خاطره مرحوم مشکات از اکران «میرزا کوچک خان» برای رهبر انقلاب

خاطره مرحوم مشکات از اکران میرزا کوچک خان برای رهبر انقلاب

مرحوم مشکات در خاطره اکران فیلم «میرزا کوچک خان» برای رهبر انقلاب نقل می کند: در یک پلان فیلم گفته شده بود: هر چه سر ما می‌آید از دست این آخوندهاست. درآن هنگام مدام به  این دیالوگ فکر می‌کردم که چه بگویم تا ایشان از این قسمت فیلم ناراحت نشوند.

هادی مشکات (مشکوه)، اولین تهیه کننده سینمای دفاع مقدس و تهیه کننده فیلم‎های شاخص مرز، ترن ، میرزا کوچک خان و سردار جنگل  روز گذشته در سن ۹۰ سالگی دار فانی را وداع گفت.

فیلم «میرزا کوچک خان» به کارگردانی امیر قوی‎دل، محصول سال ۱۳۶۲، از آثار شاخصی است که در کارنامه هنری این تهیه کننده فقید خودنمایی می کند، مرحوم مشکات خاطره جالبی از اکران این فیلم برای مقام معظم رهبری نقل می کنند:

خاطره مرحوم مشکات از اکران میرزا کوچک خان برای رهبر انقلاب

«روزی که فیلم میرزا را اکران نمودم، برای ارسال کپیه‌ها (۱۲ کپی بود و ارشاد ۱۴ سینما حواله داده بود)به اجبار با دو موتور‌سوار قرار‌داد بستم تا با دو فیلم ۴ سینما را تکمیل کنم. همان موقع  از دفتر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تلفن شد و گفتند جناب حاج آقا می‌خواهند فیلم را تماشا کنند. ماجرا را به عرض رسانده  و گفتم اجازه دهید بعد از نمایش فیلم یک کپیه خدمتتان می‌رسانم، هر زمان که خواستید ملاحظه بفرمایند. مسئول گفت: آقا می‌خواهند قبل از دیدن مردم فیلم را ببینند. گفتم: تنها راهش این است یک سینما را تعطیل کنیم. ایشان گفتند: اجازه دهید از خودشان سوال کنم به شما خبر می‌دهم بعداز چند دقیقه زنگ زده و گفتند آقا فرمودند همین کار را بکنید و فردا ساعت ۶ بعد از ظهر خودتان و کارگردان و بازیگر نقش میرزا را نیز با خودتان بیاورید. فردا ساعت ۶ رفتیم. جناب آقای خامنه‌ای به اتفاق آقای مشکینی و روحانی دیگر آمدند.

از دست این آخوندها

وقتی که نشستند به من فرمودند: شما کنار من بنشینید هر جای فیلم سوالی داشتم از شما بپرسم. وقتی که فیلم شروع شد ایشان از هر جای فیلم که خوششان می‌آمد احسن می‌گفتند. در یک پلان فیلم گفته شده بود: هر چه سر ما می‌آید از دست این آخوندهاست. درآن هنگام مدام به  این دیالوگ فکر می‌کردم که چه بگویم تا ایشان از این قسمت فیلم ناراحت نشوند. وقتی فیلم   به آن دیالوگ رسید ایشان با صدای بلند خندیده و گفتند: احسن.  خدا را شکر نموده و خیلی خوشحال شدم.

آقا درباره پلان به پلان فیلم صحبت کردند

وقتی که فیلم به پایان رسید، ایشان فرمودند بیایید نزدیک تا با هم صحبت کنیم. فرمودند: آقای مشکوه خسته نباشید، بسیار فیلم ارزنده و خوبی ساختید و این فیلم ماندگار است. من آن ساعت متوجه صحبت ایشان نشدم. آقا به من فرمودند: این فیلم با هزینه زیاد تولید شده و شما چه می‌خواهید تا من به شما بدهم؟ عرض نمودم: برای من افتخاری‌ست که سرکار از ساختم خوشتان آمده و ایشان گفتند: تصویر خیلی گویا و تمام پلان‌ها و صحنه‌ها معلوم می‌شود، از هیچ چیز کوتاهی نشده و اولین فیلمی است که بدون عیب است من تشکر نمودم و ایشان فرمودند: هر چه لازمتان است من می‌دهم. عرض نمودم فیلم به پایان رسیده و دیگر نیازی به چیزی ندارد. ایشان گفتند: من دلم می‌خواهد شما باز بتوانید از این قبیل فیلم‌ها بسازید. آقای مشکینی گفتند: آن‌جایی که گفتند روحانی… حضرت خامنه‌ای وسط حرف آمدند و گفتند: باید ببینید چه کسانی دارند از روحانی‌ها می‌ترسند و آن مسئولین دولت وقت هستند و این نشست سه ربع طول کشید و حضرت آقا درباره پلان به پلان فیلم صحبت کردند و هر سه نفر ما را مورد لطف و مرحمت قرار دادند.»

پیش‎بینی درست آقا درباره فیلم «میرزا کوچک خان»

استاد مشکاه در سال ۱۳۹۰ از طرف جشنواره دفاع مقدس به عنوان بهترین تهیه کننده‌ی فیلم «ترن » طی ۳۰ سال انقلاب اسلامی معرفی شدند وی در این باره می‌گوید:«چند ماه بعد از اهدای جوایز از جشنواره نامه‌ای از سوی وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی به دستم رسید که در آن نامه چهار فیلم: فرمان ، میرزا کوچک خان ، سردارجنگل و ترن به عنوان بهترین و ماندگارترین فیلم‎ها انتخاب شده بود وقتی لوح تقدیر را ملاحظه نمودم یاد ۳۰ سال قبل و فرمایشات حضرت آقا خامنه‌ای افتادم که ایشان ۳۰ سال قبل چنین  فرمودند که فیلم میرزاکوچک خان ماندگار است. »

منبع: صبح هنر

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

90 − 88 =