ترجمه و توزیع ۲۰ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس در سوریه؛ مهر تایید رهبری بر معجزه فرهنگی سردار همدانی

سردار شهید همدانی

صبح هنر | گلعلی بابایی گفت:  سردار همدانی اقدامات فرهنگی بسیاری را انجام دادند که از جمله آنها ماجرای ترجمه و توزیع کتاب‌های دفاع مقدس در کشورهایی مانند سوریه و عراق بوده است.

سردار حسین  همدانی در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ در مراسم معرفی «فقط غلام حسین باش»‌ گفته بود: «ما بسیاری از کتاب‌های خاطرات دفاع مقدس را به زبان عربی ترجمه کرده و در سوریه توزیع کردیم،‌ زمانی که این کتاب‌ها را به فرمانده نیروی هوایی سوریه اهدا کردیم،‌ پس از مدتی دیدیم که این خاطرات و این مدل سبک زندگی برای آن‌ها تبدیل به الگو شده است‌ و آن را یک راهکار و معجزه می‌دانستند. تاکنون ۲۰ هزار عنوان کتاب دفاع مقدس ترجمه شده و به سوریه برده شده است،‌ در نمایشگاه کتاب لاذقیه که مدتی پیش در سوریه برگزار شد،‌ در همان روز اول تمامی کتاب‌های ما تمام شد.» و حالا پس از شهادتش نزدیکانش از اهتمام او به ادبیات دفاع مقدس و ترجمه آثار دفاع مقدسی می گویند، که بخشی از آن را در ذیل می خوانید:

گلعلی بابایی، رئیس سابق سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس و نویسنده کتاب‎های دفاع مقدس در گفت‌و‌گو با تسنیم در رابطه با شهادت سردار شهید حسین همدانی گفت: ما که فعلاً در شوک خبر حاج حسین همدانی هستیم. ایشان انسان بزرگوار و فرمانده فهیمی بودند؛ ایشان در هرجایی که می‌رفتند به‌جز کارهای نظامی به‌دنبال اقدامات فرهنگی بودند. در سوریه هم که حضور داشتند، اقدامات فرهنگی بسیاری را انجام دادند که از جمله آنها ماجرای ترجمه و توزیع کتاب‌های دفاع مقدس در کشورهایی مانند سوریه و عراق بوده است. چند نمونه از این کتاب‌ها را خودشان نظارت و ترجمه و توزیع آنها را در سوریه و عراق خودشان شخصاً پیگیری می‌کردند.

ماجرای دیدار دوشنبه سردار همدانی با مقام معظم رهبری

گلعلی بابایی افزود: ایشان دوشنبه گذشته (۱۳ مهر ۱۳۹۴) در آخرین سفر خود به تهران آمده بودند. ایشان به‌همراه بنده و جمعی دیگر به خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و این شهید به مقام معظم رهبری تعدادی از کتاب‌های ترجمه شده را معرفی کرده و می‌گفتند که ترجمه کتاب‌ها در سوریه طرفداران بسیاری دارد. مقام معظم رهبری سؤال کردند: چه‌کسی ترجمه این کتاب‌ها را انجام داده و ترجمه این کتاب‌ها بومی بوده است یا غیر بومی؟ سردار همدانی پاسخ دادند که یک مصری ترجمه این آثار را انجام داده است و مترجم عرب بوده است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری هم با تأیید این اقدامات گفتند: این کار درست و این نوع ترجمه درست است و برای عرب‌زبان‌ها بهتر و قابل فهم‌تر‌ است. سردار حسین همدانی از اینکه توانسته بودند این کار خوب را انجام دهند بسیار خوشحال بودند.

همیشه و در هر مکانی که قدم می‌گذاشتند، اولین اقدامشان بحث فرهنگی بود

رئیس سابق سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس تصریح کرد: ایشان همیشه و در هر مکانی که قدم می‌گذاشتند، اولین اقدامشان بحث فرهنگی بود. آن زمانی هم که فرمانده لشگر ۲۷ بودند نیز تاریخ نگاری دفاع مقدس را از اولویت‌های کاری خود قرار داده بودند و معتقد بودند که این روند باید ادامه پیدا کند. حمایت‌هایی که ایشان از حسین بهزاد انجام می‌دادند  مثل اینکه ایشان ساعت‌ها کنار حسین بهزاد می‌نشستند تا روند آماده‌سازی کتاب‌ها پیش برود بسیار خاص بود. سردار همدانی به‌دلیل مشکل شیمیایی از نظر تنفسی مشکل داشتند اما با وجود اینکه حسین بهزاد سیگار هم می‌کشید، کنارشان می‌نشستند و به کار ادامه می‌دادند. ایشان روحیه منحصر به فردی بین فرماندهان ارشد داشتند.

تأکید مقام معظم رهبری این بود ثبت خاطرات و چاپ کتاب‌های دفاع مقدس ادامه پیدا کند

بابایی با تأکید دوباره به دیدار دوشنبه گذشته ایشان با مقام معظم رهبری گفت: تأکید مقام معظم رهبری بر کتاب‌های لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله بوده و  ایشان روی این اقدامات بسیار صحه گذاشتند و می‌گفتند: “من عموماً این کتاب‌ها را خوانده‌ام و جزو علاقه‌مندان این کتاب‌ها هستم”. ایشان مقایسه‌ای بین کارهای انجام شده برای لشگر ۲۷ و دیگر گروه‌ها انجام دادند و تأکید کردند که کارهای انجام شده برای این لشگر برجسته‌تر از دیگر گروه‌ها بوده است. ایشان بر این موضوع تأکید داشتند که این اقدامات باید ادامه پیدا کند و حتی زمانی که بیرون می‌آمدیم مقام معظم رهبری کتاب «مهتاب خین» (خاطرات سردار شهید حسین همدانی) را در دست گرفته سؤال کردند: این کتاب چیست؟ سردار همدانی پاسخ دادند: این کتاب خودم است که حسین بهزاد آن را آماده کرده‌اند. مقام معظم رهبری دوباره سؤال کردند: این کتاب تا پایان جنگ است؟ که سردار همدانی در پاسخ گفت: نه، این کتاب تا پایان فتح خرمشهر است.

سردار همدانی در دیدار آخر خود با مقام معظم رهبری بسیار پرانرژی و خوشحال بودند

گلعلی بابایی افزود: حضرت آقا دوباره سؤال کردند: بقیه خاطرات جنگ پس چه؟ سردار همدانی گفت: ان‌شاء‌الله ادامه دارد. مصاحبه‌ها انجام شده و کارهای تدوین آن در حال انجام است. تأکید مقام معظم رهبری این بود که این اقدامات ثبت خاطرات و چاپ کتاب‌های دفاع مقدس ادامه پیدا کند.

وی در پایان گفت: ایشان وقتی دوشنبه بعد از دیدار با مقام معظم رهبری از بین ما می‌رفتند که به سوریه برگردند، انگار که نور از صورتشان فوران می‌کرد و مقام معظم رهبری را هم ملاقات کرده بودند، شارژ و پرانرژی شده و بسیار شاد و خوشحال بودند.

سردار همدانی فراتر از نگاه‌های حماسی رایج، نگاهی ادبی به دفاع مقدس داشتند

معصومه رامهرمزی نویسنده حوزه دفاع مقدس درباره شناخت سردار همدانی از ادبیات دفاع مقدس و  حمایت‌های ایشان از این بخش، می‌گوید: چیزی که درباره ایشان می‌توانم بگویم این که بعد از هر جشنواره علمی و ادبی که در حوزه دفاع مقدس برگزار می‌کردیم، مناسب‌ترین فرد برای سخنرانی کسی نبود جز سردار حسین همدانی.

وی ادامه داد: سردار همدانی فراتر از نگاه‌های حماسی رایج، نگاهی ادبی و علمی به دفاع مقدس داشتند. یادم می‌آید که جشنواره خاطرات دفاع مقدس را به صورت استانی در نقاط مختلف کشور برگزار کردیم. برای اختتامیه جشنواره خاطرات استان تهران ایشان برای سخنرانی آمدند و درباره نقش خاطرات در بیان زوایای دفاع مقدس برایمان صحبت کردند.

نویسنده کتاب «یکشنبه آخر» گفت: سردار همدانی در سخنرانی خود نقش خاطرات و کتاب را در معرفی دفاع مقدس به نسل جوان، فارغ از بحث‌های شعاری و به گونه‌ای مردمی تشریح کردند.

وی ادامه داد: صحبت‌های سردار همدانی در این مراسم نشان می‌داد که ایشان بسیاری از خاطراتِ جشنواره را خوانده است و تاکید داشتند که این خاطرات می‌تواند زوایای پنهان هشت سال دفاع مقدس را به خوبی به مردم بشناساند.

رامهرمزی تاکید کرد: سردار همدانی همواره حمایت خوبی از جشنواره‌های ادبی داشتند و وجه‌ی علمی که به کار می‌داد بسیار با ارزش بود. به نظرم رهنمودهای او می‌تواند کسانی که شناخت خوبی درباره ادبیات دفاع مقدس ندارند را بیشتر به این سمت ببرد.

*طرح نوشته اثر جلال حاجی زاده/ روزنامه شهر آرا

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − = 16