حسین قدیانی: همان نسبتی که خرمشهر با ایران داشت سوریه با بیداری اسلامی دارد

دهمین گردهمایی حزب‌الله سایبر با عنوان «سوریه و تکلیف ما» با هدف تبیین روش‌های دفاع از محور مقاومت در عرصه سایبر عصر دیروز، پنج‌شنبه 28 شهریورماه با حضور عبدالمولی قریب، معاون سفیر سوریه در ایران، سهیل کریمی مستندساز، سلیم غفوری فعال فرهنگی، موسی سلامت جانباز وبلاگ‌نویس، حسین قدیانی، فعال فرهنگی و جمع کثیری از علاقه‌مندان و فعالان مجازی، شبکه‏‌های اجتماعی و وبلاگنویسان ایرانی و سوری در تالار سیدالشهداء(ع) برگزار شد.

حسین قدیانی: سوریه چه ربطی به آمریکا دارد؟

در بخش دیگری از این مراسم حسین قدیانی از فعالان فضای مجازی به قرائت متنی درباره وقایع سوریه و ارتباط آن با جمهوری اسلامی و مردم ایران پرداخت و گفت: مدت‌هاست که بعضی‌ مثلاً روشنفکر بر طبل این سؤال می‌کوبند که سوریه اساساً چه ربطی به جمهوری اسلامی دارد. باید بگویم همان نسبتی که خرمشهر با ایران داشت سوریه با بیداری اسلامی دارد. سوریه اگرچه استانی از ایران نیست، اما در منظومه امت اسلامی و در عصر بیداری اسلامی تمام بار بیداری بر دوش سوریه است.

وی ادامه داد: گویی زخم زبان روشنفکران تمامی ندارد. برخی از آنان می‌گویند وقتی ما خودمان در داخل این همه مشکل داریم، چرا باید به سوریه بپردازیم. باید به این جماعت «نه غزه نه لبنان» و لابد «نه سوریه و نه شام» گفت که سوریه و شخص اسد به ما ربط استراتژیک دارد. گیرم که سوریه به ایران ربطی ندارد، اما آیا خرمشهر هم به ایران ربط نداشت که جنگ 8 ساله را برادرکشی نامیدید و رزمندگان غیور این مرز و بوم را سربازان وحشی قوم آتیلا خواندید…؟!

قدیانی در بخش دیگری از متن خود چنین آورده بود: آری، شما همان جماعت بزدل، ترسو و خائن بودید که 33 سال پیش حرفتان این بود که «خرمشهر چه ربطی به ما دارد، ما در تهران در زیر کولرهای خود راحتیم». مشکل شما عدم اعتقاد به مفهوم والای شهادت و ذائقه دشمن‌پرست‌تان است؛ خواه در جبهه ایلام باشید، خواه در جبهه شام. اگر سوریه برای آمریکا و قدس برای اسرائیل مهم است؛ این دو در ردیف اولویت‌های جمهوری اسلامی باقی خواهند ماند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اگر کسی از ما بپرسد که «سوریه چه ربطی به ایران دارد؟»، در جواب او می‌گویم که «سوریه چه ربطی به آمریکا دارد؟». اوباما چه از جان اسد می‌خواهد و چرا سوریه برای آمریکا این‌قدر مهم است…؟ آنچه فراعنه امروز جهان را پریشان کرده قدس است، بنابراین سوریه را می‌زنند که قدس را چند صباحی بیشتر در اختیار داشته باشند.

این فعال فضای سایبر در بخش دیگری از قرائت متن خود تصریح کرد: آمریکا اما دیگر کدخدای دنیا نیست و کاخ سفید زور گذشته را ندارد. 35 سال هر چه ما قوی شده‌ایم آنها ضعیف شده‌اند. آمریکا می‌خواست اسد را ساقط کند، اما اراده جمهوری اسلامی بر ابقای اسد بود و امروز تعیین کننده اراده جمهوری اسلامی است نه تصمیم آمریکا. لعنت بر سیاست‌های شیطان بزرگ؛ خواه جنگ خواه صلح. جانشینان ریگان و کارتر به جایگاه کاخ سفید گند زدند و اوباما از همه بیشتر… . استکبار می‌خواست انقلاب را منزوی کند اما خودش منزوی شد.

سلیم غفوری: رسانه های غربی گروه محدود تکفیری را به نام قیام مردمی معرفی کردند

سلیم غفوری، مستندساز و فعال فرهنگی یکی دیگر از سخنرانان این مراسم بود که طی سخنانی گفت: بعد از اینکه موج بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا شروع شد و تحولات مصر و تونس رخ داد، یکی از اصلی‌ترین مطالبات انقلاب مصر و تونس مبارزه با رژیم صهیونیستی بود و بهترین نمونه بروز و ظهور آن در حمله مردم مصر به سفارت اسرائیل در قاهره رخ نمود.

وی ادامه داد: پس از آن کشورهای غربی و دولت‌های عربی مرتجع منطقه شدیداً احساس خطر کردند که این موج می‌تواند به کشورهای عرب حاشیه خلیج نیز کشیده شود و قدرت آنها را به خطر بیندازد و از همین روی تصمیم گرفتند اقدام عاجلی برای مقابله با این موج صورت دهند. اتفاقات سوریه از همان روز اول با اتفاقات سایر کشورها متفاوت بود و اقدامات خشونت‌آمیز مانند حمله مردم به نیروهای نظامی یا پایگاه‌های پلیس و… در انقلابشان نداشتند.

غفوری افزود: در سوریه اما چنین نبود و از روز اول گروه‌های تکفیری سازمان‌دهی شده اقدامات خشونت‌باری علیه ارتش و مردم سوریه انجام دادند. اما از همان روز اول رسانه‌های عربی و غربی اقدامات این گروه محدود را به نام قیام مردمی به اسم کل مردم سوریه اعلام کردند تا بدان وسیله سازماندهی گسترده‌تری در سوریه به وجود آورند؛ اما این موج گسترده هیچ‌وقت در سوریه به وجود نیامد.

این مستندساز و فعال فرهنگی تصریح کرد: اما باز رسانه‌های غربی و عربی مرتجع اغراق کردند و موضوع مقابله با اسرائیل را به موضوعات دیگری منتقل کردند. رسانه‌های عربی( به ویژه الجزیره و العربیه)، کوشیدند تا اتفاقات سوریه را اختلافات مذهبی و تقابل اهل سنت با دولت علوی اسد جلوه دهند و بدین وسیله به آتش اختلافات مذهبی در منطقه دامن بزنند… .

سخنان سلیم غفوری به دلیل نامساعد بودن حالش ناتمام ماند.

زینب سلّوم: رسانه‌های عربی و غربی وقایع سوریه را وارونه نشان می‌دهند

در بخش دیگری از این همایش، زینب سلّوم از فعالان سایبری سوریه که سهم برجسته‌ای در رسانه‌ای کردن وقایع سوریه داشته است، در ارتباط تلفنی مستقیم به بیان سخنانی درباره آخرین حوادث سوریه پرداخت. وی خود را خبرنگار و فعال فرهنگی معرفی کرد و درباره اتفاقات دو سال و نیم اخیر کشورش گفت: شهروندان سوریه البته مشکلات مختلفی از جمله مشکلات اقتصادی و رفاهی داشتند، اما هیچ‌گاه به دنبال ساقط کردن حکومت نبودند.

وی ادامه داد: وقایعی که در سوریه رخ می‌دهد، جنسش با دیگر کشورهای عربی کاملاً متفاوت است و به هیچ وجه قابل قیاس با حوادث مصر و لیبی و تونس نیست و رسانه‌های عربی و غربی وقایع سوریه را وارونه نشان دادند. در سوریه هیچ‌گاه بحث تقابل شیعه و سنی نداشتیم و وهابیت حضوری در این منطقه نداشت و جدال امروز بین مذاهب، نقشه‌ای است که اروپا و آمریکا کشیده‌اند تا به منافع خود برسند.

به دلیل اختلال در ارتباط مستقیم تلفنی سخنان این فعال سوری نیز ناتمام ماند.

در بخش پایانی این همایش و پس از اجرای حامد زمانی، از سه پایگاه اینترنتی در حوزه مقاومت رونمایی شد؛ دو سایت به وقایع سوریه و شهدای آن و سایت دیگر (شفیق فکه) به موضوعات دفاع مقدس اختصاص داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 3