«خردل خر است» بر روی پیشخوان کتاب فروشی‌ها

خردل، خر است

کتاب «خردل، خر است» مجموعه‌ای از ۸۰ داستان کوتاه کمتر از یک صفحه‌ای در حوزه دفاع مقدس است که از سوی انتشارات روایت فتح راهی بازار نشر شد.

کتاب «خردل، خر است» مجموعه‌ای از ۸۰ داستان کوتاه کمتر از یک صفحه‌ای در حوزه دفاع مقدس است که از سوی انتشارات روایت فتح راهی بازار نشر شد.

مهدی نورمحمدزاده نویسنده کتاب «خردل، خر است» در این مجموعه‌ ۸۰ عدد داستانک‌ را به نگارش در آورده است.

کتاب «خردل خر است» مجموعه‌ای از ۸۰ داستان مینیمالیستی کمتر از یک صفحه در حوزه دفاع مقدس است. این ۸۰ اثر به دو بخش ۴۰ ‌تایی تقسیم می‌شود که بخش اول آن مربوط به دوران دفاع‌مقدس و بخش دوم آن مربوط به اتفاقات پس از دفاع‌مقدس است.

گفتنی است عنوان انتخاب شده برای این کتاب برگرفته از یکی از داستان‌های کتاب با عنوان «جمله‌سازی» است. این جمله در حقیقت از طرف یک فرزند جانباز شیمیایی به عنوان اولین جمله‌ای که در دفتر خود نوشته است، برداشته شده و این با توجه به شرایطی بوده که از پدر خود دیده و آن را در جمله «خردل، خر است» نشان داده است

لازم به ذکر است این مجموعه داستان‌ها به نوعی نگاه جامعی به دفاع مقدس و تبعات آن بر زندگی مردم داشته است. این اثر یک نگاه انسانی و انتقادی به تبعات و آثار جنگ داشته و به افراد و خانواده‌هایی که مستقیما در این واقعه‌ و مشکلات پس از آن درگیر بودند می پردازد.

در بخشی از مقدمه این کتاب نویسنده اشاره می کند:

«نه سیصد سال، که کمتر از سی سال از روزها و شبهای آسمانی جنگ میگذرد. سال ۶۷، جنگ برای خیلیها تمام شد. برای بعضیهای دیگر هم اصلاً جنگی آغاز نشده بود که پایانی داشته باشد، اما برای بعضی دیگر، جنگ و آثار عمیقش تا امروز ادامه دارد. دسته سوم که سرنوشتی چون اصحاب کهف دارند، «اصحاب جنگ» هستند. این داستانکها کوششی است فارغ از کلیشه های رسانه ای، برای یادآوری و شاید هم فراموشی دردهای تلخ و شیرین اصحاب جنگ.

هشتاد داستانک این مجموعه در دو بخش چهل تایی ذیل عناوین «جنگ» و «صلح» به رشته تحریر درآمده تا داستان اصحاب جنگ را در دوران جنگ و پس از آن روایت کند. حتی سعی شده ارتباطی شکلی یا محتوایی بین داستانک ها وجود داشته باشد که در برخی، این ارتباط عمیق و پررنگ تر بوده و خود، داستان دیگری شده.»

در داستانکی از این کتاب می خوانیم:

«مقابل آینه می ایستم و چشم های سرخ شدهام را نگاه می کنم. این پنجمین خواستگاری است که آمده و رفته. لااقل این یکی، همه حرفهایم را شنید و رفت. بقیه شان تا اشارهای به وضعیت بابا کردم بهانه ای تراشیدند و محترمانه دررفتند. نکند از این هم مثل بقیه خبری نشود! به مامان گفته ام که دیگر کسی را به خانه راه ندهد. تحمل این تحقیرها را ندارم. امروز هم پیش بابا می روم که حرف آخرم را بزنم!

تاکسی می ایستد و پیاده می شوم. اشک توی چشم هایم می دود وقتی تابلوی زنگ زده «آسایشگاه اعصاب و روان جانبازان» مقابل چشمهایم.»

بر اساس این گزارش کتاب «خردل خر است» توسط انتشارات روایت فتح در قطع خشتی کوچک با شمارگان ۲۲۰۰ نسخه و قیمت ۶۰۰۰ تومان راهی بازار نشر شد.

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

23 − 20 =