریان ذكر شده برای خواننده توسط پانوشت به‌خوبی تشریح شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

47 − 44 =