«جهل مرکب»، نقد وهابیت در قاب مستند

به گزارش پایگاه خبری هنر انقلاب «صبح هنر»، مراسم رونمایی از تیتراژ مستند تلویزیونی «جهل مرکب» با حضور علیرضا محمدی (مدرس، نویسنده و کارگردان)  و محمدرضا علیمردانی، خواننده تیتراژ و دوبلور این مجموعه امروز 5 مرداد در دفتر موسسه فرهنگی و هنری خورشید هشتم برگزار شد.

محمدی (مدرس، نویسنده و کارگردان)  در ابتدای این مراسم گفت: تا یک ماه آینده قسمت اول این مجموعه مستند در یکی از سینماهای تهران برای اصحاب فرهنگ و هنر اکران می‌شود. این مجموعه با صدای دالبی و کیفیت 4K تولید می‌شود و چون تلویزیون به صورت آنالوگ آن را پخش می‌کند، لازم دیدیم که حتما یک اکران سینمایی داشته باشیم. برای این کار با سینما فرهنگ مذاکراتی داشتیم.

در ادامه تیتراژ مستند موشن گرافیک «جهل مرکب» برای اهالی رسانه به نمایش درآمد. در این مجموعه مستند که درباره شکل‌گیری وهابیت و انحراف این فرقه از اسلام اصیل است در این با علمای برجسته اسلامی و استادان دانشگاهی در رشته های روانشناسی، جامعه شناسی، تاریخ، علوم سیاسی و ارتباطات در استانهای؛ سیستان و بلوچستان، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان جنوبی، بوشهر، فارس، گلستان و هرمزگان گفت‌وگوهایی پیرامون این موضوع صورت می‌گیرد.

در ادامه علیمردانی درباره خوانندگی در این مجموعه گفت: من در چند پروژه دیگر نیز با آقای محمدی همکاری داشتم. در ابتدا پیشنهاد نریشن خوانی این مجموعه به من شد و در ادامه قرار شد خوانندگی تیتراژ را هم به عهده بگیرم. از من خواسته شد تا تیتراژ کاملا آوازی نباشد تا از جدیت و مشرقی بودن اثر خارج نشویم. در ابتدای تیتراژ قرار بود صدای اذان موذن زاده اردبیلی را قرار دهیم اما پس از آن تصمیم گرفتیم از آیات قرآن استفاده کنیم. ساختار ملودی این اثر توسط من انتخاب شد اما تنظیم را داریوش صالح‌پور بر عهده داشت.

محمدی در ادامه گفت: مجید حبیبی، امیرحسین مدرس، حسن همایی و محمدرضا علیمردانی نریشن مجموعه «جهل مرکب» را می‌خوانند. علیمردانی نریشن خوانی مستند «جهل مرکب» را همزمان با تولید سریال «پایتخت 4» انجام می‌داد. ما می‌خواستیم با نریشن‌هایی دقیق معنی و مفهوم جهل مرکب را که در لغت‌نامه دهخدا بیان شده است، بازگو کنیم. نریشن‌هایی که من برای این کار نوشتم بر اساس صدای و نحوه بیان علیمردانی بود. علیمردانی توانایی‌های هنری زیادی دارد که بخشی از آنها را در «پایتخت» به نمایش گذاشت.

وی افزود: مبارزه با وهابیت جزو آرمان‌های شخصی من است و برای همین برای ساخت «جهل مرکب» از هرآنچه می‌دانستم استفاده کردم. ما برای تولید این مجموعه با یک الگوی اقتصاد مقاومتی مواجه بودیم. به دلیل مشکلات مالی صدا و سیما کا تولید به سختی پیش می‌رود. تا یک ماه آینده قسمت اول این مجموعه آماده اکران می‌شود و سرنوشت باقی قسمت‌ها به آینده بستگی دارد. البته حدود 40 درصد کارهای 25 قسمت بعدی نیز انجام شده است.

در پایان علیمردانی در خصوص انتشار آلبوم موسیقی «حبس نفس» گفت: مجوز این آلبوم را در سال 93 گرفتم ولی به دلیل برطرف کردن برخی اشکالات آن زمان آلبوم را منتشر نکردم. پس از آن نیز مشغول به بازی در سریال پایتخت شدم. اما اکنون دوباره سراغ این آلبوم رفتم و پس انتشار چند تک آهنگ «حبس نفس» را منتشر می‌کنم. تقریبا 10 درصد از کار انتشار این آلبوم باقی است. ملودی همه آهنگ‌های این آلبوم را خودم انجام دادم اما تنظیم و آهنگسازی با دیگران بود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

89 − 88 =