حضور در عرصه هنر فهم عمیق از دین می‌طلبد

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، در آستانه افتتاحیه دومین دوره تخصصی آموزش فیلم‌سازی موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی مراسمی با حضور حمیدرضا مقدم‌فر معاونت فرهنگی و اجتماعی سپاه، حجت‌‌الاسلام پناهیان و هنرجویان این موسسه در سالن همایش سیدالشهدا برگزار شد.

در ابتدای مراسم حمید بهمنی مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری شهیدآوینی گفت: در این دوره تلاش شده است از اساتید متعهد و متخصص حوزه سینما استفاده شود و موسسه شهید آوینی سازماندهی نیروهای متعهد و متخصص را طراحی می‌کند و با تشکیل گردانهای فرهنگی تلاش دارد مدیران فرهنگی را تربیت کند تا در لحظات ویژه آماده کار باشند.

وی در ادامه سخنان کوتاه خود گفت: موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی ملزم است مسیر روان و راحتی را برای هنرجویان خود فراهم کند تا بتوانند مسیر درستی را طی کنند.

قره باغی: در عرصه جنگ نرم باید نگاه جهادی داشته باشیم نه نگاه کارمندی

در ادامه مراسم ناصر قره‌باغی از اعضای هیئت مدیره موسسه فرهنگی هنری شهید آوینی سخنان خود را اینگونه شروع کرد: وقتی که انقلاب به رهبری امام به پیروزی رسید و نفخه حیات طیبه در کالبد بیجان ما دمید در تمام مقاطع این انقلاب یک روز فارغ از جنگ نبودیم و امروز هم در جنگ نرم و فراتر از آن جنگ هوشمند قرار داریم. در تمام این مقاطع مبارزاتی مردم به سه دسته تقسیم شدند گروهی ضد انقلاب بودند و همانند ستون پنجم برای دشمن عمل می‌کردند. دسته دوم آدم‌های بی‌تفاوت و بی‌خبری بودند که حتی در زمان جنگ هم شاهد این دسته افراد بودیم که با گذشت دو ماه از جنگ و حمله به مرزهای کشور هنوز از جنگ خبر نداشتند و بعد از آن هم اخبار جنگ را مثل سایر اخبار دنبال می‌کردند.

قره‌باغی در ادامه با اشاره به گروه سوم نیز گفت: عده‌ دیگری هم بودند که با تمام وجود در وسط میدان بودند و شب و روز نداشتند و در دفاع از انقلاب در مقابل توطئه‌های دشمن ایستادند.

وی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های این گروه گفت: اولین ویژگی شان این بود که گوهر انقلاب را قدر می‌دانستند و می‌دانستند که گوهر انقلاب پس از شکنجه‌ها و رنج‌ها‌یی که بر ملت ایران تحمیل شده، به دست آمده است و می‌دانستند که این انقلاب کاخ‌های مستکبران را فرو خواهد ریخت و دومین ویژگی‌ گروه سوم این است که می‌دانند حفظ انقلاب فقط با مجاهدت امکانپذیر است.

وی با اشاره به تاریخ جنگ‌های امیرالمومنین در دوره خلافت ایشان گفت: اینکه امیرالمومنین به ظاهر شکست می‌خورد به خاطر این است که جامعه پای کار نمی‌آمد و رخوت و سستی جامعه باعث می‌شد که کسی مثل حضرت علی(ع) نیز تنها بماند.

قره‌باغی در پایان سخنان خود گفت: امروز که جنگ نرم به مراتب سخت‌تر از جنگ سخت و 8 ساله دفاع مقدس است باید مجاهدت بیشتری کرد و در این شرایط جنگی نباید با نگاه حق ماموریت و ساعت کاری در جبهه نرم حضور داشت و در عرصه جنگ نرم باید نگاه جهادی داشته باشیم نه نگاه کارمندی و اگر اینطور باشد ما قطعا پیروز خواهیم شد و امیدوارم از این جمع شهید آوینی‌ها و شهید باقری‌ها را داشته باشیم.

پناهیان: زمان خوبی وارد عرصه هنر و رسانه شده‌اید

حجت‌الاسلام پناهیان به عنوان سخنران دیگر مراسم گفت: شما زمان خوبی وارد عرصه هنر و رسانه شدید زمانه شما زمانه‌ای است که آمادگی برای پذیرش سخن حق بالا رفته است و نه تنها آمادگی مردم بالا رفته است بلکه امکان انتقال یک پیام خوب نیز فراهم شده است.

وی در ادامه گفت: نکته‌ای که باید توجه داشت این است که هر مقدار زمان انتقال این پیام طول بکشد مظلومین بیشتری سربریده می‌شوند و همین امر اهمیت پیام‌رسانی شما را دوچندان می‌کند وپیام‌رسانی‌های شما می‌تواند به رفع ظلم‌ها کمک کند.

وی با اشاره به خاطره‌ای از دیدار با یکی از مسئولان مقاومت اشاره به حضور گروه های افراطی در منطقه گفت: این اقبالی که برخی از افراد در کشورهای منطقه به تکفیری‌ها و گروه‌های سلفی پیدا کرده اند ناشی از کمبود کار فرهنگی درست است و به این صورت نیست که آدم‌های فریب‌خورده از سوی تکفیری‌ها از سوی سازمانهای جاسوسی سازماندهی شده باشند بلکه برای این‌ها برخی از مفاهیم به غلط القا شده است که براساس این مفاهیم غلط حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: این پیام‌های ناصحیح که بین آنها رد و بدل می‌شود در شرایطی است که اهل جبهه حق، اقدام به انتقال پیام صحیح نمی‌کند.

حجت‌الاسلام پناهیان با اشاره به سفر یکی از مسئولان فرهنگی به کشورهای غربی گفت: تکفیری‌ها در این کشورها حضور فعالی دارند و با القای پیام غلط، دین خشن و انحرافی و نامعقول را رواج می‌دهند. شما حجاب معقول و لطیف و منطقی خود را تبلیغ نکردید و اگر در این زمینه کاری هم شده است و اقبالی هم صورت گرفته است ناشی از خون شهدا و حاصل دل‌زدگی از فضای آلوده جامعه غربی است.

وی در ادامه افزود: به دلیل این‌که خلاهایی را در زمینه فرهنگی داریم و اقدامات شایسته‌ای در این زمینه انجام نداده‌ایم فجایعی که حاصل کم‌کاری ماست صورت گرفته است.

حکایت فضای فرهنگی و رسانه‌ای ما شبیه سیاه‌چاله‌ای شده که نورها را در خود می‌بلعد

حجت الاسلام پناهیان تاکید کرد: شما زمان خوبی برای حضور در عرصه رسانه ای حاضر شدید زمانی‌که پذیرش حق در عالی‌ترین وضعیتی که در تاریخ بشر وجود دارد حاصل شده است منتهی یک بیکاری و خلا وحشتناکی وجود دارد. خلا محصول خوب را می‌توان به سیاه‌چال‌های آسمانی تشبیه کرد که نور ستارگان را در خود می‌بلعد. این سیاه‌چاله‌ها نه تنها نوری از خود عبور نمی‌دهند بلکه تاریکی خود را بر نور ستاره‌ها غلبه می‌دهند.حکایت فضای فرهنگی و رسانه‌ای ما شبیه سیاه‌چاله‌ای شده که نورها را در خود می‌بلعد.

وی با اشاره به فضای فرهنگی و رسانه‌ای گفت: در جامعه ما هر کسی از کنار ارزش‌ها عبور می‌کند گویی خبری نیست در حالی که در بین ما ستارگان و خورشید‌هایی طلوع کرده‌اند و بازتاب نور آن‌ها در جایی دیده نمی‌شود.وضع جامعه، هنرمندان ما، اهالی رسانه و مستند سازان، امام خمینی را به چه کسانی شناسانده‌اند. شما باید نسل معترضی باشید که در صحنه حاضر شده‌اید و می‌توانید مدعی باشید که امام را کشف کردید نه این که رسانه‌ها امام را برای ما معرفی کرده باشند و این به دلیل آن است که جامعه هنری در شناساندن امام (ره) اقدامی نکرده است.

وی همچنین به برخی از اظهارات اهالی هنر و رسانه اشاره کرد و گفت: هنوز بوی عقب‌ماندگی‌‌های مفرط از کلام برخی اهالی هنر و رسانه می‌آید که تلاش دارند کار هنری را در خدمت نفسانیت قرار دهند و یک لحظه برای این که بخواهند همچون ماهی نور خود را بتابانند در تخیل خود هم نمی‌گنجانند و این باعث تاسف است.

وی افزود: هنرمند خوب مثل ماه است که شب را مهتابی می‌کند که ستارگان پرفروغ هم در مقابل او کم می‌آورند. شهید آوینی هیچ گاه اهل خودنمایی نبود و شوقش به اعتبار نور خورشید بود. شهید آوینی آئینه تمام نمای خورشید بود و شما قطعات شکسته این آئینه هستید که می‌تواند یک چراغ را به چلچراغ تبدیل کند.

حجت الاسلام پناهیان یادآور شد: در این عرصه باید بدانید که تنها انگیزه خوب و سلامت نفس کافی نیست چون خیلی‌ها با انگیزه خوب شروع کردند ولی اکنون به نتیجه نرسیدند و حتی باری برای انقلاب شدند و بعضا دچار تصلب‌هایی شدند که حتی گفت‌وگوی انتقادی را هم برنمی‌تابند.

وی در ادامه گفت: در این عرصه انگیزه انقلابی کافی نیست و فهم عمیق از دین را می‌طلبد.یکی از آفات زمانه ما و بچه مذهبی‌ها این است که خود را همه چیزدان می‌دانند و در خیلی از مسائل چون حجاب و نماز و اصول اعتقادی خود را مسلط می‌دانند.

وی افزود: مسئولیتی که شما دارید نسبت به گذشته سنگین‌تر است زیرا مسائلی که شما با آن مواجه هستید به سادگی برخی از کتب شهید مطهری هم نیست زیرا زمانه شما از برخی از این آثار هم جلو افتاده است. پیام دینی که امروز می‌خواهید بدهید همان پیام دینی که شهید مطهری در کتاب انسان و ایمان در مقابل مارکسیست‌ها می‌داد نیست چون این قضیه حل شده است و امروز باید حرفی عمیق‌تر از ایمان را بزنید.

وی با اشاره به آیات قرآن گفت: در قرآن 250 مرتبه از کلمه ایمان سخن گفته شده است. که 13 مرتبه توصیه به ایمان کرده و 11 مرتبه به مومنین توصیه شده است. پس توصیه قرآن به مومنین است که باید مومن‌تر شوند و مشکل قرآن ملحدینی که خدا را قبول ندارند نیست.

انگیزه و اندیشه شهید آوینی بود که او را هنرمند و صاحب سبک کرد

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شهید دیالمه در زمان حضور خود انحراف برخی ها را در آینده می‌دید و این دانشجوی انقلابی به عنوان یک کسی که فهم عمیق از دین دارد می‌تواند الگوی مناسبی برای شما باشد.

حجت الاسلام پناهیان با اشاره به آثار و کتب شهید آوینی گفت: من از ابتدا با شهید آوینی آشنا نبودم و زمانی که رهبری گفتند که سید شهیدان اهل قلم، سراغ حرف‌ها و آثار ایشان رفتم و فهمیدم که این عنوان را چرا رهبری به ایشان دادند که پس از گذشت 20 سال هنوز کسی به گرد پای شهید آوینی هم نرسیده است مطمئن باشید تا سه چهار دهه دیگر هم کسی نمی‌آید که عنوان سید شهیدان اهل قلم را دریافت کند.

وی در پایان سخنان خود افزود: برای رسیدن به الگوهایی مانند شهید چمران، شهید دیالمه و شهید آوینی هرکاری که می‌توانید مانند تهذیب نفس، نماز شب، قرائت قرآن و هر چه که بتواند شما را به این الگوها نزدیک کند، انجام دهید.اگر انگیزه سالم انقلابی در شما باشد و همچنین بصیرت و نگاه عمیق دینی را بیابید می‌توانید هنر و سبک‌های هنری را مشخص کنید و شهید آوینی انگیزه و اندیشه اش بود که او را هنرمند و صاحب سبک کرد و در همین مسیر هم کشته شد.

حاشیه مراسم: در این مراسم از برگزیدگان دوره اول آموزش فیلمسازی شهیدآوینی تقدیر شد و همچنین از اسفندیار شهیدی به عنوان استاد برتر دوره اول‌ آموزش فیلمسازی تجلیل شد.

دوره اول‌ آموزش فیلم سازی موسسه شهید آوینی با نام دوره آموزشی شهیدحسن تهرانی مقدم در یک ترم برگزار شد و دوره دوم‌ آن  تحت عنوان  دوره آموزشی شهید حسن باقری برگزار می شود.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 − = 34